Czujniki wilgotności – jak działają i do czego służą?

Ekologia
Czujniki wilgotności – jak działają i do czego służą? Czujniki wilgotności – jak działają i do czego służą?

28 Stycznia 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Czujnik wilgotności to urządzenie wykorzystywane nie tylko w domach, ale także laboratoriach czy pomieszczeniach produkcyjnych. Zawiera on specjalny sensor, który służy do wyznaczania ilości wody w powietrzu na danym obszarze. Wentylator, czujnik wilgotności – czy mają ze sobą coś wspólnego? Poznaj rodzaje, sposób działania i zastosowanie higrometrów!

Czujniki wilgotności – do czego służą?

Czujnik wilgotności powietrza to urządzenie, które służy do określania stopnia wilgotności w danym pomieszczeniu. Dzięki niemu można kontrolować poziom wilgotności powietrza i utrzymywać go na odpowiednim poziomie, tzn. około 40–60%. Ilość wody w powietrzu ma ogromny wpływ na to, jak żyje się w danym miejscu i jak reagują na to np. ściany budynku. Jeśli wilgotność jest zbyt duża, na ścianach może pojawiać się pleśń i grzyb. W wielu miejscach, takich jak zakłady produkcyjne, ośrodki badawcze czy na magazynie produkcyjnym, wilgotność musi być ściśle określona i należy ją utrzymywać na stałym poziomie. W tym przydatne są właśnie czujniki wilgotności.​​​​​​​

Kontrolowanie poziomu wilgotności jest ważne ze względów zdrowotnych. Zbyt wysoki poziom wilgoci prowadzi m.in. do kłopotów z układem oddechowym. Powietrze sprawia wrażenie nieświeżego i ciężkiego, co negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców zawilgoconego domu czy mieszkania. Poza wspomnianymi już grzybem i pleśnią na ścianach, wysoka wilgotność wpływa także negatywnie na wystrój wnętrza, w tym drewniane meble czy tapety. Aby zadbać o dobry stan swojego zdrowia i wnętrze domu czy mieszkania, warto zainwestować w czujniki wilgotności. Należy pamiętać, że niewystarczający poziom wilgotności również jest niekorzystny.

Jak działają czujniki wilgotności?

Czujnik wilgotności powietrza jest w stanie wskazać kilka rodzajów wilgotności – bezwzględną, względną czy właściwą. Ze względu na to, że wilgotność powietrza jest związana z temperaturą, urządzenie mierzące te parametry to zwykle czujnik wilgotności i temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Czujnik wilgotności powietrza w domu to inaczej higrometr. Może on mieć różne wymiary.

Higrometry podzielić można na analogowe i elektroniczne. Pierwsze z nich, wymyślone już dawno temu, mają w środku włos (kiedyś naturalny, dziś zwykle syntetyczny), który pod wpływem wilgotności powietrza zmienia swoją objętość. Na postawie zmian w napięciu włosa wskazówka urządzenia pokazuje, jaka jest wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.

Czujniki wilgotności elektroniczne to bardziej nowoczesne urządzenia, które cechują się też lepszą dokładnością. W ich wnętrzach znajdują się specjalne czujniki, mierzące poziom wilgotności powietrza. Wynik wyświetla się na ekranie. Ten typ higrometru do działania potrzebuje energii, co nie jest konieczne w przypadku czujnika analogowego.

Bardzo dobrym i inteligentnym rozwiązaniem jest czujnik wilgotności powietrza z przekaźnikiem, który wysyła sygnał do innego urządzenia. Umożliwia on połączenie higrometru z innym sprzętem, np. wentylatorem po wysłaniu powiadomienia. Na czujniku ustawia się poziom wilgotności powietrza, który, jeśli zostanie przekroczony, za pomocą przekaźnika natychmiast uruchamia np. wspomniany wentylator czy inne urządzenie. Ma to na celu zapobieganie nadmiernej wilgotności w pomieszczeniu i odpowiednią jej regulację.​​​​​​​

 

Gdzie czujniki wilgotności znajdują zastosowanie?

Czujniki wilgotności mają zastosowanie w wielu miejscach. Czujnik wilgotności powietrza w domu sprawdzi się w każdym mieszkaniu, by domownicy byli w stanie kontrolować wilgotność i np. zapobiegać powstaniu pleśni na ścianach. Czujnik wilgotności przemysłowy może być wykorzystywany w fabrykach czy zakładach produkcji żywności, gdzie wymagane są ściśle określone warunki do wytwarzania konkretnych produktów. Higrometry to nieodłączny element wyposażenia sal, w których prowadzone są badania naukowe czy różnego rodzaju eksperymenty. Wilgotność powietrza może mieć bowiem znaczący wpływ na powodzenie czy wynik danych działań.

Higrometry warto mieć w pomieszczeniach, w których znajduje się sporo roślin. Wiele z nich ma ściśle określone warunki bytowania, jakie najlepiej wpływają na ich rozwój, więc warto to kontrolować. Czujnik wilgotności przyda się także w archiwach, w których przechowywane są wartościowe dokumenty i materiały. Wilgoć ma bowiem negatywny wpływ na stan np. starodruków. Higrometry stosuje się również w muzeach czy skansenach, w celu jak najlepszego zachowania eksponatów, w tym m.in. starych mebli czy materiałów dekoracyjnych. Muzycy wykorzystują czujniki do pomiarów wilgotności instrumentów. Poza tym charakterystycznym miejscem, w którym znajdują zastosowanie higrometry, jest sauna.

Wiesz już, czym jest analogowy czujnik wilgotności i jego elektroniczny odpowiednik. Jeśli stoisz przed wyborem higrometru, koniecznie zwróć uwagę na różne kategorie tego produktu. Na rynku dostępne są m.in. pokojowy czujnik wilgotności, czujnik wilgotności gleby do sterownika czy czujnik wilgotności z przekaźnikiem. Wybierz to, co najlepsze dla Ciebie i ciesz się odpowiednim poziomem wody w otaczającym Cię powietrzu!


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!