Co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy?
Porady

Co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy?

27 Czerwca 2020

Własna, dobrze prosperująca firma to marzenie wielu osób. Co więcej, jest to doskonała forma nie tylko zarobku, ale i rozwoju, a sam właściciel może połączyć przyjemne z pożytecznym – czyli hobby z pracą. Choć wizja samodzielnego przedsięwzięcia brzmi kusząco, prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma kwestiami, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działalności. 

Samo założenie firmy jest procesem prostym i szybkim. Wystarczy jeden dzień, aby zarejestrować swoją działalność i legalnie rozpocząć zarabianie pieniędzy. Jednak każdy przedsiębiorca powinien zdać sobie sprawę, że bycie właścicielem w praktyce oznacza masę formalności, które należy terminowo załatwiać w urzędach.

Pierwsze z nich pojawiają się już na starcie, gdy przedsiębiorca udaje się do urzędu w celu zarejestrowania własnej działalności gospodarczej. Choć w tej sytuacji podstawowym krokiem jest złożenie wpisu do CEIDG, rejestrujący nie może zapomnieć także o podaniu kodów PKD, zdobyciu licencji, zezwoleń czy koncesji, upoważniających go do prowadzenia firmy, wyborze formy opodatkowania, a także rejestracji w ZUS-ie.

Kiedy najlepiej założyć firmę?

Odpowiedź na to pytanie, kiedy najlepiej założyć własną firmę, ma charakter wieloaspektowy. W dużej mierze decyzja ta zależy od osobistych uwarunkowań przedsiębiorcy – dostępnych środków finansowych, czasu czy mobilizacji do działania. Z drugiej strony rozpoczęcie działalności będzie ściśle związane z formą jej prowadzenia oraz wszelkimi niezbędnymi formalnościami.

Prowadzenie własnej firmy nierozerwalnie wiąże się z koniecznością opłacania ZUS-u. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili żadnej działalności w ciągu ostatnich 5 lat, a  których obecna firma w żaden sposób nie współpracuje z byłym pracodawcą w zakresie pokrywającym się z poprzednimi obowiązkami, mogą skorzystać z tak zwanego małego ZUS-u. W praktyce oznacza to o wiele mniejsze opłaty przez 24 miesiące działalności.

Prawo do małego ZUS-u rozpoczyna się od pierwszego dnia pierwszego pełnego miesiąca prowadzenia firmy. Dlatego zakładając działalność po tym dniu – czyli w niepełnym miesiącu – prawo do małego ZUS-u automatycznie przedłuży się o prawie miesiąc. Obrazując to na przykładzie:

  • otwierając firmę drugiego stycznia, przedsiębiorca zapłaci za styczeń 2020 mały ZUS – ponieważ nie jest on pełny,
  • za okres od lutego 2020 do stycznia 2021 roku także będzie przysługiwał mu mały ZUS,
  • pierwsza standardowa opłata zostanie więc uiszczona dopiero za luty 2021 roku.

Czy warto być VAT-owcem?

Kolejna bardzo ważna kwestia, podczas prowadzenia własnej firmy, to VAT. Bardzo wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy warto być VAT-owcem. Na początek należy podkreślić, iż jest to dobrowolne. Rejestracja do VAT staje się obowiązkowa dopiero w momencie, kiedy limit obrotu wynosi więcej niż 200 tys. zł. Wyjątek stanowią firmy, które są zobligowane do rejestracji do VAT, np.:

  • jubilerskie,
  • świadczące usługi prawnicze i doradcze,
  • uczestniczące w sprzedaży alkoholu.

Prowadząc firmę w innej branży przedsiębiorca ma prawo samodzielnie zdecydować o tym, czy stanie się VAT-owcem, czy będzie podatnikiem zwolnionym z VAT. Niemniej jednak pierwsza z tych opcji wiąże się z wieloma korzyściami dla właściciela działalności.

Pierwsza z nich płynie z dokonywania zakupów na firmę. W przypadku, gdy VAT od zakupów jest wyższy, aniżeli VAT od sprzedaży, przedsiębiorcy przysługuje zwrot naliczonej nadwyżki VAT. Istotnym aspektem okaże się także fakt, mówiący o tym, do kogo będą skierowane świadczone usługi. Bycie VAT-owcem może stać się niekorzystne w przypadku oferty dla osób fizycznych – będą one musiały płacić cenę powiększoną o podatek VAT. Jeżeli jednak kontrahenci również będą VAT-owcami, można liczyć na łatwiejsze nawiązanie współpracy.

Bycie VAT-owcem jest opłacalne także wtedy, gdy sprzedawane usługi docierają za granicę. Wówczas nie zostaje naliczony VAT od sprzedaży (płaci go klient), jednak przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT od zakupów.

Prowadzenie księgowości

Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu własnej firmy warto przemyśleć też kwestię księgowości. Przedsiębiorca może skorzystać z usług biura rachunkowego lub podjąć się samodzielnego sprawowania kontroli nad księgami rachunkowymi. W takiej sytuacji najczęściej niezbędne okaże się poszerzenie wiedzy na ten temat. Właściciel firmy może wspomagać się również specjalnym oprogramowaniem, które pozwoli mu uniknąć błędów, podczas prowadzenia rachunkowości.

Kasa fiskalna

Prowadzenie firmy, zajmującej się sprzedażą na rzecz osób fizycznych, objęte jest także obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość zwolnienia z tego zobowiązania. Zgodnie z przepisami prawnymi zwolnione z obowiązku stosowania kas rejestrujących są osoby, których obrót na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych nie przekracza 20 tys. zł. Brak konieczności prowadzenia ewidencji może wynikać też bezpośrednio z charakteru prowadzonej działalności.