Ekologia na co dzień – codzienne nawyki i wybory dla lepszej przyszłości

Ekologia
Ekologia na co dzień – codzienne nawyki i wybory dla lepszej przyszłości Ekologia na co dzień – codzienne nawyki i wybory dla lepszej przyszłości

10 lutego 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

​​​​​​​Czy ekologia na co dzień jest możliwa? Jak najbardziej! Przyjazne środowisku naturalnemu postawy w wielu przypadkach nie wymagają wielkiego poświęcenia. Wystarczy przyswoić sobie kilka zasad, by dołożyć swoją cegiełkę do ochrony naszej planety. Jak to zrobić? Proste sposoby na bycie eko znajdziesz w tym artykule.

Ekologia na co dzień, czyli co możemy zrobić dla naszej planety

Jak żyć ekologicznie? Pierwszym krokiem pomagającym prowadzić ekologiczny styl życia jest dostrzeżenie tych nawyków, które są szkodliwe dla przyrody. Następnie zwyczaje te trzeba zastąpić alternatywnymi, przyjaznymi naturze. Ostatnią fazą działania jest konsekwentne stosowanie eko nawyków w codziennym życiu.

Działania ekologiczne warto zacząć od zmiany przyzwyczajeń zakupowych. Sposoby na ekologiczne życie obejmują zarówno uważne podejmowanie decyzji dotyczących kupowania artykułów żywnościowych, jak i odzieży. Warto także zastanowić się nad swoją dietą. Ekologia w życiu obejmuje również nowe podejście do środków transportu oraz ilości zużywanej wody i energii elektrycznej.

Codzienne nawyki mają znaczenie – oszczędzanie wody i prądu

Ekologia na co dzień to m.in. oszczędzanie wody i prądu. Wiele z poniższych propozycji to niewymagające większego wysiłku działania.

Oszczędzanie wody, czyli podstawowa ekologia na co dzień

Zmywanie naczyń to jedna z tych czynności, podczas których woda często zużywana jest w nadmiarze. Jeśli chcesz ją zaoszczędzić, nie myj kubków, talerzy i sztućców pod bieżącym strumieniem. Zamiast tego korzystaj w domu z napełnionego wodą zlewu i dopiero po ich wymyciu opłucz je.

Jeśli możesz pozwolić sobie na taki nabytek, zainwestuj w zmywarkę. Jest to urządzenie bardzo ekologiczne. Dzięki wykorzystaniu zmywarki zużycie wody może spaść nawet o ⅓ i przyczynić się przy okazji do obniżenia rachunków za wodę.​​​​​​​

Kuchnia to tylko jedno z miejsc, w których możliwe są działania ekologiczne. Przykłady kolejnych możesz zastosować w łazience. Przede wszystkim warto ograniczyć kąpiele w wannie na rzecz mycia się pod prysznicem.

Wodę można oszczędzać także podczas mycia rąk, zębów i włosów. W momencie, gdy nie jest potrzebna (np. w trakcie namydlania rąk czy szczotkowania zębów) wystarczy zakręcić kran.

Ekologicznie można także spłukiwać toaletę. Zazwyczaj spłuczki mają jeden przycisk opróżniający zbiornik z wody. Istnieją także przyjazne środowisku spłuczki z dwoma przyciskami. Dzięki temu możliwe jest wybranie mniejszej lub większej ilości wody do spłukiwania.

Ekologia a oszczędzanie prądu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak proste są eko rozwiązania. Przykład taki być może znajdziesz w codziennym nawyku niewyłączania telewizora. Warto go wyłączać, jeśli w danym momencie nie oglądasz telewizji.

Podobnie jest z komputerem. Tryb uśpienia bywa użyteczny, ale nie powinien być nadużywany. Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz z niego korzystać, wyłącz go. Podobne zasady można stosować w odniesieniu do np. konsol do gier.

Ekologia na co dzień to także zmniejszenia zużycia prądu przez działające urządzenia. Zmieniające się wymogi Unii Europejskiej wobec sprzętów AGD sprawiają, że są one coraz bardziej energooszczędne.

W miarę możliwości warto więc sukcesywnie wymieniać stare urządzenia na nowe. Często mają one tryb eko oszczędzający wodę i prąd. W podobny sposób można także oszczędzać światło. W tym celu żarówki starszego typu można zastąpić energooszczędnymi. Trzeba natomiast pamiętać, aby sprawnego lecz niepotrzebnego sprzętu nie wyrzucać, tylko sprzedać lub oddać potrzebującym.

Następnym sposobem na ekologiczny styl życia jest używanie pokrywek na garnki podczas gotowania. Dzięki temu właściwa temperatura w jego wnętrzu osiągnięta zostanie szybciej, a gotowanie będzie trwało krócej.

Ekologia na co dzień – dlaczego warto unikać plastiku?

Oszczędzanie energii to nie jedyny sposób zachowania dla osób, które zastanawiają się jak być eko w domu. Działania proekologiczne powinny obejmować także jak najmniejsze zużycie plastiku.

Najprostszą metodą jest rezygnacja z plastikowych torebek. Produkty takie jak warzywa i owoce można pakować luzem np. do papierowej torby. Nawet jeśli zostanie ona wyrzucona, jest bardziej przyjazna przyrodzie. Papier rozkłada się około pół roku, podczas gdy plastik nawet 100 lub więcej lat.

Opakowania plastikowe można wyeliminować również w przypadku zakupu napojów. W miarę możliwości lepiej korzystać z butelek szklanych. Do przechowywania zakupów możesz używać torby bawełnianej.​​​​​​​

 

Rozwiązania ekologiczne znaleźć można także w nawyku przygotowywania posiłków do pracy. Zamiast pakować kanapki w plastikowe worki lub nawet papier śniadaniowy, możesz kupić pojemnik na śniadanie wykonany np. z drewna.

Niestety, całkowite pozbycie się plastiku z naszego życia, przynajmniej na razie, nie jest możliwe. Wiele produktów jest sprzedawanych w opakowaniu plastikowym. Ekologia w domu powinna więc dotyczyć także segregacji śmieci, czyli osobnych worków na różne typy odpadów, który można potem poddać recyklingowi.

Zmiana diety a ekologia – czy bycie wege jest bardziej ekologiczne?

Podjęcie się tematu świadomych, ekologicznych zakupów naturalnie prowadzi do pytań na temat tego, jaka dieta jest przyjazna środowisku. Zdania na ten temat są podzielone. Warto więc na wstępie zaznaczyć, że niezależnie od codziennego menu, możliwe jest bardziej ekologiczne odżywianie.

Niewątpliwą zaletą diety wegetariańskiej, a zwłaszcza wegańskiej, jest przyczynianie się do zmniejszenia cierpienia zwierząt z hodowli przemysłowych. Produkcja mięsa jest także kosztowna z powodu znacznego zużycia wody. Jest ona niezbędna m.in. do chłodzenia hodowli czy do podlewania roślin potrzebnych na paszę dla zwierząt. Uprawy paszy wymagają niestety karczowania lasów potrzebnych na tereny uprawne.

Odpowiedź na pytania dotyczące ekologicznej diety niekoniecznie jest jednak prosta. Na potrzeby produkcji żywności roślinnej także karczuje się lasy. Co więcej, stosowane w rolnictwie pestycydy negatywnie wpływają na rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Przedostają się także do wód gruntowych.

Jak więc jeść eko? Niestety, nie mamy wpływu na uprawy przemysłowe. Osoby, które nie jedzą mięsa, mogą jednak wybierać produkty wytwarzane w ekologiczny sposób. Ekologia na co dzień może być stosowana także przez ludzi jedzących mięso. Zamiast zwierząt z hodowli przemysłowych mogą oni kupować mięso z farm ekologicznych.

Wybory zakupowe a ekologia, czyli zagrożenie z fast fashion

Ekologia na co dzień w życiu człowieka wymaga nieraz rezygnacji z wygodnych form zakupów w galeriach handlowych i Internecie. Najlepszym przykładem jest właśnie fast fashion, czyli szybka moda. Pojęcie to odnosi się do tworzenia ciuchów inspirowanych kreacjami znanymi z wybiegów. Cechą charakterystyczną jest krótki czas na tworzenie i sprzedaż kolekcji, a także celowa niska jakość takich ubrań.

Przykłady fast fashion znaleźć można chociażby w galeriach handlowych. Organizowane przez największych potentatów branży odzieżowej nieustanne promocje oznaczają rychłą zmianę asortymentu. Ten dotychczasowy, który nie został sprzedany, jest wyrzucany. Tak samo postępują giganci sprzedaży internetowej.

Ubrania fast fashion są ponadto produkowane w wyjątkowo nieekologiczny sposób. Do ich wytwarzania zużywane są ogromne ilości wody. Co więcej, toksyczne barwniki są wylewane do rzek i innych zbiorników wodnych, które szybko stają się biologicznie martwe.

Ubrania od dużych koncernów mogą zastąpić eko rzeczy. Warto wybierać ciuchy z certyfikatami poświadczającymi dbanie przez producenta o środowisko (np. z ekologicznych upraw bawełny) lub wykonane z materiału, który przeszedł proces recyklingu. Możesz zainteresować się także zakupem ubrań w second-handach.

Ekologia na co dzień – zmiana auta na elektryka

Ekologiczne rozwiązania w domu można połączyć także z tymi związanymi z transportem. Zakup auta elektrycznego to sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, podtlenek azotu, siarkowodór i metan.

Spaliny aut przenikają do środowiska naturalnego, doprowadzając do zmian klimatycznych. Ocieplanie się klimatu powoduje podniesienie poziomu mórz, gwałtowne zjawiska atmosferyczne (np. trąby powietrzne), wymieranie dzikich zwierząt i zaburzenie wegetacji roślin.

Oczywiście nie każda osoba może pozwolić sobie na zakup samochodu elektrycznego. Ekologia na co dzień to także wybieranie, w miarę możliwości, transportu publicznego zamiast indywidualnego.

Ekologia na co dzień i edukacja – jak uczyć bycia eko nowe pokolenia?

Ekologiczne rozwiązania przedstawione w tym artykule warto wpajać od najmłodszych lat. Dzieci częściej niż dorośli są skłonne do zmiany nawyków. Warto więc, by pociecha segregowała śmieci.

Dziecko można nauczyć także, by zakręcało kran podczas mycia zębów i rąk. Warto także przypominać dziecku o wyłączaniu komputera, konsoli lub telewizora. Zadaniem dorosłych jest też wyjaśnianie dziecku, czemu takie zachowania są ważne.

Ekologia na co dzień jest najlepszym sposobem na ochronę naszej planety. Proekologiczne zachowania przyczyniają się do ochrony środowiska, w którym żyjemy. Warto zmieniać swoje nawyki, albowiem przyszłość zależy tylko od nas.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!