Gdzie oddać ubrania? Nadaj im drugie życie razem z InPost!
Ekologia

Gdzie oddać ubrania? Nadaj im drugie życie razem z InPost!

26 Marca 2023

Gdzie oddać ubrania, których już nie nosisz? Zamiast wyrzucać dobrą odzież, warto przekazać ją innym osobom do dalszego użytku. Przekazywanie ubrań jest ekologicznym rozwiązaniem, które prowadzi do redukcji śladu węglowego. Zatem, jak i gdzie oddać używane rzeczy? Wybierz EKOzwrot!

​​​​​​​Gdzie oddać używane ubrania, aby nadać im drugie życie?

Co można zrobić z ubraniami, których już  nie nosisz? Jeśli są one w dobrym stanie, to na pewno nie wyrzucaj ich do kosza na śmieci! Osoby, które chcą przekazać odzież do dalszego obiegu mogą skorzystać z usługi EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa firmy InPost, dzięki której możesz nadać przedmioty do Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Gdzie oddać ubrania w ramach usługi EKOzwroty? Niepotrzebną odzież wystarczy umieścić w dowolnym automacie Paczkomat®. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ maszyny firmy kurierskiej InPost można bez problemu znaleźć na wielu osiedlach w małych oraz dużych miastach. Przewoźnicy InPost odbierają paczki z ubraniami ze skrytek wolnostojących maszyn, aby następnie mogły one trafić do ponownego obiegu, zostać przekazane do organizacji charytatywnych lub odpowiedzialnej utylizacji (jeśli ich stan nie umożliwia dalszego użytkowania).

 

Masz niepotrzebną odzież, elektronikę, zabawki, obuwie lub książki?

Nadaj rzeczom drugie życie i wyślij za darmo do Fundacji!

 

Dlaczego warto oddać ubrania, których już nie nosisz?

Wiesz już, gdzie można oddać ubrania, ale czy zdajesz sobie sprawę, dlaczego warto to zrobić? Wbrew pozorom w grę wchodzi coś więcej niż tylko wsparcie Fundacji i organizacji charytatywnych. To tylko jeden z benefitów świadomego traktowania nienoszonej odzieży.

Przekazywanie ubrań do ponownego użytku to praktyka, która ma też bardzo pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko. Wszystko dlatego, że przekazana odzież nie ląduje na wysypisku, tylko zyskuje drugie życie w innej szafie. W ten sposób tworzy się gospodarkę zamkniętego obiegu, za pomocą której można dążyć do ograniczenia produkcji rzeczy. Tym samym jesteś w stanie wspierać redukcję śladu węglowego, który jest bezwzględny dla zmian klimatycznych.

Jeśli życie w zgodzie z ideą zero waste lub less waste jest Ci bliskie, przeanalizuj zawartość swojej garderoby. Sprawdź, czy nie masz tam ciuchów, które są w dobrym stanie, a leżą nienoszone. Następnie przekaż je Fundacji Odzyskaj Środowisko poprzez usługę EKOzwroty.

Jak działają EKOzwroty? Nadaj paczkę w kilku krokach!

EKOzwroty można zrealizować na dwa sposoby. Aby nadać ubraniom drugie życie, wystarczy skorzystać ze strony InPost lub aplikacji InPost Mobile. Ta druga dostępna jest do pobrania na smartfon w sklepie Google Play, App Store oraz Huawei AppGallery.

Po wybraniu zakładki stworzonej do EKOzwrotów na ekranie pojawia się pytanie dotyczące gabarytu paczki. Na tym etapie należy określić, jaka jest przesyłka – mała, średnia czy duża. Pomogą w tym wymiary podane przez przewoźnika przy każdym z rozmiarów.

Następnie nadawca paczki z ubraniami zobaczy pytanie o kategorię EKOzwrotu. Po rozwinięciu listy pojawią się różne opcje, a wśród nich znajdziesz tę o nazwie Odzież. Należy kliknąć kafelek z tym napisem. Później pozostaje już tylko wypełnić formularz z informacjami na temat nadawcy. Wtedy powinno uzupełnić się dane takie jak o imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Są one niezbędne do sprawnego przeprowadzenia zwrotu i możliwości śledzenia go na każdym etapie realizacji.

Kiedy wszystkie informacje będą kompletne, wystarczy kliknąć przycisk z napisem Robię EKOzwrot! Wtedy InPost wyśle na wskazany numer telefonu wiadomość zawierającą kod nadania paczki z ubraniami. Kiedy wejdziesz w jego posiadanie, wyraźnie zapisz cyfry na przesyłce.

Na sam koniec udaj się do pobliskiego automatu Paczkomat®, gdzie nadasz EKOzwrot za darmo. InPost wspiera działania, które nawiązują do zasad 3R (reuse, reduce, recycle) i dlatego obsługuje takie paczki bezpłatnie. Wystarczy więc pójść do wolnostojącej maszyny kurierskiej, wpisać na jej ekranie kod nadania lub zeskanować kod QR z aplikacji, a następnie schować przesyłką z ubraniami do skrytki, która otworzy się automatycznie.

Po zamknięciu drzwiczek maszyny nadawca paczki z ubraniami otrzyma potwierdzenie wysłania EKOzwrotu. Później łatwo będzie mógł śledzić jego drogę w aplikacji InPost Mobile.

Odpowiedzialne przygotowanie paczki do EKOzwrotu

Aby dobrze rozpocząć drugie życie ubrań, trzeba najpierw odpowiednio przygotować paczkę do wysyłki. To również można zrobić w ekologiczny sposób. Pierwszym krokiem do odpowiedzialnej środowiskowo wysyłki jest umieszczenie odzieży w starym opakowaniu, które nie zostało uszkodzone i przez to nadaje się do ponownego użytku. Z kartonu lub foliopaku wystarczy ściągnąć poprzednią etykietę, a staną się one idealne do wysyłki ubrań.

Pamiętaj o tym, aby dobrać rozmiar opakowania do gabarytów przekazywanych przedmiotów. Jeśli jednak masz do dyspozycji tylko duże pudełka, to w celu zabezpieczenia rzeczy możesz umieścić w kartonie wypełniacze. Zrezygnuj jednak z folii bąbelkowej, a w zamian postaw na ekologiczne rozwiązania takie jak papier czy wełna drzewna.

Mały pakunek można zakleić przy pomocy ekologicznej taśmy papierowej. Na tak przygotowaną przesyłkę nie trzeba już naklejać żadnej etykiety, a więc można zrezygnować z procesu drukowania i marnowania papieru. Wystarczy własnoręcznie napisać na paczce kod nadania, a następnie wysłać ją przez najbliższy Paczkomat®.

Jak pomagać innym ludziom na co dzień?

Oddawanie ubrań potrzebującym to tylko jeden ze sposobów pomocy innym. Warto pamiętać, że wiele osób ma o wiele więcej potrzeb, które pozostają niespełnione ze względu na trudne warunki bytowe lub finansowe. Dlatego też dobrze wiedzieć, że tam, gdzie można oddać ubrania z których już nie korzystasz, jesteś w stanie zwrócić różne rzeczy w ramach innych kategorii EKOzwrotów. Do tych kategorii należą Elektronika, Obuwie, Książki oraz Artykuły dziecięce. Przyjmowane są także artykuły elektroniczne takie jak telefony, aparaty, sprzęt audio oraz produkty z kategorii małe AGD.

Wszystkie przedmioty przekazane do automatów Paczkomat® w ramach usługi EKOzwrot są badane pod kątem sprawności. Jeśli spełniają swoje pierwotne funkcje, zostają przywrócone do ponownego obiegu i trafiają min. w ręce organizacji społecznych.

Natomiast w przypadku, gdy przekazane rzeczy są uszkodzone, poddaje się je naprawie lub oddaje do profesjonalnych zakładów przetwarzania (jeśli ich renowacja przekracza koszty produkcji nowego produktu). Dzięki temu można odzyskać nawet 80% materiałów, które posłużą do tworzenia nowych produktów.

Takie działanie pomaga nie tylko innym ludziom, ale również Tobie i Twojemu otoczeniu. Wszystko dlatego, że świadomie wpływasz na redukcję odpadów, a tym samym stosujesz ideę zero waste oraz dbasz o środowisko.