Gdzie oddać książki po przeczytaniu? Podpowiadamy, komu mogą się przydać!
Ekologia

Gdzie oddać książki po przeczytaniu? Podpowiadamy, komu mogą się przydać!

22 Marca 2023

Stare książki wcale nie muszą latami zalegać na półkach. Z pewnością dobrym pomysłem nie jest także ich wyrzucenie. Jeśli posiadasz w swojej domowej kolekcji egzemplarze, które nie są Ci już potrzebne, ale są w dobrym stanie i przydadzą się innym osobom, nadaj im drugie życie. Gdzie oddać niepotrzebne książki i jak najlepiej to zrobić?

Gdzie oddać stare książki, aby dać im drugie życie?

Książki to prawdziwa skarbnica wiedzy. Literatura jest w stanie przenieść czytelnika do odrębnej rzeczywistości, pokazać mu świat z innej perspektywy i nauczyć nowych umiejętności. Jednak w niemal każdej domowej bibliotece można jednak znaleźć pozycje, do których nie zaglądano już od lat.

W takim przypadku, zamiast zastanawiać się, gdzie wyrzucić książki, warto spróbować podarować im drugie życie. Podręczniki szkolne i akademickie, słowniki, zbiory opowiadań czy powieści z powodzeniem mogą posłużyć kolejnym osobom, dlatego warto przekazać je do dalszego użytkowania.

Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli zwolnić miejsce na półkach, ale i ograniczy niepotrzebne zużycie papieru i będzie działaniem w duchu zero waste. Gdzie oddać książki? Możesz rozważyć podarowanie niepotrzebnych książek bibliotekom, organizacjom charytatywnym lub innym czytelnikom, np. za pośrednictwem ogłoszeń w social mediach.

Istnieje jeszcze jedna warta uwagi metoda, która pozwoli w wygodny i szybki sposób zadbać o drugie życie książki. Są to EKOzwroty, czyli inicjatywa przedsiębiorstwa kurierskiego InPost powstała we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Dzięki niej klienci mają możliwość przyczynić się do ochrony planety, a jednocześnie wesprzeć potrzebujących.

 

Masz niepotrzebną odzież, elektronikę, zabawki, obuwie lub książki?

Nadaj rzeczom drugie życie i wyślij za darmo do Fundacji!

 

Na czym polegają EKOzwroty i dlaczego warto z nich korzystać?

Inicjatywa powstała pod koniec 2021 roku i od tamtej pory umożliwia konsumentom bezpłatną wysyłkę nieużywanych już rzeczy w dobrym stanie za pośrednictwem maszyn Paczkomat®. Można zrobić to przy pomocy strony internetowej szybkiezwroty.pl/pl/EKOzwroty lub aplikacji mobilnej InPost Mobile.

Początkowo akcja obejmowała wyłącznie sprzęt elektryczny i elektroniczny, jednak wraz z upływem czasu rozszerzono ją o możliwość ekologicznych zwrotów zabawek, tekstyliów, obuwia oraz książek. Bardzo ważne, aby przesyłane przedmioty były kompletne, niezniszczone i nadawały się do ponownego użytkowania.

Oddaj książki, które są czyste, zadbane i zwyczajnie nadają się do czytania. Wówczas zostaną one przekazane w ręce innych osób.

Gdy stan produktów uniemożliwia ponowne używanie książek zgodnie z ich przeznaczeniem, zwrócona literatura zostanie wykorzystana w inny sposób. W takim przypadku książki trafią do jednego z zakładów przetwarzania, który zadba o odzyskanie papieru. Zgodnie z systemem gospodarki o obiegu zamkniętym oddana literatura posłuży więc jako materiał do wytworzenia innych artykułów.

EKOzwroty – jak przygotować książki do oddania?

EKOzwroty są szybkie, wygodne i całkowicie darmowe. W momencie, gdy masz już przygotowane wszystkie książki, które zamierzasz oddać, pozostaje Ci odpowiednio je spakować. Aby przesyłka bez problemu zmieściła się w maszynie Paczkomat®, musi mieścić się w jednym z trzech gabarytów:

  • „A” o maksymalnych wymiarach 80 x 380 x 640 cm i wadze do 25 kg;
  • „B” o maksymalnych wymiarach 190 x 380 x 640 cm i wadze do 25 kg;
  • „C” o maksymalnych wymiarach 410 x 380 x 640 cm i wadze do 25 kg;

Jeśli Twój EKOzwrot ma uwzględniać większą ilość produktów (do czego zachęcamy), wykorzystaj solidny karton, dopasowany do ciężaru i wielkości przesyłki.

Ewentualne wolne przestrzenie możesz wypełnić np. przy pomocy starych gazet. Postaraj się jednak, aby było ich jak najmniej. Dzięki temu kurier będzie w stanie zabrać ze sobą jak najwięcej paczek, a co za tym idzie – ograniczyć emisję CO2 do atmosfery.

Dobrze jest i w tym przypadku działać w duchu zero waste i spakować książki do starego kartonu, foliopaku lub np. pudełka po butach, jeśli jest w dobrym stanie. Pamiętaj wówczas, aby usunąć z opakowania wszelkie stare etykiety, dzięki czemu kurier InPost bez problemu dowiezie paczkę w wyznaczone miejsce. Odpowiednie zabezpieczenie paczki ma wielkie znaczenie.​​​​​​​

Drugie życie starych rzeczy, czyli EKOzwroty krok po kroku

Wiesz już, gdzie oddać książki i jak odpowiednio spakować przesyłkę. Ostatnim krokiem jest wysłanie wybranych pozycji z domowej biblioteki przy pomocy EKOzwrotów. Jak zostało już wspomniane, możesz zrobić to za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony internetowej.

EKOzwroty z InPost Mobile

Aby skorzystać z pierwszej opcji, niezbędne jest pobranie darmowej aplikacji InPost Mobile. Warto to zrobić, bo przydaje się ona również m.in. do wygodnego i szybkiego nadawania, odbierania i śledzenia paczek.

W celu dokonania EKOzwrotu w panelu aplikacji należy wybrać zakładkę „Zwróć”, a następnie opcję „Oddaj do Fundacji”. Kolejnym krokiem jest określenie rozmiaru przesyłki oraz kategorii EKOzwrotu. W tym przypadku są to „Książki”.

Wystarczy uzupełnić podstawowe dane osobowe i Twój EKOzwrot będzie gotowy do nadania. Pozostaje tylko zanieść paczkę z książkami do wybranego automatu Paczkomat®, zeskanować wygenerowany za pośrednictwem aplikacji kod QR i włożyć przesyłkę do skrytki.

EKOzwroty na stronie internetowej

Również EKOzwroty za pośrednictwem strony SzybkieZwroty są bardzo proste. Po przygotowaniu przesyłki należy wypełnić krótki formularz, który uwzględnia takie same dane, jak w przypadku aplikacji. Są to więc: rozmiar paczki, kategoria EKOzwrotu, imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail.

Specjalny kod wygenerowany dla Twojego EKOzwrotu zostanie do Ciebie wysłany za pośrednictwem wiadomości. Należy umieścić go w widocznym miejscu na paczce, np. napisać markerem lub długopisem, a następnie zanieść przesyłkę do najbliższej maszyny Paczkomat®, wprowadzić kod i odesłać EKOzwrot zupełnie za darmo.

Pamiętaj, że inicjatywa EKOzwroty nie jest odpowiedzią wyłącznie na pytanie o to, gdzie można oddać książki. Akcja obejmuje także tekstylia, elektronikę, obuwie i zabawki.