Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ekologia
Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród? Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

16 Sierpnia 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń, która będzie zgodna z zasadami ekologii w ogrodzie. Jak stworzyć eko ogród oraz w jaki sposób go później prowadzić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Ekologia w ogrodzie – co nam daje?

Przez rosnącą popularność ekologii w Polsce coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie ogrodu w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzenie takiego miejsca ma wiele plusów zarówno dla Ciebie, jak i dla natury. Jakich?

Przede wszystkim jeśli lubisz żyć zgodnie ze środowiskiem, prowadzenie własnego ekologicznego ogrodu pozwala poczuć ogromną satysfakcję. Dzięki temu możesz cieszyć się z tego, że nie zatruwasz przyrody, a jesteś wręcz jej przyjacielem. Posiadając ogród, który prowadzony jest w sposób ekologiczny, musisz jednak przygotować się na dużo obowiązków związanych z jego prowadzeniem. Są to jednak zadania, które popłacają, ponieważ w nagrodę za swój wkład w tworzenie miejsca przyjaznego środowisku możesz cieszyć się świeżymi warzywami i owocami, które sam wyhodowałeś. Warto również wspomnieć, że dzięki ekologicznemu podejściu będą one z pewnością lepiej smakować, ale również będą zdrowsze dla organizmu.

Połączenie ekologii z ochroną środowiska w ogrodzie pozwala również, co najważniejsze, chronić przyrodę. Dzięki stosowaniu naturalnych nawozów, które pozbawione są chemii, nie zanieczyszcza się gleby. Podobnie wygląda to w przypadku pozbywania się szkodników, których nie zabija się chemikaliami, a jedynie zapobiega się ich gromadzeniu w pobliżu roślin. Taki ogród jest również samowystarczalny, ponieważ nie potrzebujesz praktycznie żadnych dodatkowych środków.

Jak założyć eko ogród?

Jak dbać o środowisko zakładając swój ogród? Wystarczy założyć eko ogród według kilku zasad. Dzięki temu będzie on przyjazny dla środowiska, ale również będzie bardzo dobrze wyglądał, jak i przyniesie dużą ilość plonów, które możesz później wykorzystać.

Przede wszystkim należy uprawiać rośliny zgodnie z zaleceniami, a także nie stosować w tym celu żadnych chemicznych środków. Warto również stworzyć ogród w taki sposób, aby przyjazny był on różnym zwierzętom oraz owadom. Wśród nich są np. jeże, ptaki, a także pszczoły. Możesz zbudować dla nich domki (np. budki dla ptaków) bądź stworzyć przestrzeń, w której mogą zamieszkać np. pozostawić dziko zarośnięte miejsce dla jeży. Zadbanie o to sprawi, że pomogą Ci one w walce ze szkodnikami, ale również utrzymają ogród w dobrym stanie. W eko ogrodzie warto również zbierać, a następnie wykorzystywać deszczówkę do podlewania roślin.

Ekologiczne środki do pielęgnacji kwiatów i roślin – nawozy naturalne

Chcąc prowadzić ekologię w ogrodzie, warto również zadbać o ekologiczne środki do pielęgnowania kwiatów i roślin. W tym celu należy wykorzystywać naturalne nawozy, które będą wspierać prawidłowy rozwój roślin w ogrodzie, a dodatkowo będą przyjazne dla środowiska. Jakie nawozy są przydatne w ekologicznej uprawie ogrodu?

Bardzo dobrym naturalnym nawozem dla roślin jest obornik. Najlepiej sprawdzi się, kiedy zastosujesz go w trakcie jesieni, jednak będzie przydatny także w innych porach roku. Można go wykorzystać do nawożenia ziemi np. do iglaków, ale również do warzyw takich jak ogórki. Jego dużym plusem jest wzbogacanie gleby w potrzebne składniki jak na przykład azot.

Kolejnym przykładem naturalnego nawozu jest gnojówka z pokrzyw. Robi się ją w bardzo prosty sposób. Wystarczy kilogram świeżej pokrzywy zalać 10 litrami wody, a następnie całość umieścić w beczce i pozostawić na dwa tygodnie. Wzbogaci ona podłoże pod krzewy owocowe i róże.

Wypróbuj także biohumusu, który powstaje z przerobionych przez dżdżownice innych naturalnych nawozów. Dobrym pomysłem jest również poplon, który sprawdzi się w przypadku słabej gleby, a powstaje on w wyniku zasiania po zbiorach, przeznaczonych do tego celu roślin. W odpowiednim czasie należy przekopać glebę, co pomoże w odpowiednim jej nawożeniu.​​​​​​​

Oprócz tego świetnym pomysłem jest wykorzystanie także resztek kuchennych. W tym celu warto skorzystać ze skorupek jajek, skórki banana, łupin po orzechach, fusów z kawy, a nawet wody po gotowaniu warzyw. Przy tej ostatniej należy jednak pamiętać jednak, aby nie była ona ani solona, ani gorąca.​​​​​​​

 

Pozbywanie się szkodników – ekologiczne rozwiązania

W ekologicznym ogrodzie warto zadbać o odpowiednie rozwiązania na pozbywanie się szkodników. Często przez nie rośliny mogą łapać różnego rodzaju choroby, ale również po prostu nie będą prawidłowo się rozwijać. Jak w ekologiczny i naturalny sposób się ich pozbywać?

Do walki ze szkodnikami przede wszystkim nie należy wykorzystywać środków chemicznych. Choć skutecznie pomagają one się ich pozbyć, to jednak zawarte w nich środki mogą nie do końca być dobre dla zdrowia roślin, jak i Twojego, szczególnie jeśli w ogródku posiadasz też warzywa i owoce. Stawiaj raczej na ekologiczne preparaty do walki z nieproszonymi gośćmi.

Kolejnym ze sposobów na ekologiczne prowadzenie ogrodu przydomowego jest stosowanie naturalnych oprysków, które możesz przygotować samodzielnie z wielu roślin np. cebuli i czosnku, a także chwastów. Podobnie działać będzie sadzenie takich, które skutecznie odstraszają niechciane szkodniki. Będą one zapobiegać ich nagromadzeniu się w okolicach uprawy ze względu na wydzielający się z nich zapach. W tym celu sprawdzi się między innymi lawenda czy aksamitka, które świetnie zadziałają na mszyce oraz mrówki.

Ekologia w ogrodzie – płodozmian

Jeżeli planujesz prowadzenie ekologicznego ogrodu warzywnego, postaw na zastosowanie w uprawie płodozmianu. Dzięki niemu rośliny będą rozwijać się prawidłowo. Zapobiegniesz również ich chorobom, ale także gromadzeniu się szkodników. W jaki sposób przeprowadzić go w prawidłowy sposób?

Główną zasadą płodozmianu jest coroczna zmiana miejsca uprawy warzyw. Miejsce, w którym chcemy je zasiać, powinno podzielić się na 4 części. Uprzednio można użyć na nich nawozu w postaci obornika.

  • Na pierwszej części należy posadzić warzywa, które potrzebują najwięcej składników odżywczych. Wśród nich można wyróżnić między innymi kapustę, ogórki czy seler.
  • Na drugiej części postaw natomiast na warzywa, których potrzeby na składniki są średnie. Znaleźć się tu może np. cebula, pietruszka, ale również papryka czy pomidor.
  • W trzeciej części powinny znaleźć się warzywa o małych potrzebach składników odżywczych. To idealne miejsce na warzywa strączkowe jak bób czy fasola. Równie dobrze sprawdzi się tam koper, sałata czy szpinak.
  • Czwarta część powinna być wypełniona wieloletnimi warzywami jak np. szparagi, bądź wieloletnie zioła.

W następnym roku należy natomiast zamienić miejsca uprawy. I tak pierwszą część powinna znajdować się w miejscu drugiej, druga w miejscu trzeciej, zaś trzecia w miejscu pierwszej. Nie zmienia się jedynie miejsce czwartej części. Ten sposób uprawy stosowany jest w wielu ogrodach ekologicznych i sprawdza się świetnie.

Ekologiczne uprawy w ogrodzie – jakie rośliny wybierać?

Planując swój własny ogród ekologiczny, możesz zadać pytanie, jakie rośliny do niego kupić. Wszystko zależy tak naprawdę od wybrania typu ogrodu. Zastanów się, czy chcesz postawić na ogród, który będzie ozdabiał Twój dom, a być może na taki, który da Ci własne warzywa np. na ogródkach działkowych, które dają ci zalążek ekologii w mieście.

Jeżeli Twój ogród ma mieć charakter bardziej ozdobny, zacznij od podstawy, jaką jest trawnik. Zamiast niego możesz również wybrać kwietną łąkę, jednak jest to rozwiązanie raczej na większą powierzchnię. Wzdłuż trawnika warto posadzić różne rodzaje kwiatów, które będą kwitnąć przez cały sezon jak np. facelia dzwonkowata czy szałwia błyszcząca, ale nie tylko. Dzięki temu stworzysz przestrzeń idealną dla owadów, które zadbają o Twój ogród. Postaw na dosyć dużą różnorodność kwiatów, aby wyglądał on estetycznie. Dobrym wyborem jest także lawenda czy słonecznik. Jeżeli planujesz w ogrodzie drzewa, wybierz raczej te liściaste, a zamiast płotu zdecyduj się na żywopłot. Zrezygnuj natomiast z krzewów iglastych, które mają zły wpływ na glebę.

Planując ogród bardziej w stronę uprawy, przede wszystkim warto stosować płodozmian. Postaw raczej na rośliny takie jak np. dynia, cukinia czy ogórki. Dobrze sprawdzi się również zasianie marchwi, buraka czy pora.

Kompost – ekologia w ogrodzie

Kompost to świetny naturalny, a zarazem ekologiczny nawóz, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Dzięki niemu zyskasz między innymi żyźniejszą glebę, ale także taką, pełną składników koniecznych roślinom do prawidłowego rozwoju. Będzie miał on również plus dla Ciebie, ponieważ będziesz mógł pozbywać się w nim np. resztek z kuchni. W jaki sposób stworzyć swój własny kompost, który posłuży w ekologicznym ogrodzie?

Kompostownik, czyli miejsce do składowania kompostu możesz stworzyć na kilka sposobów np. z desek, ale również zbudować go z cegieł. W sklepach znajdziesz również gotowe kompostowniki. Budując go samemu, pamiętaj o pozostawianiu otworów, aby kompost nie zgnił. Najlepiej sprawdzi się umiejscowienie go w zacienionym miejscu, w którym jednocześnie nie jest zbyt wietrznie. Ważne jest jednak, aby stał on na ziemi.

Po jego zbudowaniu możesz wrzucać tam różne odpady biodegradowalne. To idealne miejsce na skoszoną trawę, liście drzew, ale także gałęzie. Możesz również wrzucać tam chwasty, które nie posiadają nasion jak np. pokrzywa, która dodatkowo przyspieszy kompostowanie. Oprócz tego bez problemu możesz wrzucać tam resztki kuchenne, jednak nie wszystkie. Dozwolonymi produktami są warzywa i owoce, a także ich skórki, wszelkie kawy i herbaty, ale również skorupki jajek. Zabroniony natomiast jest nabiał czy odpadki pochodzące z mięsa.

Stworzenie ekologicznego ogrodu nie jest rzeczą trudną. Warto postępować według wymienionych wyżej zasad, a będziesz mieć pewność, że Twój będzie przyjazny dla środowiska. I Ty postaw na ekologię w swoim ogrodzie!


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

Jak oszczędzać energię cieplną – praktyczne porady

Jak oszczędzać ogrzewanie? Każdy stara się nie tylko oszczędzić na rachunkach, ale też mieć jak najmniejszy wkład w zanieczyszczanie środowi...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!