Darmowa strona internetowa — czyli darmowe kreatory. Czy warto z nich korzystać?
E-commerce Porady

Darmowa strona internetowa — czyli darmowe kreatory. Czy warto z nich korzystać?

4 Września 2022

Chcesz stworzyć własną stronę internetową lub bloga, ale brakuje Ci funduszy? A może wolisz najpierw przetestować pomysł lub zwyczajnie interesuje Cię projektowanie stron internetowych? Sprawdź, jak stworzyć własną witrynę bez ponoszenia żadnych kosztów.

Darmowa strona internetowa a domena – jak to wygląda w praktyce?

Obecnie strona internetowa pełni rolę wirtualnej wizytówki firmy czy marki. Korzystają też z niej osoby zaufania publicznego. Przed założeniem serwisu warto zadać sobie kilka pytań: jaki będzie jej cel? Jakie informacje będzie zawierać? Czy wystarczy ci prosty blog, czy raczej oczekujesz zaawansowanego, rozbudowanego portalu?

Decydując się na darmową stronę internetową, raczej nie będziesz mógł połączyć jej z własną domeną — chyba że skorzystasz z darmowych rozwiązań, jak domena .tk. Zwykle będziesz musiał bazować na subdomenach w domenie usługodawcy.

To z kolei nie wygląda profesjonalnie, dlatego firmy z reguły decydują się na płatne opcje, a wykonanie witryny powierzają profesjonalistom. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby promować mały biznes lub prywatnego bloga za pośrednictwem darmowego kreatora. Będzie to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy dopiero rozkręcasz firmę.

Domena to nic innego jak unikalny adres, pod którym można znaleźć Twoją stronę w Internecie. Składa się z dwóch podstawowych elementów: nazwy oraz rozszerzenia (np. .pl, .org, .com, .eu, .net). Najłatwiej kupić ją i zarejestrować u wybranego rejestratora domen. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zamówienia w pakiecie hostingu czy certyfikatu SSL. Wykupienie domeny to koszt rzędu zaledwie kilkudziesięciu-kilkuset złotych — w zależności od rozszerzenia.

Istnieją oczywiście całkowicie darmowe hostingi oferowane m.in. przez Google Sites czy GitHub Pages. Firmy oferujące narzędzia do darmowej budowy stron internetowych zrekompensują sobie koszty hostingu,  na przykład poprzez zamieszczenie na Twojej stronie reklam.​​​​​​​

Stworzenie strony internetowej za darmo — korzystanie z darmowych szablonów

Zastanawiasz się, jak tworzy się darmową stronę internetową krok po kroku? Nie musisz posiadać skomplikowanej wiedzy z zakresu kodowania — wystarczą Ci podstawowe umiejętności informatyczne. We wszystkim pomoże Ci darmowe (lub prawie darmowe) narzędzie, jakim jest kreator stron WWW. Jest łatwy w obsłudze, więc obsłużą go nawet osoby, które nie są zbyt biegłe w kwestiach technicznych.

W kreatorze znajdziesz szablony, które znacznie skrócą czas pracy nad stroną internetową. Szablon oznacza gotową koncepcję (wraz z grafiką i skryptami), które wystarczy tylko wzbogacić o swój tekst i zdjęcia.

Czy warto zdecydować się na darmową stronę internetową?

Zlecenie budowy strony internetowej profesjonalnej agencji wiąże się z dużymi kosztami. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Z tego powodu dobrą opcją wydaje się skorzystanie z darmowego kreatora, który pozwala tworzyć i edytować proste (ale nie tylko) i dobrze wyglądające projekty.

Współczesne kreatory WWW cechują się wysoką funkcjonalnością, a strony stworzone za ich pośrednictwem na pierwszy rzut oka nie odbiegają od tych, wykonanych za kilka tysięcy złotych.

Należy pamiętać też o certyfikacie SSL gwarantującym bezpieczne połączenie z serwisem. Inaczej mówiąc — wszystkie informacje przesyłane za pośrednictwem Twojej strony będą szyfrowane. Jest to szczególnie istotne, kiedy tworzysz np. e-sklep, a do wysyłki towaru potrzebujesz zebrać dane osobowe klientów.

Warto zaznaczyć, że istnieją darmowe certyfikaty SSL (np. certyfikat Let's Encrypt). Z innego darmowego rozwiązania możesz skorzystać też, jeśli zdecydujesz się na zabezpieczenie swojej strony w usłudze CloudFlare. Pamiętaj, że ten certyfikat nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale może być też bardzo ważny z perspektywy pozycjonowania strony w Google.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.