Jak odpowiednio wdrożyć nowego pracownika?
Kariera

24 Czerwca 2020
Każdy przedsiębiorca zatrudniający ludzi dobrze wie, że prowadząc firmę, prędzej czy później będzie musiał powiększyć swój zespół i przyjąć wykwalifikowane osoby do pracy. Znalezienie właściwych pracowników nierzadko stanowi nie lada wyzwanie, dlatego firmy przywiązują bardzo dużą uwagę do przygotowania profesjonalnego procesu rekrutacyjnego, który zazwyczaj składa się z kilku etapów. Gdy już uda nam się wyłonić najlepszego kandydata, pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak wprowadzić nowego pracownika na stanowisko pracy?
Wprowadzenie pracownika do pracy – konieczność gwarantująca doskonały start
Funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa nie zależy tylko od ilości klientów i otrzymanych zleceń. Oczywiście generowane przychody są bardzo ważne i stanowią fundament działania biznesu, ale ogromny wpływ mają na niego również zatrudnieni ludzie. Obecnie rynek pracy dynamicznie się zmienia, a osoby poszukujące pracy mogą przebierać w ofertach. Z tego powodu firmy prześcigają się w przygotowaniu atrakcyjnych ogłoszeń z uwzględnieniem szeregu benefitów oraz w organizowaniu przyjaznych spotkań rekrutacyjnych. Wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu zapomina jednak, że zatrudnienie nowej osoby to nie koniec – należy jeszcze przygotować solidny plan wdrożenia pracowników. Korzyści będą wówczas obustronne: pracodawca praktycznie od razu zyska oczekiwane wsparcie i uniknie niedociągnięć spowodowanych niewiedzą nowych osób. Z kolei zatrudniony specjalista zminimalizuje poczucie niepokoju i błyskawicznie nauczy się realizować wszystkie przydzielone zadania. Musimy pamiętać, że rozpoczęcie pracy wiąże się z dużym stresem i nie możemy oczekiwać, że pracownik od razu rozgryzie funkcjonowanie naszej firmy i przyswoi wszystkie informacje. Jeśli pozwolimy mu na spokojną adaptację i przygotujemy sprawny proces wdrożenia, współpraca z pewnością pomyślnie się ułoży.
Procedura wdrożenia nowego pracownika do firmy – przygotuj się!
Nie pozwól, żeby pierwszy dzień w nowej pracy był dla zatrudnionej osoby niemiłym doświadczeniem. Jeśli nie zadbasz o wprowadzenie, doprowadzi to do niepotrzebnej dezorientacji w zespole, a nawet do konfliktów pomiędzy współpracownikami. Długotrwałe niezadowolenie i atmosfera sporów na nikogo nie działa motywująco, co w konsekwencji prowadzi do regularnych zwolnień. Tymczasem dzięki poświęceniu czasu na wdrożenie nowego pracownika możemy w łatwy sposób uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zaprezentować swoją firmę z najlepszej strony. Zanim jednak podpowiemy, jak powinien wyglądać proces wprowadzenia, zacznijmy od kilku wskazówek dotyczących przygotowania przedsiębiorstwa przed przyjściem nowego pracownika:
- roześlij maila do zespołu z informacją o zatrudnieniu danej osoby – upewnij się, że każdy wie o wyniku rozmowy rekrutacyjnej i pojawieniu się nowego pracownika w dziale;
- zadbaj o dodatkowe stanowisko pracy i potrzebny sprzęt – pracownik z pewnością poczuje się znacznie bardziej komfortowo, jeśli jego biurko będzie gotowe;
- zbierz potrzebne dokumenty – podpisanie umowy pierwszego dnia pracy to fajny symboliczny gest, zwiastujący rozpoczęcie nowej przygody;
- wyznacz mentora dla zatrudnionej osoby – niech to będzie ktoś, kto dobrze zna firmę i zespół.
Plan wdrożenia nowego pracownika – 5 kroków
Teraz pora na kilka praktycznych porad, dzięki którym wprowadzenie pracownika na stanowisko przebiegnie sprawnie i bez zakłócania rozkładu zajęć.
-
Podpisz dokumenty
Nie odwlekaj spraw formalnych i załatw kwestie umowy jak najszybciej. Wykażesz się wówczas postawą szacunku i poważnym traktowaniem drugiej strony. Pracownik poczuje, że zależy Ci na jego obecności w firmie. Oczywiście daj mu odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z wszystkimi regulaminami i punktami umowy.
-
Zorganizuj oprowadzenie po biurze
Pokaż zatrudnionej osobie wszystkie pomieszczenia i zakamarki, żeby mogła swobodnie poruszać się po siedzibie firmy, zademonstruj obsługę ekspresu do kawy. Przy okazji możesz opowiedzieć o zasadach korzystania z pomieszczeń i przybliżyć kulturę organizacyjną firmy.
-
Przedstaw zespół
Wykorzystaj chwilę oprowadzania pracownika po biurze do przedstawienia wszystkich członków załogi. Pomoże to przełamać ewentualne bariery – nie każdy jest przecież duszą towarzystwa, a nawiązywanie nowych kontaktów potrafi być stresujące.
-
Opowiedz o firmowej codzienności i wytłumacz specyfikę stanowiska
Zatrudniona osoba poczuje się o wiele raźniej, gdy od razu postarasz się włączyć ją w codzienność firmy – porozmawiaj z nią o najnowszych projektach, przekaż wszystkie istotne informacje z życia przedsiębiorstwa, nawiąż do historii założenia i zaprezentuj wizję na przyszłość. Będzie to też dobry moment, aby omówić zadania czekające na pracownika.
-
Nie wrzucaj zatrudnionego na głęboką wodę
Pierwszy dzień w pracy potraktuj dość swobodnie – pozwól nowemu członkowi ekipy rozgościć się w firmie i na spokojnie poznać zakres obowiązków. Nie zlecaj od razu szeregu rozmaitych zadań, zacznij od mniej skomplikowanych obowiązków.
Czytaj również
Szkolenie dla Kierowców InPost w Arval Driving Academy
Znajomość zasad zachowania na drodze, wiedza o aktualnych przepisach oraz doskonalenie defensywnej techniki jazdy są kluczowe dla podejmowan...
Jak zostać kurierem w InPost? Jak wygląda praca kuriera? Odpowiadamy na Wasze pytania!
W jaki sposób towar zamówiony jednego dnia trafia w ręce odbiorcy lub do automatu Paczkomat® InPost już następnego? Jak wygląda typowy dzień...
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywają magazynierzy – szczególnie w firmach kurierskich. Są oni odpowiedzialni za czynn...

