Homologacja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

Ekologia
Homologacja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć? Homologacja samochodu elektrycznego – co warto wiedzieć?

22 Marca 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

​​​​​​​Homologacja samochodu elektrycznego to urzędowa czynność, którą wykonać musi wielu kierowców. Zadanie to nie jest na szczęście trudne. Przed przystąpieniem do starania się o homologację warto jednak wiedzieć, jakie dokumenty należy wcześniej zebrać. Ich wykaz, a także opis tego, na czym polega homologacja auta, znajdziesz w tym tekście.

Homologacja samochodu elektrycznego – na czym polega?

Homologacja samochodu elektrycznego jest jednym z dokumentów poświadczających możliwość użytkowania pojazdu na terenie danego kraju. Dotyczy ona wszystkich wyposażonych w silnik kategorii pojazdów poruszających się po drogach publicznych – samochodów, motocykli i motorowerów. Na liście tej znajdują się także pojazdy rolnicze.

Tak jak w przypadku pojazdów spalinowych i jednośladów elektryk powinien spełniać normy określone w rozporządzeniach wydawanych przez instytucje Unii Europejskiej i Europejskiej Komisji Gospodarczej. Te z kolei są zgodne z wymaganiami obowiązującymi na terenie Polski.

Osoby zainteresowane zakupem zeroemisyjnego auta powinny pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich samochodów. Homologacja pojazdu elektrycznego dotyczy nowych środków transportu. W przypadku samochodów używanych jest ona konieczna, gdy doszło do konwersji samochodu spalinowego na elektryczny. Dokument potwierdzający homologację pojazdu wydaje dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego.

​​​​​​​Jak przeprowadzana jest homologacja pojazdów elektrycznych?

Homologacja pojazdu elektrycznego ma na celu weryfikację podstawowych parametrów technicznych pojazdu. Tak jak auta wyposażone w silniki spalinowe, należą one do kategorii M1. Sprawdzana jest lista części oraz spisywany jest numer silnika elektrycznego znajdującego się w pojeździe. W przypadku aut na prąd ocenie podlegają też akumulatory, ich pojemność i gniazdo ładowania.

Oprócz tego do dokumentu homologacyjnego wpisywana jest marka i model pojazdu, kraj, w którym został wyprodukowany oraz data jego zejścia z taśmy fabrycznej. Niezbędne jest również wpisanie numeru protokołu i złożenie podpisu pod nim przez uprawnioną osobę.

Do zarejestrowania pojazdu wymagane są również inne dokumenty. Są nimi dowód zakupu (umowa, faktura lub orzeczenie sądu), dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dokument homologacyjny, zaświadczenie o przejściu badania technicznego i ubezpieczenie OC. W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy o dopuszczeniu do jazdy decyduje też dostarczenie dowodu wniesienia opłaty akcyzowej (w przypadku samochodów z Europy) lub celnej (odnosi się to do samochodów spoza UE).

 

Jak długo trwa homologacja samochodów elektrycznych?

Zaświadczenie o homologacji samochodu elektrycznego wydawane jest zwykle po miesiącu. Ze względu na to, że jest wydawany wyłącznie na nowe pojazdy, jest to dokument bez terminu ważności. Istnieją jednak dwa wyjątki.

Homologacja auta może zostać unieważniona, jeżeli podczas przeglądu stwierdzona zostanie znaczna ingerencja w stan techniczny pojazdu. Homologację trzeba ponowić także, gdy samochód spalinowy został przerobiony na elektryczny.

Homologacja samochodu elektrycznego jest procesem, który nie jest trudny. W przypadku pojazdów kupionych w salonie nie ma się czego obawiać. To na producencie spoczywa obowiązek stworzenia go tak, by było dopuszczone do ruchu. Inaczej jest, gdy auto spalinowe zostało zmodyfikowane. Także jednak i tu nie trzeba się martwić. Doświadczeni mechanicy z pewnością wiedzą, jak zmodyfikować auto, by otrzymało homologację.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!