Jak możemy dbać o ekologię?
Porady

1 Stycznia 2020
Codzienny natłok obowiązków i wszechobecny pośpiech sprawia, że nie przywiązujemy dużej uwagi do spraw związanych ze środowiskiem, choć coraz częściej słyszymy o poważnych, negatywnych zmianach klimatu. Jak im zapobiec? Jeśli zależy nam na tym, żeby w przyszłości nie zabrakło wody i żeby następne pokolenia nie musiały walczyć ze zmianami klimatycznymi, powinniśmy zadbać o nasze otoczenie już teraz. Ekologia na co dzień wcale nie jest taka trudna. Jakie działania wprowadzić, żeby każdego dnia chronić środowisko? Sprawdźmy!
Z ekologią na co dzień – natura potrzebuje naszej pomocy
Jeżdżenie samochodami, korzystanie z energii elektrycznej, wyrzucanie śmieci to powszechne czynności, z którymi cały czas mamy do czynienia. Wykonujemy je często bez większych refleksji i nie zastanawiamy się, gdzie trafiają odpady z naszego domu, a prąd i wodę bierzemy za pewnik. Niestety od pewnego czasu obserwujemy nasilenie anomalii pogodowych, zmian klimatycznych oraz wysokie zanieczyszczenie powietrza – szczególnie w dużych miastach. Pora, aby podejść do ekologii w bardziej świadomy sposób. Od naszych codziennych zachowań zależy jakość środowiska wpływającego bezpośrednio na nasze życie, a także na dalsze losy planety. Bycie „eko” to nie tylko moda, która za chwilę przeminie, to postawa nastawiona na konkretne zmiany i prawdziwa troska o naturę.
Jak być bardziej eko?
Na pozór może się wydawać, że dbanie o środowisko wiąże się z trudnymi i czasochłonnymi czynnościami, a to sprawia, że niekoniecznie mamy na nie czas i ochotę. Nic bardziej mylnego! Wystarczy wyrobić w sobie kilka drobnych nawyków, które mają ogromne znaczenie dla ekologii. O co dokładnie chodzi? Poniżej przedstawiamy działania, dzięki którym staniemy się świadomymi konsumentami i zadbamy o przyszłość następnych pokoleń. Oto one:
-
Oszczędzanie wody
Woda jest nam niezbędna do życia. Używamy jej codziennie w bardzo dużych ilościach i nawet nie myślimy o tym, że za kilkadziesiąt może jej zabraknąć. Tymczasem eksperci alarmują: to właśnie woda będzie w przyszłości najcenniejszym zasobem naturalnym, a dostęp do niej stanie się ograniczony. Czy da się opóźnić ten proces? Okazuje się, że tak. Wystarczy codziennie:
- zakręcać kran podczas mycia zębów lub golenia,
- wybierać częściej prysznic niż kąpiel,
- kupić słuchawkę prysznicową pozwalającą na regulowanie przepływu wody,
- włączyć zmywarkę, dopiero gdy jest załadowana do pełna,
- robić mniej prania,
- zbierać wodę deszczową i wykorzystywać ją do podlewania roślin.
-
Recykling
Ekologia na co dzień z całą pewnością powinna uwzględniać odpowiednią utylizację surowców wtórnych i wykorzystywanie odpadów do produkcji nowych wyrobów. Recykling jest jednym ze skutecznych sposobów ochrony środowiska i pozwala zmniejszyć ilość śmieci. Powinniśmy zatem:
- prawidłowo segregować zużyte opakowania,
- wykorzystywać pudełka po produktach do innych celów,
- kupować towary uzyskane z recyklingu lub napawające się do ponownego przetworzenia,
- ograniczyć korzystanie z plastiku do minimum.
-
Oszczędzanie prądu
Użytkowanie energii elektrycznej w rozsądny sposób nie tylko pozwoli nam zatroszczyć się o ekologię, ale także zredukować wysokość opłat na rachunkach. Wystarczy tylko:
- wybierać żarówki energooszczędne,
- gasić światło przy wychodzeniu z pokoju,
- ustawiać lodówkę jak najdalej od źródeł ciepła,
- robić pranie, dopiero kiedy pralka jest pełna,
- nie korzystać z trybu czuwania w sprzętach elektronicznych,
- wprowadzić do swojego domu odnawialne źródła energii – na przykład energię słoneczną.
-
Ekologiczne zakupy
Kupowanie jest częścią naszego życia. Istnieje mnóstwo produktów, z których nie damy rady zrezygnować. Czy zakupy mogą stać się bardziej eko? Oczywiście! Na szczęście również producenci zaczynają przywiązywać większą uwagę do aspektu ekologicznego i tworzą wyroby przyjazne środowisku. W działach z żywnością znajdziemy mnóstwo artykułów spożywczych produkowanych bez używania nawozów lub pestycydów. Firmy wprowadzają też na rynek coraz więcej naturalnych kosmetyków i środków do czyszczenia. Ekologia na co dzień w przypadku zakupów powinna obejmować:
- robienie listy potrzebnych produktów, aby ostatecznie w sklepie kupić mniej,
- chodzenie do supermarketu z torbą wielorazowego użytku i rezygnowanie z reklamówek,
- częstsze wybieranie żywności na wagę pozbawionej opakowań,
- kupowanie artykułów spożywczych od lokalnych producentów,
- zrezygnowanie z wody butelkowanej – lepiej zainwestować w specjalny filtr i pić wodę z kranu,
- ograniczenie korzystania z papierowych ręczników jednorazowych.
Z ekologią na co dzień – co jeszcze możemy zrobić?
Pomysłów na bardziej ekologiczne życie jest naprawdę wiele – warto wprowadzić te, które są nam najbliższe. Oprócz wyżej wymienionych sposobów na codzienną ekologię można jeszcze:
- naprawiać sprzęt elektroniczny i AGD, zamiast od razu go wyrzucać i decydować się na zakup nowych,
- regularnie robić przegląd ubrań i niepotrzebne części garderoby przekazywać dalej, np. rodzinie lub znajomym,
- rezygnować ze środków czystości zawierających toksyczne elementy,
- nosić przy sobie szklaną butelkę lub bidon z wodą,
- nie kupować zbędnych rzeczy.
Czytaj również
Jak zapakować plakat do wysyłki – kompleksowy poradnik
Miłośnicy plakatów czy obrazów wiedzą doskonale, że każde drobne uszkodzenia, zarysowania lub zagniecenia obniżają drastycznie wartość e...
Jak zapakować sukienkę do wysyłki? Prosty i szybki sposób
Sprzedawanie wielu ubrań przez internet, w tym sukienek, to niezwykle szybki i łatwy sposób na zrobienie porządku we własnej szafie i do...
Przesyłka przez Paczkomat? Jakie wymiary paczek obowiązują – sprawdź!
Wysyłanie przesyłek stało się prostsze niż kiedykolwiek – wszystko za sprawą innowacyjnych urządzeń do samodzielnego nadawania i odbiera...

