Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
Porady

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

30 Września 2022

Domena internetowa to adres, który pozwala na identyfikację danej strony WWW. Składa się zwykle z nazwy firmy pisanej bez polskich znaków oraz rozszerzenia jak .pl czy .com. W niektórych sytuacjach użytkownicy koniecznie muszą sprawdzić, kto jest właścicielem domeny. Dowiedz się, jak to zrobić i czym jest baza WHOIS!

​​​​​​​Kto jest właścicielem domeny – jak to sprawdzić?

Niektóre informacje o domenie da się znaleźć dość szybko, ale niektóre pozostają ukryte np. ze względu na przepisy RODO. Należą do nich m.in. imiona i nazwiska prywatnych abonentów konkretnych adresów. Do znajdowania osób mających aktualnie prawa do poszczególnych domen używa się specjalnych wyszukiwarek. Zbiór wszystkich krajowych adresów znajduje się w bazie WHOIS. To zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie służące do szukania danych o domenie.

Baza jest dostępna dzięki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. To instytut badawczy, który prowadzi rejestr domen krajowych i nie tylko. Dzięki tej bazie każdy może wyszukać informacje dotyczące interesującej go platformy. Wśród informacji, które ukazują się oczom użytkownika po wpisaniu domeny w wyszukiwarkę, znajduje się także status witryny.

Status witryny to informacja o tym, czy dana domena jest aktywna, czy może prawa jej właściciela już wygasły. Dodatkowo można się dowiedzieć, kiedy kończy się umowa na prawa do danej domeny aktualnego właściciela. To bardzo ważne dla osób, które chcą mieć witrynę o adresie, który już istnieje. Wiedzą więc, czy są szanse na wykupienie domeny, czy może właściciel będzie jeszcze przez lata miał do niej prawa. W tym drugim przypadku będzie konieczne poszukanie innych rozwiązań np. założenie witryny o bardzo podobnie brzmiącej nazwie.

Prawa do domeny są czasowe, ponieważ jest to usługa płatna w ramach abonamentu. Dzięki wyszukiwarkom właścicieli witryn można dowiedzieć się, kiedy ktoś po raz pierwszy opłacił prawa do adresu czy jaki jest termin następnej wpłaty. Wyszukiwarka może też ujawnić informacje o tym, że ktoś nie opłacił domeny w terminie, ale w takich przypadkach ma na to jeszcze określony czas, zanim ktoś inny będzie mógł odkupić adres do własnego użytku.

Gdzie można uzyskać informacje o właścicielu domeny?

Sposób sprawdzania właściciela domeny zależy od tego, jakie rozszerzenie zawiera dany adres witryny. Krajowe oraz globalne domeny, czyli z końcówkami .pl oraz .com można zweryfikować w wyszukiwarce WHOIS. Europejskie witryny, które kończą się oznaczeniem .eu, trzeba sprawdzić w innym serwisie. Nazywa się on European Registry for Internet Domains. Jest to baza zrzeszająca wszystkie witryny zakończone tym oznaczeniem.

Jeśli znajdziesz informacje o właścicielu domeny i okaże się, że adres, którego chciałeś użyć, jest zajęty, to masz kilka opcji. Można wtedy zmienić nieco nazwę domeny, ale to często nie odpowiada osobom, które prowadzą przedsiębiorstwo o konkretnej nazwie i nie chcą jej korygować. Wtedy może okazać się, że wystarczy użyć innego rozszerzenia i np. zamiast .pl użyć .eu. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze sprawdzać zarówno bazę globalną i krajową, jak i europejską.

WHOIS – narzędzie do uzyskiwania informacji o domenach i ich właścicielach

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny za pośrednictwem wyszukiwarki WHOIS? Domeny tam zgromadzone da się znaleźć na stronie DNS. Po uruchomieniu witryny w menu u góry strony kliknij WHOIS, a następnie wybierz opcję Baza WHOIS. Twoim oczom ukaże się krótkie wyjaśnienie, czym jest NASK, a poniżej znajdziesz pole, w którym będziesz mógł wprowadzić nazwę interesującej Cię domeny. Nieco niżej trzeba potwierdzić, że nie jest się robotem, a następnie wybrać czerwony znacznik szukania w bazie.

Dane, które się wyświetlą, to przede wszystkim stan domeny. W przypadku działających stron internetowych będzie on oznaczony jako aktywny. Pod tym widnieje informacja o tym, kiedy powstała domena. Niżej znajduje się data ostatniej modyfikacji oraz data końca okresu rozliczeniowego. Jeszcze niżej można odczytać nazwy serwerów, a pod nimi to, co najważniejsze, czyli dane właściciela strony. W przypadku firm może znaleźć się tam nie tylko nazwa, ale także NIP, adres czy nawet numer telefonu.

Pod informacjami, do kogo należy domena, są jeszcze dane rejestratora witryny. Jeśli właścicielem abonamentu jest osoba prywatna, to zamiast wszystkich danych w rubryce abonenta pojawia się komunikat, że dane są niedostępne. Każda firma, która ma własną domenę, może skorzystać z możliwości ukrycia swoich danych. Służy do tego płatna opcja WHOIS Privacy.

Jak sprawdzić domenę? Jak widzisz, w wyszukiwarkach domenowych możesz łatwo sprawdzić zarejestrowane witryny. Proces nie wymaga żadnego logowania czy podawania swoich danych w serwisie. WHOIS działa natychmiastowo i ujawnia informacje związane z domeną od razu po kliknięciu. Dobrze dopasowana domena ma znaczenie w zakresie pozycjonowania, bo musi kojarzyć się z marką. Jeśli zależy Ci na konkretnej nazwie witryny, koniecznie sprawdź, czy skorzystanie z niej jest możliwe. Teraz już wiesz, jak znaleźć właściciela strony internetowej!

Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment

Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.

Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.


  • Błyskawiczna dostawa
  • Redukcja kosztów
  • Zero problemów z wysyłką
  • Obsługa szczytów sprzedaży
  • Oferta szyta na miarę
  • Brak minimalnej liczby wysyłek

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.