Jak odpowiednio wdrożyć nowego pracownika?
Kariera

Jak odpowiednio wdrożyć nowego pracownika?

24 Czerwca 2020

Każdy przedsiębiorca zatrudniający ludzi dobrze wie, że prowadząc firmę, prędzej czy później będzie musiał powiększyć swój zespół i przyjąć wykwalifikowane osoby do pracy. Znalezienie właściwych pracowników nierzadko stanowi nie lada wyzwanie, dlatego firmy przywiązują bardzo dużą uwagę do przygotowania profesjonalnego procesu rekrutacyjnego, który zazwyczaj składa się z kilku etapów. Gdy już uda nam się wyłonić najlepszego kandydata, pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak wprowadzić nowego pracownika na stanowisko pracy?

​​​​​​​

Wprowadzenie pracownika do pracy – konieczność gwarantująca doskonały start

Funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa nie zależy tylko od ilości klientów i otrzymanych zleceń. Oczywiście generowane przychody są bardzo ważne i stanowią fundament działania biznesu, ale ogromny wpływ mają na niego również zatrudnieni ludzie. Obecnie rynek pracy dynamicznie się zmienia, a osoby poszukujące pracy mogą przebierać w ofertach. Z tego powodu firmy prześcigają się w przygotowaniu atrakcyjnych ogłoszeń z uwzględnieniem szeregu benefitów oraz w organizowaniu przyjaznych spotkań rekrutacyjnych. Wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu zapomina jednak, że zatrudnienie nowej osoby to nie koniec – należy jeszcze przygotować solidny plan wdrożenia pracowników. Korzyści będą wówczas obustronne: pracodawca praktycznie od razu zyska oczekiwane wsparcie i uniknie niedociągnięć spowodowanych niewiedzą nowych osób. Z kolei zatrudniony specjalista zminimalizuje poczucie niepokoju i błyskawicznie nauczy się realizować wszystkie przydzielone zadania. Musimy pamiętać, że rozpoczęcie pracy wiąże się z dużym stresem i nie możemy oczekiwać, że pracownik od razu rozgryzie funkcjonowanie naszej firmy i przyswoi wszystkie informacje. Jeśli pozwolimy mu na spokojną adaptację i przygotujemy sprawny proces wdrożenia, współpraca z pewnością pomyślnie się ułoży.

Procedura wdrożenia nowego pracownika do firmy – przygotuj się!

Nie pozwól, żeby pierwszy dzień w nowej pracy był dla zatrudnionej osoby niemiłym doświadczeniem. Jeśli nie zadbasz o wprowadzenie, doprowadzi to do niepotrzebnej dezorientacji w zespole, a nawet do konfliktów pomiędzy współpracownikami. Długotrwałe niezadowolenie i atmosfera sporów na nikogo nie działa motywująco, co w konsekwencji prowadzi do regularnych zwolnień. Tymczasem dzięki poświęceniu czasu na wdrożenie nowego pracownika możemy w łatwy sposób uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zaprezentować swoją firmę z najlepszej strony. Zanim jednak podpowiemy, jak powinien wyglądać proces wprowadzenia, zacznijmy od kilku wskazówek dotyczących przygotowania przedsiębiorstwa przed przyjściem nowego pracownika:

  • roześlij maila do zespołu z informacją o zatrudnieniu danej osoby – upewnij się, że każdy wie o wyniku rozmowy rekrutacyjnej i pojawieniu się nowego pracownika w dziale;
  • zadbaj o dodatkowe stanowisko pracy i potrzebny sprzęt – pracownik z pewnością poczuje się znacznie bardziej komfortowo, jeśli jego biurko będzie gotowe;
  • zbierz potrzebne dokumenty – podpisanie umowy pierwszego dnia pracy to fajny symboliczny gest, zwiastujący rozpoczęcie nowej przygody;
  • wyznacz mentora dla zatrudnionej osoby – niech to będzie ktoś, kto dobrze zna firmę i zespół.

Plan wdrożenia nowego pracownika – 5 kroków

Teraz pora na kilka praktycznych porad, dzięki którym wprowadzenie pracownika na stanowisko przebiegnie sprawnie i bez zakłócania rozkładu zajęć.

Nie odwlekaj spraw formalnych i załatw kwestie umowy jak najszybciej. Wykażesz się wówczas postawą szacunku i poważnym traktowaniem drugiej strony. Pracownik poczuje, że zależy Ci na jego obecności w firmie. Oczywiście daj mu odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z wszystkimi regulaminami i punktami umowy.

Pokaż zatrudnionej osobie wszystkie pomieszczenia i zakamarki, żeby mogła swobodnie poruszać się po siedzibie firmy, zademonstruj obsługę ekspresu do kawy. Przy okazji możesz opowiedzieć o zasadach korzystania z pomieszczeń i przybliżyć kulturę organizacyjną firmy.

Wykorzystaj chwilę oprowadzania pracownika po biurze do przedstawienia wszystkich członków załogi. Pomoże to przełamać ewentualne bariery – nie każdy jest przecież duszą towarzystwa, a nawiązywanie nowych kontaktów potrafi być stresujące.

Zatrudniona osoba poczuje się o wiele raźniej, gdy od razu postarasz się włączyć ją w codzienność firmy – porozmawiaj z nią o najnowszych projektach, przekaż wszystkie istotne informacje z życia przedsiębiorstwa, nawiąż do historii założenia i zaprezentuj wizję na przyszłość. Będzie to też dobry moment, aby omówić zadania czekające na pracownika.

Pierwszy dzień w pracy potraktuj dość swobodnie – pozwól nowemu członkowi ekipy rozgościć się w firmie i na spokojnie poznać zakres obowiązków. Nie zlecaj od razu szeregu rozmaitych zadań, zacznij od mniej skomplikowanych obowiązków.