Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego zależy?

Ekologia
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego zależy? Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i od czego zależy?

10 Marca 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

W ostatnim czasie dużo mówi się o samochodach elektrycznych, a większość marek samochodowych zachęca do przestawienia się na korzystanie z elektryków. Sposób użytkowania takiego pojazdu jest jednak inny niż spalinowego samochodu – szczególnie w kontekście ładowania. Tankowanie auta trwa kilka minut, natomiast ładowanie samochodu uzależnione jest od kilku czynników. Z tego artykułu dowiesz się, jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego i co na nie wpływa.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Długi czas ładowania auta elektrycznego to argument przeciwników tego rodzaju pojazdów. Szczególnie uciążliwe jest to podczas pokonywania długich tras, do których z pewnością nie wystarczy jedno ładowanie. Perspektywa spędzenia kilku godzin na stacji ładującej nie wygląda zbyt kusząco, dlatego w tym artykule skonfrontujemy wyobrażenia z rzeczywistością.

Na pytanie, ile czasu ładuje się samochód elektryczny, można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: to zależy. Od czego? Chociażby od pojemności baterii oraz rodzaju energii, którą ładujemy pojazd. Możemy zdecydować się na ładowanie prądem przemiennym (AC – z ang. Alternating Current) lub prądem stałym (DC – z ang. Direct Current). Czas ładowania samochodu elektrycznego prądem przemiennym będzie zdecydowanie dłuższy, jednak możesz zrobić to we własnym domu.

W zwykłym gniazdku płynie prąd o napięciu 230 V, a jego natężenie wynosi 16 amperów. Taki prąd jest w stanie naładować w ciągu godziny od 2 do 2,3 kW, dlatego samochód elektryczny, którego akumulator ma pojemność 40 kWh, będzie się ładował średnio 20 godzin. Ładowanie w domu jest długim, ale zdecydowanie najtańszym procesem. W kontekście kosztów jest to zdecydowana oszczędność. Jeśli masz na to czas, najlepiej ładuj samochód elektryczny w ciągu nocy.

To, ile czasu trwa ładowanie samochodu elektrycznego, zależy od rodzaju prądu, a także urządzenia, z którego korzystamy. W warunkach domowych, zamiast zwykłego gniazdka można użyć Wallboxa, czyli naściennej ładowarki, która spełnia funkcję domowej stacji ładującej. Jest ona w stanie naładować nawet do 22 kW w godzinę. Teoretycznie więc można nią naładować samochód elektryczny zdecydowanie szybciej, jednak w praktyce zależy to od tego, jaką moc jest w stanie przyjąć akumulator samochodu (może to potrwać do kilku godzin).​​​​​​​

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na specjalnej stacji?

Zastanawiasz się, jak ładować samochód elektryczny w jak najkrótszym czasie? Z pomocą przychodzą stacje ładowania, których z roku na rok przybywa na mapie Polski. Są to specjalne miejsca wyposażone w ładowarki. Można do nich podjechać o dowolnej porze i podładować samochód elektryczny (a także hybrydowy typu plug-in), co jest niezwykle komfortowym rozwiązaniem. To, jak długo ładuje się samochód na stacji, jest zależne od tego, na jaki rodzaj prądu się zdecydujesz. Na stacjach coraz częściej stawia się na szybkie ładowanie prądem stałym, jednak jest również możliwość ładowania do 22 kW na godzinę. Jak już wcześniej wspomniano, ładowanie prądem przemiennym może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin, natomiast w przypadku prądu stałego i szybkich ładowarek, czas ładowania samochodu elektrycznego może skrócić się nawet do 30 minut.

Jaka jest różnica w długości ładowania samochodu elektrycznego między ładowarką zwykłą a szybką?

Zanim przejdziemy do porównania, ile ładuje się samochód elektryczny przy pomocy zwykłej ładowarki, a ile poprzez szybką, wyjaśnimy, na czym polega różnica między gniazdkami ładowania. W przypadku prądu przemiennego standardem na rynku europejskim jest gniazdo Type 2. Jest to rodzaj, który umożliwia ładowanie do 22 kW na godzinę, a jego dodatkową zaletą jest zbieżność ze standardem CSS. To zaś sprawia, że do gniazdka Type 2 można podłączyć również ładowarkę z prądem DC.

Jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu samochodu elektrycznego, postaw właśnie na ładownie prądem stałym. Dostępny jest na specjalnych stacjach ładujących nie tylko z wtyczką CSS, ale także popularnym modelem CHAdeMO. Moc takiej ładowarki sięga nawet 150 kW, dlatego (w zależności od pojemności akumulatora) można naładować samochód elektryczny nawet w 30 minut. Nie będzie to ładowanie do pełna, a do 80%, jednak w zupełności wystarczy, aby dalej ruszyć w trasę.​​​​​​​

 

Co ile trzeba ładować samochód elektryczny?

Warto mieć na uwadze, że zarówno czas ładowania samochodu elektrycznego, jak i sama częstotliwość ładowania jest zależna od wielu czynników. Oczywiście należy do nich wcześniej wspomniana pojemność akumulatora czy rodzaj prądu (AC lub DC), jednak to nie wszystko. Każdy model ma również określoną przez producenta maksymalną prędkość ładowania. Oznacza to, że nawet jeśli moc ładowarki będzie wysoka, to i tak nie będziesz mógł z niej skorzystać, jeśli parametry Twojego pojazdu Ci na to nie pozwolą.

Finalny czas ładowania zależy również od temperatury powietrza – najlepsza jest umiarkowana, ponieważ akumulatorom szkodzi zarówno zbyt zimne, jak i gorące otoczenie. Całkowity lub chociaż przybliżony czas ładowania, zależny od wszystkich czynników, można sprawdzić w specjalnym kalkulatorze.

A co z częstotliwością ładowania? Jest to również zależne od pojemności baterii. Akumulatory jonowo-litowe, które są najczęściej stosowane w autach elektrycznych, charakteryzują się dużą rozpiętością pojemności: od 20 kWh do nawet 100 kWh (lub więcej). Zakłada się, że elektryki o zasięgu od 200 do 300 kilometrów można ładować nawet raz na tydzień. Wszystko jednak zależy od tego, jak często używasz samochodu. Co istotne, takiego pojazdu nie trzeba, a nawet nie powinno się w pełni rozładowywać. Podobnie w przypadku ładowania: naładowanie do 100% jest niekiedy nawet niewskazane. Przy całkowitym rozładowywaniu spada wydajność akumulatora, dlatego najlepiej zaczynać „tankowanie” elektryka, gdy ma ok. 40% baterii i skończyć na poziomie 80%.

Czas ładowania samochodu elektrycznego jest zależny od używanego prądu oraz pojemności baterii, a także kilku innych czynników. Możesz zdecydować się na ładowanie w domu lub na specjalnej stacji.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!