Dzień z pracy kuriera
Kariera

Dzień z pracy kuriera

25 Lipca 2019

Wraz z dynamicznym rozwojem branży e-commerce na rynku pracy poszukiwani są specjaliści w doręczeniu przesyłek. Dzięki temu pojawiają się duże możliwości znalezienia dobrego zatrudnienia wraz z atrakcyjnymi zarobkami i obowiązkami, które nie wymagają przesiadywania całego dnia za biurkiem. Rozważasz pracę w zawodzie kuriera, ale nie wiesz, czego się spodziewać? A może ciekawi Cię, jak wygląda codzienność osoby rozwożącej paczki? W niniejszym artykule postaramy się zaspokoić Twoją ciekawość!

Praca w firmie kurierskiej – umiejętności i predyspozycje

Aby zostać kurierem, niepotrzebne jest konkretne wykształcenie. W tym zawodzie można spotkać osoby z rozmaitych branż, które wcześniej trudniły się zupełnie innym zajęciem. Nie ma również specjalnych ograniczeń wiekowych – spotykamy zarówno doręczycieli po dwudziestce, jak i po pięćdziesiątce. W tym fachu należy jednak spełniać pewne warunki, a także posiadać kilka istotnych cech osobowości. Po pierwsze, praca kuriera wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B oraz doświadczenia za kółkiem. Sprawne i bezpieczne przemieszczanie się z jednej lokalizacji do drugiej jest kluczową kwestią w tym zawodzie. Po drugie, osoba rozwożąca paczki ma nieustanny kontakt z ludźmi. Musi więc odznaczać się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością, uprzejmością, wyrozumiałością oraz otwartością. Każdego dnia należy być przygotowanym na różne sytuacje i potrafić szybko na nie zareagować. Odbiorcy nie zawsze są sympatyczni – czasem bywają opryskliwi lub po prostu niemili. W takim przypadku kurier powinien zachować zimną krew. Po trzecie, trzeba pamiętać, że to właśnie doręczyciel odpowiedzialny jest za powierzone mu przesyłki, dlatego nie będzie to odpowiedni zawód dla osób lekkomyślnych, nieostrożnych i roztargnionych.

Zobacz aktualne oferty pracy na stanowisku kuriera:

Kurier Ełk

Kurier Warszawa

praca kurier

Jak wygląda dzień pracy kuriera?

W zależności od miejsca zatrudnienia codzienność kuriera może wyglądać trochę inaczej. W InPost dzień rozpoczyna się już około 06:00-6:30 rano – każdy oddział ma swój indywidualny plan porannych odpraw. Prowadzi je koordynator serwisu kurierskiego lub kierownik. Do jego obowiązków należy sprawdzenie, czy wszyscy kurierzy stawili się to firmy punktualnie w stroju firmowym i z potrzebnym identyfikatorem. Kontroluje on również wygląd zewnętrzny pojazdów przed ruszeniem w trasę – zawsze muszą być czyste oraz zadbane, ponieważ każdy kurier jest najlepszą wizytówką firmy.

Po spotkaniu całego zespołu następuje dokładne sortowanie paczek i układanie ich w klatkach transportowych. Wówczas trzeba wykryć ewentualne uszkodzenia przesyłek, a także sprawdzić, czy zostały one poprawnie przypisane do danego rejonu – czasem zdarza się, że w ogóle nie zostały przypisane. Po zapakowaniu auta kurier może wyruszyć w drogę i zająć się rozwożeniem paczek – zazwyczaj następuje to około godziny 08:00. Aby dobrze poznać przypisany rejon, potrzeba zazwyczaj kilku tygodni. Nie chodzi wyłącznie o znajomość ulic, ale także przydatnych skrótów oraz numeracji budynków – dzięki temu można znacząco skrócić czas dostarczania, a to bardzo ważny aspekt w pracy kuriera! Po rozwiezieniu wszystkich przesyłek następuje odebranie paczek od nadawców, które mają zostać zwrócone do adresata. Zlecenia zostają wcześniej przygotowane przez dyspozytora bądź koordynatora. Na koniec dnia kurier wraca do oddziału, gdzie rozlicza się z pieniędzy z przesyłek pobraniowych oraz dokumentów zwrotnych. Praca kończy się zazwyczaj około 16:00-17:00 lub wcześniej – wszystko zależy od odpowiedniej organizacji i ilości paczek.

Praca kuriera – nie zawsze wszystko idzie gładko

Korki na ulicach, kiepska pogoda utrudniająca jazdę samochodem, klienci nieposiadający wystarczającej ilości gotówki w przypadku przesyłek za pobraniem, odbiorcy będący poza miejscem zamieszkania – to tylko kilka przykładów trudności, jakie w swojej codziennej pracy napotyka kurier. Jest to więc zajęcie dla osób niebojących się wyzwań i doskonale radzących sobie ze stresem. Trzeba być przygotowanym na możliwość wystąpienia niechcianych opóźnień z różnych powodów, które nie zależą od nas. Wszystkie problematyczne sytuacje rekompensuje kurierom dynamiczność i brak monotonii w wykonywanym zawodzie. Codziennie można też spotkać wielu interesujących ludzi.

Praca w firmie kurierskiej w Warszawie lub Ełku – od zaraz!

Sądzisz, że doskonale sprawdzisz się jako kurier? Od dziecka marzyłeś, aby dostarczać ludziom przesyłki? Szukasz ciekawej pracy, w której nie będziesz narzekać na nudę? Poszukujesz pracy w Ełku lub Warszawie? Dołącz do zespołu InPost! Zatrudniamy pracowników na terenie całego kraju, oferując m.in. współpracę na podstawie umowy kurierskiej, gwarancję zleceń, atrakcyjne wynagrodzenie i świetną atmosferę opartą na wzajemnym szacunku. Poza tym dajemy Ci możliwość wyboru świadczonych usług. Sam zdecyduj, czy wolisz obsługiwać paczkomaty, klientów indywidualnych, czy chcesz połączyć obie opcje. Obecnie poszukujemy kurierów do pracy w Warszawie i Ełku. Zapoznaj się z poniższymi ogłoszeniami i aplikuj – jesteś o krok od zdobycia fantastycznego zatrudnienia!