Co warto wybrać: bezpośrednią umowę z firmą kurierską czy brokera?
Dla biznesu

Co warto wybrać: bezpośrednią umowę z firmą kurierską czy brokera?

14 Grudnia 2019

Tanie i niezawodne usługi logistyczne mają ogromne znaczenie w przypadku prowadzenia sklepu internetowego. To właśnie od nich w dużej mierze zależy zadowolenie Twoich klientów, a także szybkość rozwoju danego biznesu. Współpraca z firmą kurierską powinna opierać się przede wszystkim na odpowiednio przygotowanej ofercie, czyli takiej, która jest idealnie dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy. Czy to jednak jedyne rozwiązanie? Co z brokerami, o których ostatnio słyszymy coraz więcej?

Kurier współpraca – jakość obsługi

Decydując się na współpracę z firmą kurierską, musisz mieć pewność, że nie zawiedzie ona Twoich oczekiwań. Wówczas nie masz już wpływu na część procesu realizacji zamówienia, jakim jest dostawa, co zdecydowanie ułatwi Ci pracę. Od przewoźnika zależy czas dostarczania przesyłek oraz to, czy zostaną one przewiezione do odbiorcy w nienagannym stanie – bez uszkodzeń zdarzających się podczas transportu. Jeśli współpraca z firmą kurierską nie ułoży się dobrze, ucierpią na tym klienci, których zadowolenie gwałtownie spadnie. Wybór partnerów logistycznych jest jedną z najważniejszych decyzji, dlatego przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy mamy do czynienia z solidnym i uznanym na rynku przewoźnikiem. Współpracę z InPost można nawiązać korzystając z Abonamentów dla firm, które są oferowane mniejszym i większym firmom. Sprawdź, który abonament najbardziej odpowiada potrzebom Twojej firmy, a następnie wypełnij formularz zgłoszeniowy»

Oferty współpracy z firmą kurierską – liczy się cena

Kupujący w Twoim sklepie internetowym nie chcą ponosić dużych kosztów za przesyłkę zamówionych produktów. Wysoka cena dostawy często powoduje, że konsumenci nie kończą transakcji i porzucają koszyk. Z pewnością nie zamierzasz dopuścić do takiej sytuacji, bo to oznacza, że sprzedaż znacząco spadnie, a biznes nie będzie mógł się rozwinąć. Czy współpraca z firmą kurierską zalicza się do drogich? Trudno to jednoznacznie określić. Przed wyborem partnera logistycznego, sprawdź dokładnie cennik usług. Pamiętaj, że każdy biznes jest inny, dlatego najlepszą opcją byłaby indywidualna wycena – idealnie dopasowana do Twoich potrzeb!​​​​​​​

Broker kurierski – czym dokładnie jest?

Czy bezpośrednia współpraca z firmą kurierską to jedyna możliwość? Okazuje się, że nie. Na rynku istnieją także tzw. brokerzy podpisujący umowy z różnymi przewoźnikami. Z tego względu mogą oferować konkurencyjne i często dużo niższe ceny. Broker kurierski pośredniczy w zamawianiu paczek i ma możliwość pozyskania od kurierów sporej liczby odbiorców. Negocjuje z nimi optymalne stawki, a klienci zaoszczędzają na każdym nadaniu nawet kilka procent. Warto pamiętać, że z usług brokera kurierskiego mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne.

Broker kurierski – zalety

Nawiązanie stałej współpracy z firmą kurierską wiąże się z dopełnieniem niezbędnych formalności, co czasami bywa problematyczne. Broker pozwala zminimalizować biurokrację do niezbędnego minimum wraz ze skróceniem wszystkich procesów związanych z wysyłką. Konto na platformie brokerskiej założysz w zaledwie kilka minut, co pozwoli uzyskać natychmiastowy dostęp do wszystkich funkcji. Broker kurierski oferuje również atrakcyjne ceny, które staną się jeszcze lepsze w przypadku większej ilości paczek, a także inne udogodnienia, np. monitoring przesyłek, automatyczne generowanie etykiet lub integrację z popularnymi platformami e-commerce. Na rynku działa wielu różnych brokerów kurierskich. Zanim zdecydujemy się korzystać z usług jednego z nich, należy dokładnie sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Nie każda firma zagwarantuje nam szereg takich samych korzyści i niskich cen.

Współpraca z firmą kurierską czy z brokerem – co wybrać?

Zanim zdecydujesz się na wybór przewoźnika, rozstrzygnij wszystkie za i przeciw. Firmy brokerskie mają wiele zalet, do których należą minimalizacja formalności oraz niska cena, ale posiadają również wady. Usługa brokerska nie jest polecana dla osób często nadających paczki za pobraniem. W przypadku takiej formy płatności za przesyłkę trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem na zwrot pobrania. Korzystając z oferty brokera kurierskiego, można też natrafić na problemy z komunikacją. Jeśli paczka zaginie, nadawca kontaktuje się z brokerem, a on z kurierem. Tak długi proces przekazywania informacji nierzadko rodzi niedomówienia i opóźnienia w otrzymywaniu bieżących danych o statusie zamówienia. Kooperacja z brokerem nie wymaga umowy, ale przez to pojawiają się problemy z uzyskaniem reklamacji.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie rozwiązanie jest lepsze: bezpośrednia współpraca z firmą kurierską czy z brokerem. Wszystko zależy od osobistych preferencji i rodzaju prowadzonej działalności. Dla naszych klientów biznesowych stworzyliśmy specjalną ofertę obejmującą usługi idealnie dopasowane do danego przedsiębiorstwa. Zawiera ona także indywidualną wycenę, ponieważ każdy biznes jest inny. W InPost możesz skorzystać z największej sieci urządzeń do samodzielnego odbierania i nadawania przesyłek, doskonale opracowanych pakietów kurierskich i szeregu innych udogodnień. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj tutaj: https://inpost.pl/oferta-dla-firm-i-allegro.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 8,91 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Lista i opis usług świadczonych przez InPost Sp. z o. o. oraz szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach, znajdują się w Polityce prywatności