Ile waży bateria do samochodu elektrycznego?

Ekologia
Ile waży bateria do samochodu elektrycznego? Ile waży bateria do samochodu elektrycznego?

27 Stycznia 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Ile waży bateria do samochodu elektrycznego? Jaka jest jej optymalna pojemność? Na ile kilometrów w rzeczywistości wystarcza jedno naładowanie elektrycznej osobówki? Odpowiadamy na najczęstsze pytania nurtujące nabywców aut napędzanych prądem. Dowiedz się wszystkiego o elektromobilności zyskującej coraz większe zainteresowanie kierowców!

Jaka jest średnia waga baterii do samochodów elektrycznych?

Ile waży bateria do samochodu elektrycznego? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Waga baterii w każdym samochodzie elektrycznym jest nieco inna i zależna od tego, jaką oferuje pojemność całkowitą. Z pewnością można jednak powiedzieć, że akumulator do elektrycznego samochodu jest cięższy niż silnik montowany w modelu spalinowym czy też hybrydowym. W klasycznych autach zespół napędowy waży mniej więcej 100 kg. Natomiast w najmniejszych „elektrykach” stosuje się baterie, których ciężar wynosi około 300 kg. Bardziej wydajne samochody elektryczne posiadają akumulatory ważące 500 kg lub więcej – nawet tonę.

Choć bateria samochodu elektrycznego jest masywna, to ciężar całego pojazdu zostaje zmniejszony o elementy konstrukcji, które występują w spalinowych odpowiednikach modeli. W elektryku nie ma układu paliwowego, skrzyni biegów z przeniesieniem napędu czy układu wydechowego. Waga auta elektrycznego nie wzrośnie również przez dodatkowe płyny eksploatacyjne, które należy doliczyć do wagi spalinowego samochodu.

​​​​​​​Jaka powinna być pojemność baterii w samochodach elektrycznych?

Pojemność akumulatorów w samochodzie elektrycznym zależna jest od rodzaju auta i jego przeznaczenia. Osobówki, które przeznaczone są do miejskiej jazdy, mogą posiadać akumulator o relatywnie niewielkiej mocy wynoszącej około 20 kWh. Taki parametr wystarczy na swobodne dojazdy do pracy, szkoły czy sklepu na jednym naładowaniu. Jeśli jednak auto ma pełnić funkcję środka dalekobieżnego transportu, to wymagania wobec jego baterii muszą wzrosnąć. Pojemność akumulatorów samochodów elektrycznych przeznaczonych do dalszych podróży sięga nawet 100 kWh. Dzięki dużej pojemności baterii można bez problemu dojechać do stacji ładowania ulokowanych na bardziej odległych odcinkach.​​​​​​​

Od czego zależy waga i pojemność baterii w samochodach elektrycznych?

Akumulatory stosowane w pojazdach elektrycznych zbudowane są z modułów zawierających od kilku do kilkunastu ogniw. Elementy te składają się z elektrod, które oddziela się separatorem i zanurza w elektrolicie – roztworze przewodzącym prąd. Połączenie paru ogniw powoduje powstawanie baterii ogniw, które łącznie dają całkowitą pojemność akumulatora. Całkowita pojemność oraz waga baterii wynika natomiast z ilości i jakości ogniw wykorzystanych przy produkcji podzespołów auta.

W dzisiejszych czasach do budowy akumulatorów najczęściej używa się ogniw litowo-jonowych. Akumulatory znane jako Li-Ion wykorzystuje się także w większości urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy czy telefony. Nowoczesne ogniwa są optymalnym rozwiązaniem, ponieważ wyróżniają się wysoką gęstością energii. Oznacza to, że przy zachowaniu takiej samej masy i objętości jak inne typy akumulatorów, mogą zaoferować większą pojemność.

Oprócz ilości ogniw na wagę baterii samochodu wpływa także cała konstrukcja akumulatora. Podzespoły umieszczone są w obudowie, a całość zamyka rama zderzeniowa dbająca o bezpieczeństwo baterii w przypadku stłuczki. Dodatkowo       podzespoły uzupełnia system chłodzenia baterii i przewód wysokonapięciowy. Wszystkie te elementy dodają samochodom nieco wagi. Ciężar ten nie jest jednak odczuwalny podczas jazdy, ponieważ bateria umieszczona jest w podłodze. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy mogą poczuć lepsze rozłożenie ciężkości niż w przypadku spalinowych pojazdów.

 

Jak długo wytrzymuje bateria w samochodzie elektrycznym?

Żywotność akumulatorów samochodów elektrycznych jest zależna od kilku czynników. Według powszechnej opinii po kilku latach użytkowania „elektryka” pojemność jego akumulatora drastycznie maleje i obniża się początkowy zasięg uzyskiwany przy jednorazowym naładowaniu. Jednak tak naprawdę bateria w samochodzie, który jest odpowiednio eksploatowany, wcale nie ulega silnej degradacji. Na czym polega więc właściwe użytkowanie auta elektrycznego?

Samochód elektryczny i bateria znajdująca się w jego konstrukcji nie lubią wysokich temperatur. Zbyt intensywna jazda przy upałach może wpływać na przegrzewanie się akumulatora i zmniejszanie zasięgu auta na prąd. Jednak w umiarkowanym klimacie, jaki panuje w Polsce, temperatura nie stanowi większego problemu.

Bardziej znaczącą rolę odgrywa sposób rozładowywania oraz ładowania akumulatora. Warto wiedzieć, że bateria samochodu elektrycznego nie musi, a nawet nie powinna być formatowana. Oznacza to, że nie należy rozładowywać akumulatora do zera, ani też ładować go do maksymalnej pojemności.

Odpowiednio używane baterie do auta elektrycznego pozwolą przejechać dobrych kilkaset tysięcy kilometrów bez znaczącej straty w wyjściowej wartości akumulatora. A jak wygląda wytrzymałość baterii „elektryka” w kontekście zasięgu uzyskiwanego przy jednorazowym ładowaniu? Wszystko zależy od tego, jaką pojemność akumulatora ma samochód elektryczny. W przypadku modeli z baterią o pojemności ok. 20 kWh po ładowaniu można przejechać mniej więcej 150 km. Natomiast najbardziej wydajne modele podołają nawet czterokrotnie dłuższej trasie.

​​​​​​​Czy baterie w samochodach elektrycznych powinno się systematycznie wymieniać?

Baterie do samochodów stanowią najważniejszą i jednocześnie najdroższą część całego auta. Ile pieniędzy trzeba wydać na wymianę akumulatora? Koszt baterii zależny jest od jej wyjściowej pojemności i modelu auta, do którego jest przeznaczona. Cena baterii do samochodów elektrycznych może wynosić od 60 do nawet 100 tysięcy złotych. Używane akumulatory kosztują mniej, ale wciąż mogą mocno uderzyć w kieszeń. W przypadku podzespołów z drugiej ręki mowa jest o cenie wynoszącej około 30 tys. złotych.

Wymiana baterii w samochodzie nie jest więc tanią zabawą. Na szczęście w przypadku prawidłowego funkcjonowania akumulatora, jego zmienianie wcale nie jest konieczne. Pojemność akumulatorów samochodów elektrycznych pozostaje na początkowym poziomie przez kilka lub nawet kilkanaście lat użytkowania. Specjaliści szacują, że odpowiednio eksploatowana bateria wystarcza nawet na 800-1000 cykli ładowania.

Co w przypadku kiedy bateria ulegnie uszkodzeniu i dalsza jazda samochodem nie będzie możliwa? W momencie, gdy w akumulatorze powstaje usterka, nie da się uniknąć wymiany podzespołów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie zawsze trzeba wymieniać całą baterię, która kosztuje niemałe pieniądze. Akumulator pojazdu elektrycznego tworzą moduły składające się z ogniw. Jeśli uszkodzeniu ulegnie konkretne ogniwo, nie trzeba kupować całej baterii, ponieważ w sprzedaży dostępne są pojedyncze elementy akumulatora. Wystarczy więc wymienić dysfunkcyjny element, który będzie zdecydowanie tańszy niż cała bateria.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!