Dekarbonizacja – na czym polega? Przykłady i definicja

Ekologia
Dekarbonizacja – na czym polega? Przykłady i definicja Dekarbonizacja – na czym polega? Przykłady i definicja

26 Marca 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Coraz więcej państw w Europie oraz na całym świecie angażuje się w wiele działań, aby poprawić stan naszego środowiska. Zmiany w sektorze energetycznym, gospodarczym i ekonomicznym są niezbędne do tego, aby uratować nasze otoczenie przed zanieczyszczeniem, wynikającym z eksploatacji nieodnawialnych złóż energii lub nieprzemyślaną polityką klimatyczną. Jedną z takich zmian jest proces dekarbonizacji.

Dekarbonizacja – na czym polega?

Pytanie, od którego należy zacząć, to co to jest dekarbonizacja? W kontekście ochrony środowiska jest to nazwa dla procesu, który polega na ograniczeniu lub całkowitemu wykluczeniu produkcji CO2 (dwutlenku węgla), przez człowieka. Tyczy się to emisji gazów wytworzonych głównie przez intensywną eksploatację paliw kopalnych takich jak ropa, węgiel kamienny, węgiel brunatny lub gaz ziemny. Wyprodukowane CO2 ulatnia się do atmosfery, co w dalszej konsekwencji prowadzi do ocieplenia się naszego klimatu. Dlatego CO2 oraz jego pochodne nazywane są gazami cieplarnianymi.

Dekarbonizacja ma pomóc w ograniczeniu wytwarzania tych gazów przez człowieka za pomocą restrukturyzacji gospodarki, metod pozyskiwania energii oraz idących za tym zmian ekonomicznych. W związku z tym popularne stały się, zwłaszcza w dyskusji publicznej, terminy takie jak: dekarbonizacja energetyki lub dekarbonizacja przemysłu. Wskutek wysokiego poziomem zanieczyszczenia planety, zmiany te wydają się nie tylko potrzebne, ale też nieuniknione. Zwłaszcza że paliwa kopalne należą do nieodnawialnych źródeł energii, w związku z czym nie jesteśmy w stanie ich wytworzyć ponownie i pewnego dnia po prostu się skończą.​​​​​​​

Co podlega dekarbonizacji i jakich dziedzin dotyczy?

Pierwszym sektorem, który powinien zostać poddany temu procesowi, jest sektor energetyczny. Polska to jedno z niewielu państw na świecie opiera prawie całą swoją gospodarkę energetyczną o węgiel. Ponad 80% energii w naszym kraju jest wytwarzane z węgla kamiennego, brunatnego i gazu ziemnego. Jego spalanie w celu produkcji prądu ma ogromny wpływ na stan naszego powietrza, do którego przez ten proces trafia mnóstwo dwutlenku węgla. Nie bez powodu coraz więcej polskich miast takich jak Kraków czy Wrocław, dofinansowuje swoim mieszkańcom nowe piece, aby jak najszybciej wyeliminować palenie w tzw. kopciuchach.

Co oznacza dekarbonizacja gospodarki? Definicja tego pojęcia obejmuje całkowite pozbycie się lub ograniczenie produkcji CO2 przez różne sektory gospodarcze. Tutaj wyróżnia się nie tylko energetykę, ale też zakłady chemiczne, huty, cementownie, papiernie i inne gałęzie przemysłu, które znacznie przyczyniają się do produkcji dwutlenku węgla. W skład tego wchodzi jeszcze proces tzw. dekarbonizacji budynków. Podobnie jak domy jednorodzinne i budynki mieszkalne, przestrzenie wykorzystywane w przemyśle są ogrzewane w większości węglem. Jedynie ułamek z nich stanowią budynki energooszczędne.​​​​​​​

 

Zalety z dekarbonizacji, czyli jakie przynosi efekty?

Jakie zalety ma dekarbonizacja w Polsce? Przede wszystkim czystsze powietrze. Niestety co roku polskie miasta znajdują się w pierwszej dziesiątce miejsc z najgorszym stanem powietrza. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy poza dymem powstałym w przemyśle czy energetyce, wszyscy zaczynają ogrzewać swoje domy.

Dekarbonizacja może zmienić tę sytuację. Jest to proces, który pozwoli nam przede wszystkim oddychać powietrzem o niskiej lub zerowej wartości dwutlenku węgla i innych substancji szkodzących naszemu zdrowiu. Dodatkowo dobrze wpływa na stan oraz ogólną kondycję naszej atmosfery.

Dekarbonizacja a regulacje Unijne

Jednym z działań na rzecz ochrony środowiska w Unii Europejskiej jest właśnie dekarbonizacja. Proces ten ma być zastosowany we wszystkich państwach należących do wspólnoty w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Do 2030 roku, według założeń UE, produkcja CO2 na całym terenie wspólnoty ma spaść o ponad 40% w stosunku do ilości produkowanej w roku 2015.

Dodatkowo w całej wspólnocie nakładane są dodatkowe opłaty za produkcję dwutlenku węgla, szczególnie w gałęziach przemysłu, gdzie jego emisja jest najwyższa.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!