Dzień z życia kuriera
Kariera

Dzień z życia kuriera

22 Sierpnia 2019

Wszystko, co chciał(a)byś wiedzieć o pracy kuriera.

Według najnowszych danych podawanych przez Wirtualne Media, aż 84% Polaków robi zakupy online przynajmniej raz w tygodniu. Nie ulega wątpliwości, że zakupy przez Internet są bardzo popularne, a trend ten coraz bardziej się umacnia dzięki niedzielom niehandlowym. Jeśli chodzi o formy dostawy, nic się nie zmieniło - wciąż najchętniej wybieramy dostawę kurierem (na drugim miejscu oczywiście Paczkomaty!), która z założenia ma być najszybsza i najbardziej wygodna.

Zobacz aktualne oferty pracy na stanowisku kuriera:

- Kurier Szczecin

- Kurier Warszawa 

- Kurier Warszawa

- Kurier Ełk

 

Praca kurier – poszukiwany/poszukiwana!

Wraz ze wzrostem rynku e-commerce wzrasta także zapotrzebowanie na kurierów na rynku pracy. Wbrew temu, co się ogólnie sądzi, jest to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający. Idealnego kuriera powinna cechować świetna organizacja – począwszy od ułożenia paczek w samochodzie według zaplanowanej trasy (co znacznie pomaga zaoszczędzić czas i uniknąć nerwowego poszukiwania przesyłek), po dokładną znajomość topograficzną obsługiwanego obszaru. Dzięki tym dwóm kluczowym umiejętnościom, dobry kurier jest w stanie sobie poradzić nawet z dużym rejonem, a przy tym utrzymywać wysoką jakość usług nawet wtedy, gdy wolumen przesyłek znacznie przekracza swą standardową ilość (np. w czasie Black Friday lub w okresie świątecznego peak’u). Przydaje się także opanowanie, umiejętność pracy pod presją czasu i zdolność łagodzenia sporów
w relacjach z wymagającym klientem. Każdy, kto chce zostać kurierem, musi jednak pamiętać, że praca ta nie polega jedynie na przewiezieniu przesyłki z punktu A do punktu B – najważniejsze jest zadowolenie klienta z wykonanej usługi.

Co jest potrzebne w pracy kuriera?

Oczywiście podstawowym wymogiem jest posiadanie czynnego prawa jazdy i własnego samochodu (najlepiej typu BUS) oraz gotowość do założenia własnej działalności gospodarczej. Kandydat na kuriera powinien też znać się, przynajmniej w stopniu podstawowym, na obsłudze tabletów lub urządzeń mobilnych, ponieważ należą one do podstawowego wyposażenia pracownika firmy logistycznej, dzięki którym mogą się rozliczyć ze swoich paczek.

Wiemy już, jakie cechy powinien mieć kurier idealny i co jest potrzebne w jego pracy. A jak dokładnie wygląda praca kuriera? Na przykładzie naszej firmy postaramy się pokazać jego typowy dzień.

Operacje w oddziałach i w terenie

Kurier zaczyna swoją pracę wcześnie rano, zazwyczaj około godziny 6.30, ale każdy oddział może mieć swój indywidualny rozkład porannych odpraw. Odprawę prowadzi kierownik lub koordynator serwisu kurierskiego. Sprawdza on, czy każdy kurier stawił się do pracy punktualnie, czy ma na sobie strój firmowy, identyfikator oraz czy każdy samochód jest czysty przed wyjazdem w trasę. Taka dbałość o szczegóły może się wydać przesadna, ale nie zapominajmy, że kurier jest wizytówką całej firmy, a pierwsze wrażenie, jakie robi na klientach ma kluczowe znaczenie, czy ponownie zdecydują się na skorzystanie z usług firmy.

Kolejnym etapem jest pomoc przy sortowaniu przesyłek. Jest to okazja, aby zauważyć i zgłosić ewentualne uszkodzenia, sprawdzić, czy jakieś przesyłki nie są błędnie przypisane do danego rejonu lub – odwrotnie – czy są takie, które nie zostały przypisane do żadnego. Potem nadchodzi czas na układanie paczek w samochodzie i w końcu można wyjechać z oddziału.

Praca w rejonie rozpoczyna się od rozwiezienia paczek. Zazwyczaj kurier potrzebuje kilku tygodni, aby bardzo dobrze opanować rejon. Tutaj liczy się nie tylko znajomość ulic, ale także skrótów, przejazdów, numeracji budynków czy miejsc parkingowych. Dobrze jest też zawrzeć znajomość
z dozorcami, stróżami czy recepcjonistami. Te z pozoru banalne sprawy, potrafią skrócić czas pracy nawet o połowę! Po rozwiezieniu przesyłek przychodzi kolej na podjęcie paczek od nadawców, na podstawie zleceń otrzymanych od Dyspozytora bądź Koordynatora Zespołu Serwisu Kurierskiego. Pod koniec dnia kurier wraca do oddziału, w którym musi się rozliczyć z tzw. manifestu, pieniędzy z przesyłek pobraniowych i dokumentów zwrotnych, zanim będzie mógł pojechać do domu.

Oczywiście, jest to bardzo ogólny zarys dnia pracy, w którym zakładamy, że wszystko odbywa się zgodnie z planem – wszyscy klienci odebrali paczki, nie było korków na ulicach, a ci, którzy odbierali paczki pobraniowe, mieli przy sobie wyliczoną gotówkę. Jak łatwo się domyślić, trochę inaczej będzie wyglądała praca kuriera w Warszawie, inaczej praca kuriera w okolicach Warszawy. Dużo także zależy od tego, czy kurier obsługuje tylko Paczkomaty, czy może woli bezpośredni kontakt z klientem. Można także połączyć obydwa warianty, pracować tylko rano lub popołudniami, albo innych ustalonych porach dnia. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Praca jako kurier Warszawa”

Jeśli kiedykolwiek wpisałeś te słowa w wyszukiwarkę, to znaczy, że zastanawiasz się nad podjęciem pracy na tym stanowisku. Tym bardziej mamy nadzieję, że spojrzałeś na oferty zatrudnienia naszej firmy i zauważyłeś, jak ważna jest dla nas polityka dobrej współpracy. Oferujemy pełne przeszkolenie i konkurencyjne wynagrodzenie. Jeśli nie szukasz pracy Kuriera w Warszawie, sprawdź oferty pracy dla kuriera z innych lokalizacji lub zapytaj w lokalnym oddziale. Czekamy na Ciebie!