Jak być eko na co dzień – najważniejsze zasady
Ekologia

2 lutego 2023
Jak być eko na co dzień? To pytanie zadają sobie osoby, którym zależy na stanie środowiska. Nie od dziś wiadomo, że działania człowieka mają duży wpływ na stan planety. To właśnie dlatego warto poznać najważniejsze zasady, które pomagają w zorganizowaniu swoich działań. Informacje o tym, jak być ekologicznym i co to tak naprawdę daje planecie, znajdziesz w poniższym artykule. Uwierz, że wystarczy niewiele!
Co to znaczy być eko?
W ostatnich latach sporo mówi się o ekologii, dbaniu o środowisko i byciu eko. Nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, co oznacza to ostatnie pojęcie. Bycie eko to życie w taki sposób, by jak najmniej szkodzić planecie i jak najbardziej jej pomagać. Wiąże się to z wysoką świadomością klimatyczną, tzn. świadomością tego, jakie zmiany zachodzą w otaczającym nas świecie i jak wielki wpływ ma na nie ludzka działalność. Bycie eko to życie ekologiczne na co dzień i wdrażanie pozytywnych nawyków każdego dnia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na środowisko mają wpływ zarówno duże, jak i mniejsze działania. Niezależnie od tego, czy możesz pozwolić sobie na samochód elektryczny, czy jedynie na segregację śmieci – wszystkie ekologiczne zachowania są ważne.
Jak być eko i od czego zacząć?
Wiele osób, które zastanawiają się, jak być eko, myślą, że jest to trudne i wymaga wielu wyrzeczeń. Na szczęście nie jest to prawda, a szczególnie w dzisiejszych czasach. Najlepiej zacząć swoją przygodę z ekologicznym życiem od wprowadzenia małych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Pierwszym krokiem może być oszczędzanie – prądu, wody czy jedzenia. Warto wymienić żarówki na energooszczędne, gasić światło przy wychodzeniu z pomieszczeń, zakręcać wodę podczas mycia zębów czy golenia i nie kupować zbyt dużej ilości żywności. Wodę można oszczędzać także poprzez zbieranie deszczówki do podlewania roślin, branie szybkich pryszniców zamiast kąpieli, robienie prania tylko z pełnym bębnem czy montaż spłuczki toaletowej z regulacją ilości spuszczanej wody. Niektórzy umieszczają pod prysznicem miskę, do której spada woda z kąpieli i za jej pomocą spłukują później toaletę.
Jak być bardziej eko poza oszczędzaniem? Warto zminimalizować zużycie plastiku, np. poprzez picie wody kranowej, używanie wielorazowych opakowań na żywność zamiast papieru czy woreczków, czy korzystanie z metalowych rurek do picia. Na co dzień można rezygnować z jazdy samochodem na rzecz roweru czy komunikacji zbiorowej. Ma to bardzo duży wpływ na ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. W wielu miejscach woda kranowa nawet bez filtrowania nadaje się do picia, jednak jeśli wolisz ją dodatkowo oczyścić, sprawdzą się dzbanki lub butelki z filtrem, które można zabrać ze sobą do pracy czy szkoły. Jedzenie warto chować do lunch boxów, a kanapki można zawijać w woskowijki. Poza metalowymi rurkami do picia ciekawym rozwiązaniem są np. rurki z makaronu, które coraz częściej spotyka się w restauracjach. Warto używać nawet papierowych słomek zamiast plastiku.
Jak być eko w domu i nie tylko? Segreguj odpady! Z dobrze posegregowanych odpadów można wytworzyć nowe rzeczy, a recykling jest bardzo ważny w procesie dbania o środowisko naturalne. Najlepiej mieć w domu osobne pojemniki na plastik, szkło, makulaturę czy odpady bio. Jeśli masz swój ogródek, warto zbudować kompostownik, w którym rozłożą się odpady bio. Trzeba być też nieco kreatywnym i np. zamiast wyrzucać fusy po kawie, można wykorzystać je do zrobienia sobie peelingu. Nie trzeba kupować wtedy produktu w drogerii, dzięki czemu nie produkuje się kolejnych śmieci i nie traci się pieniędzy.
Jak być eko na zakupach – kilka prostych wskazówek
Wiesz już co nieco o tym, jak być ekologicznym na co dzień, więc warto wspomnieć o zakupach, które są częścią codzienności każdego z nas. Gdy wybierasz się po sprawunki, koniecznie najpierw zaplanuj, co chcesz kupić. Jeśli nie chcesz robić papierowej listy, warto zainstalować aplikację na smartfona, która umożliwia planowanie zakupów. Nie wyprodukujesz wtedy kolejnego śmiecia w postaci pomiętej listy zakupów. Dzięki planowaniu zakupów unikniesz bezmyślnych zakupów, z których część żywności mogłaby się zmarnować. Poza tym pamiętaj o tym, aby zawsze zabierać ze sobą własną torbę na zakupy, a warzywa i owoce kupować luzem lub do woreczków wykonanych z materiału. Możesz je kupić w wielu marketach, a nawet uszyć samodzielnie. Nie obawiaj się kupowania warzyw bez opakowań, ponieważ niezależnie od tego, czy schowasz je do woreczka, czy nie – w domu i tak musisz je umyć.
Często zdarza się, że papryka, włoszczyzna czy cebula są pakowane w plastikowe torby, a tuż obok leżą takie same warzywa, ale luzem. Warto wtedy wybrać warzywa bez plastiku. Poza tym, jeśli wiesz, że zużyjesz coś szybko, lepiej kupić lekko zmarszczone i widocznie starsze warzywa czy owoce. Ludzie zwykle wybierają najpiękniejsze okazy, a później wiele warzyw i owoców się wyrzuca. Aby danie było pyszne, nie musi być wykonane z najładniejszych produktów. Nie omijaj krzywych marchewek, lekko zmarszczonych papryk ani pojedynczych, oderwanych bananów. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj lokalne spożywczaki z produktami z ekologicznych upraw, a jeśli kupujesz jajka, koniecznie stawiaj na zerówki. Decyzje konsumenckie mają ogromny wpływ na środowisko i ekologię, dlatego zaleca się także rezygnację ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego lub chociaż ograniczenie takich produktów. Co jest eko w rezygnacji lub ograniczeniu mięsa? Otóż okazuje się, że bardzo duży wpływ na zmiany środowiskowe i na zużycie wody mają hodowle zwierząt. Jeśli klienci ograniczą kupowanie takich produktów, ich produkcja także się zmniejszy.
Dlaczego warto być eko?
Chyba nie masz już wątpliwości, jak żyć bardziej ekologicznie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie są korzyści z bycia ekologicznym i jak sposoby na ekologiczne życie wpływają na otaczający nas świat. Pierwsze korzyści widać właściwie od początku wdrożenia ekologicznych nawyków. Rozsądne zakupy i oszczędzanie wody czy energii przyczyniają się do redukcji wydatków. Ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego i spożywanie ekologicznych produktów sprzyja także polepszeniu samopoczucia i wpływa pozytywnie na zdrowie. Poza tym głównym celem takich działań jest ochrona środowiska. Żyjemy w czasach, w których zmiany klimatyczne dzieją się na naszych oczach. Coraz częściej dochodzi do anomalii pogodowych. Zdarzają się trzęsienia ziemi, gwałtowne opady czy huragany. Wszystkie te zmiany mają miejsce m.in. ze względu na działalność człowieka.
Fabryki, pojazdy, a nawet kominy na naszych domach emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych, które trafiają do atmosfery. Tam natomiast tworzą one pewnego rodzaju barierę, przez którą energia nie może przedostać się z Ziemi do atmosfery i dochodzi wtedy do efektu cieplarnianego. Bardzo istotne jest to, aby hamować to zjawisko, ponieważ od tego zależy tak naprawdę przyszłość całej naszej planety. Im więcej osób zadba o planetę teraz, tym większa szansa na to, że przyszłe pokolenia dzieci będą żyły w świecie z czystym powietrzem, zapasem wody pitnej i bez anomalii pogodowych.
Poza tym sposobami na bardziej ekologiczne życie są: ubrania z drugiej ręki, kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów, miotła zamiast odkurzacza, pranie na krótkich lub ekologicznych programach pralki, naprawa sprzętów zamiast wymiany na nowe, przygotowywanie posiłków z resztek czy kosmetyki naturalne. Sprawdź, jak łatwe jest bycie eko – zadbaj o stan swojego zdrowia i pomóż środowisku!
Czytaj również
Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?
W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...
Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?
Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...
Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce
Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

