
Ekologiczny styl życia jest coraz głośniejszym tematem, głównie ze względu na potrzebę jego wdrożenia i wzrost świadomości w tym temacie w możliwie największym zakresie. Dlaczego warto być ekologicznym, jak być bardziej eko na co dzień, albo jak być eko w domu i w biurze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Dlaczego warto być eko – codziennie korzyści z ekologicznego życia
Życie eko to sposób na życie, który zauważalnie je odmieni. Ekologia dotyczy bowiem praktycznie każdego aspektu Twojego życia i w każdym z nich możesz coś zmienić dla dobra środowiska. Jednym z kluczowych aspektów bycia eko jest oszczędzanie wody. Podwójne spłuczki w toalecie, prysznic zamiast wanny, zmywanie naczyń, mycie owoców i warzyw nie pod bieżącą wodą to małe kroczki, które zbliżają Cię do bycia eko w codziennym życiu. Jest to oszczędzanie wody, którą widzimy, natomiast dobrze jest zdać sobie sprawę z zużycia wody, np. w trakcie procesu tworzenia niektórych produktów.
Aby wyprodukować 1 kg mięsa wołowego, konieczne jest zużycie 15 000 l wody, do wyprodukowania 1 bawełnianego T-shirtu zostanie wykorzystane 1 514 l wody, a na 1 kg tofu przypada ok. 33 l wody. Płyn ma swój udział w całym procesie produkcji, od hodowania potrzebnych materiałów, do ostatecznego wyprodukowania i dostarczenia do sklepów. Stąd wiele klientów, mając na uwadze środowisko, zmienia swoje zachowania zakupowe: decyduje się na weganizm czy kupowanie ubrań z drugiej ręki, dbając o ekologię, a także ograniczając cierpienia zwierząt hodowlanych.
Ekologiczny dom – korzyści dla mieszkańców i środowiska
Czy warto być ekologicznym? Tzw. ekodom, to rozwiązanie, które sprzyja nie tylko środowisku, ale także mieszkańcom, zarówno samego budynku, jak i jego sąsiadom. Jego główną cechą jest niskie zapotrzebowanie na energię, zarówno w trakcie tworzenia, jak i po jego zakończeniu. Aby to osiągnąć, do budowy są stosowane materiały przyjazne środowisku, naturalne, odzyskane z recyklingu, dostępne w regionie, aby ograniczyć zanieczyszczenia związane z transportem. Rozwiązania zastosowane w budynku, jak np. rekuperacja, panele słoneczne, pompa ciepła lub ogrzewanie ekologicznymi produktami (biomasa, pellet, drewno, ekogroszek) mają minimalizować zapotrzebowanie domu na energię z zewnątrz; dąży się do jego maksymalnej samowystarczalności.
Dlaczego warto być eko – korzyści dla przyszłych pokoleń
Bycie eko to nie tylko sposób Twojego życia, ale także działania mające znaczenie dla kolejnych pokoleń oraz ich życia i zdrowia. Ludzkość zabrnęła w miejsce, w którym katastrofa klimatyczna jest realnym, towarzyszącym zagrożeniem. W wielu miejscach na świecie zaczyna brakować podstawowych surowców, topnienie lodowców zagraża zniknięciu pod wodą nisko położonym państwom, a wciąż wzrastająca średnia temperatura w ciągu roku powoduje nieodwracalne zmiany w poszczególnych ekosystemach i całym środowisku. Stawianie na eko produkty, biodegradowalne opakowania i recykling ma wpływ na decyzje korporacji, na których spoczywa największa odpowiedzialność. Na byciu eko nie tracisz, możesz nawet zyskać, a przy okazji pomóc przyszłym pokoleniom, które na pewno nie będą miały lekko. Dlaczego warto by ekologicznym? Twoje działania teraz pozostawiają ślady w przyszłości, z którymi kolejne pokolenia będą musiały się zmierzyć.
Oszczędności wynikające z bardziej ekologicznego życia
Ekologiczne życie, poza korzyściami dla Twojego codziennego, lepszego funkcjonowania, niesie za sobą również korzyści ekonomiczne w długim okresie. Dbanie o ograniczenie zużycia wody zapewni niższe rachunki, rozwiązania energooszczędnego domu są inwestycją, która zwraca się w czasie, głównie przez ograniczenie wydatków na media. Ochrona finansów odbywa się na wielu płaszczyznach; rezygnacja z mięsa wpłynie na Twoje oszczędności, podobnie jak decydowanie się na ubrania z secondhandów.
Uważność na otaczający świat i to, co i jak jesz, ogranicza marnowanie żywności. Decyzje podejmowane na zakupach, skorzystanie z tych samych rzeczy wiele razy, jak np. używanie materiałowych woreczków na warzywa i owoce, noszenie własnych toreb na zakupy, czy rezygnacja z wody butelkowanej na rzecz butelek z filtrem – nie dość, że przyczyniasz się w ten sposób do rezygnacji z plastiku, to także oszczędzasz każdego dnia niewielkie sumy, które w skali roku potrafią urosnąć do poważnych kwot.