Jak zarobić w internecie – kilka sposobów na zarobek w internecie
Dla biznesu

Jak zarobić w internecie – kilka sposobów na zarobek w internecie

5 Kwietnia 2023

Zarabianie w internecie jest prostsze niż kiedykolwiek. Użytkownicy sieci są w stanie czerpać zyski z pisania tekstów, udzielania lekcji online czy tworzenia grafik reklamowych, a to nie wszystko, bo możliwości jest o wiele więcej. Sprawdź sposoby na zarabianie w internecie. Na czym polega zarabianie w sieci?

​​​​​​​Zarabianie w internecie – na czym to polega?

Współcześnie wiele osób decyduje się na zarabianie pieniędzy przez internet. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie z wielu względów. Przede wszystkim podjęcie pracy online zazwyczaj wiąże się z możliwością wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca w kraju i za granicą (jeśli umowa nie określa związanych z tym zasad).

Co więcej, często praca w trybie online oznacza możliwość samodzielnego zarządzania własnym czasem, dzięki czemu łatwiej pogodzić ją ze swoimi codziennymi obowiązkami. W związku z tym może być odpowiednim rozwiązaniem, np. gdy masz małe dzieci, które wymagają opieki lub prowadzisz dynamiczny tryb życia i często zmieniasz miejsce zamieszkania.

Zarabianie w internecie zazwyczaj sprowadza się do zajęć dorywczych, wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa-zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt B2B). Może być również sposobem na prowadzenie własnej działalności gospodarczej np. związanej z handlem w sieci. Jak zarobić w internecie? Sposobów jest naprawdę wiele!

Jak zarobić swoje pierwsze pieniądze w internecie?

Najskuteczniejsze zarabianie w internecie to podjęcie się takich zobowiązań, które pokrywają się z Twoimi umiejętnościami i obszarem zainteresowań. Wobec tego, zanim podejmiesz decyzję o pracy w takim trybie, zapoznaj się z metodami zarabiania w internecie i wyszczególnij te, które zwyczajnie będą sprawiać Ci przyjemność.

W sieci można znaleźć oferty kierowane zarówno do humanistów, jak i osób ze zmysłem estetycznym, analitycznymi umysłami czy do pracowników związanych z programowaniem i nowymi technologiami. Zdecyduj, jaka branża Cię interesuje, a następnie przejrzyj ogłoszenia udostępniane na znanych portalach z ofertami pracy.

Warto dołączyć do związanych z daną branżą grup w serwisach społecznościowych np. na Facebooku. Pomocne może okazać się także przeglądanie ofert i propozycji zatrudnienia na portalach biznesowych takich jak m.in. LinkedIn.

Możliwości jest naprawdę wiele, jednak szukając swojej pierwszej pracy online należy być szczególnie ostrożnym. Niestety, niektóre oferty są próbą oszustwa i wyłudzenia, wobec czego nie powinno się bezgranicznie wierzyć w superlatywy zawarte w ogłoszeniach typu „szybki zarobek przez internet!”. Wskazana jest natomiast rozsądna dawka sceptycyzmu i weryfikowanie udostępnianych przez potencjalnych pracodawców informacji. Na czym więc zarobić w internecie?

Zarabianie w internecie na korepetycjach online – jak zacząć?

Jednym z pomysłów na zarabianie w internecie jest udzielanie korepetycji online. To idealne rozwiązanie dla uczniów i studentów, którzy muszą pogodzić pracę z zajęciami. Oczywiście, niezbędne jest do tego obeznanie w danym zakresie tematycznym. Korepetycje mogą obejmować, np. naukę języka obcego, przygotowanie do matury z jakiegoś przedmiotu czy naukę do zaliczeń na studiach.

Początkujący korepetytor online może skorzystać z kilku sposobów, aby zdobyć uwagę potencjalnych uczniów. Jednym z nich jest opublikowanie ogłoszenia w social mediach, najlepiej za pośrednictwem grup związanych z konkretnym zagadnieniem np. dodatkowymi zajęciami z matematyki. Inną opcją jest skorzystanie ze specjalnych platform dedykowanych korepetytorom i uczniom.

Możliwe jest też zgłoszenie się do jednej ze szkół online, która będzie pośredniczyć w zdobywaniu klientów. W takim przypadku zazwyczaj należy się jednak liczyć z mniejszymi zarobkami wynikającymi z konieczności płacenia na jej rzecz prowizji.

Prowadzenie sklepu internetowego – dla osób z doświadczeniem w handlu

Zarabianie w sieci może również sprowadzać się do prowadzenia sklepu online. Branża e-commerce stale się rozwija, wobec czego daje mnóstwo możliwości do urzeczywistnienia swoich marzeń o własnym biznesie. Jak zarabiać przez internet jako przedsiębiorca?

Oczywiście należy mieć na uwadze, że rozwinięcie skrzydeł w wybranym sektorze wymaga ciężkiej, wielogodzinnej pracy i odpowiedniego przygotowania (szczególnie na samym początku działalności). Jak zarabiać online jako właściciel sklepu internetowego? Niezbędne będzie określenie asortymentu, który zamierzasz sprzedawać oraz porównanie potencjalnej oferty z konkurencją, a więc w skrócie – dokładny research rynku.

Najlepiej wybrać produkt wiążący się bezpośrednio z Twoją pasją (wobec czego dokładnie go znasz, co będzie niesamowicie przydatne podczas prowadzenia biznesu) lub taki, na który jest duże zapotrzebowanie, a więc nie będzie problemu ze znalezieniem rynku zbytu.

Kolejnym obligatoryjnym krokiem jest wybór platformy e-commerce. Możesz zdecydować się na samodzielne stworzenie jej od podstaw (tj. skorzystanie z usług specjalistów IT) lub wykorzystanie jednej z gotowych platform sprzedażowych, co pozwoli ograniczyć wydatki i jest odpowiednią opcją na start.

Konieczne jest również spełnienie wszelkich formalności dotyczących rejestracji działalności, która polega na handlu online. Warto mieć wówczas na uwadze, że wybrana forma prawna przekłada się bezpośrednio na sposób opodatkowania Twoich przyszłych dochodów. Co więcej, zgodnie z prawem każdy sklep internetowy musi udostępniać swoim klientom regulamin z wyszczególnieniem obowiązkowych zapisów.

Nie można zapominać o szeregu działań z zakresu marketingu internetowego, które pozwolą Ci skutecznie dotrzeć do grupy docelowej i zdobyć klientów. W tym celu możesz skorzystać z usług profesjonalistów lub spróbować swoich sił w samodzielnej promocji e-sklepu np. w social mediach.

Łatwy zarobek w internecie – wypełnianie ankiet?

Jak zarabiać w domu przez internet, jeśli masz niewiele czasu? Inną popularną metodą na zarobek w internecie jest wypełnianie ankiet. Takie zajęcie zazwyczaj nie jest czasochłonne i stanowi źródło niewielkiego, dodatkowego zarobku (rzędu 100-200 zł miesięcznie). Jest to mało wymagająca forma pracy w zasadzie dla każdej osoby, która ma dostęp do sieci. Zarabianie przez internet dzięki wypełnianiu ankiet – czy to dobry pomysł?

Z pewnością taka forma pracy ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się przede wszystkim dowolność w gospodarowaniu własnym czasem i brak konieczności posiadania jakiegokolwiek doświadczenia. Czemu tak właściwie ma służyć takie zajęcie?

Informacje, jakie dana osoba, a jednocześnie konsument zbiera, mimochodem funkcjonując na rynku, a więc jej opinie oraz odczucia są bardzo cenne dla poszczególnych przedsiębiorstw. To właśnie dzięki nim firmy mają możliwość m.in. precyzyjnie dostosować swoją ofertę do wymagań i oczekiwań grupy docelowej.

Sposobem na zarabianie przez internet w ten sposób jest założenie profilu na odpowiednim portalu. Za jego pośrednictwem użytkownik ma dostęp do proponowanych mu ankiet, a także zbiera pozyskane w wyniku ich wypełnienia środki. Przed rejestracją na którejś z platform należy dokładnie sprawdzić, czy jest ona bezpieczna i wiarygodna, ponieważ w sieci aż roi się od oszustów poszukujących swoich potencjalnych ofiar w tym obszarze.

Prowadzenie social media – dla osób z zacięciem marketingowym

Jeśli jesteś na bieżąco z nowinkami ze świata social mediów, biegle poruszasz się po takich platformach jak Instagram, Facebook, Twitter czy TikTok i nie obce są Ci aktualne trendy, dobrym zarobkiem przez internet może okazać się praca w mediach społecznościowych. Obecnie marketing online jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania większości biznesów, wobec czego wiele firm poszukuje osób, które zajmą się zarządzaniem profilów ich marek.

Jest to branża kreatywna, dlatego odnajdą się w niej osoby z głową pełną pomysłów, zmysłem estetycznym i tzw. lekkim piórem. Naczelnym obowiązkiem pracownika zatrudnionego w tym obszarze jest troska o obecność firmy w mediach społecznościowych. Sprowadza się to do m.in. tworzenia ciekawych postów, a więc copywritingu oraz publikacji grafik, zdjęć czy materiałów wideo.

Specjalista ds. social mediów w mniejszej firmie zajmuje się także odpowiadaniem na komentarze użytkowników oraz ogólnie rzecz biorąc, bieżącym reagowaniem na wszelkie sugestie czy uwagi. W takiej pracy niezbędna jest umiejętność analizowania danych przydatna do monitorowania wdrożonych działań czy tworzenia planów publikacji.

W sieci jest wiele ogłoszeń pracy, które dotyczą tej profesji. Aby znaleźć zatrudnienie, warto przeglądać portale branżowe oraz profesjonalne grupy na Facebooku. Co więcej, w tym przypadku możliwa jest praca zarówno jako freelancer, jak i zatrudnienie bezpośrednio w danej firmie czy agencji.

Grafika komputerowa – pomysł na pracę z każdego miejsca

Na czym najlepiej zarobić online? Inną metodą na legalny zarobek w internecie jest praca jako grafik komputerowy. Wynagrodzenie osoby wykonującej ten zawód może być całkiem atrakcyjne zarówno w przypadku etatu, jak i pracy jako freelancer. Oczywiście, aby zacząć zarabiać na grafice komputerowej niezbędne jest opanowanie odpowiednich programów. Ważny jest także zmysł estetyczny i kreatywność.

Przed rozpoczęciem kariery powinieneś się zastanowić, w jakiej branży dokładnie chcesz pracować. Grafik komputerowy może rozwijać swoje skrzydła np. w digital marketingu i reklamie. Na samym początku warto trenować umiejętności artystyczne przy pomocy zwykłej kartki i ołówka. Kolejnym krokiem jest nauka podstaw obsługi takich programów jak Adobe Photoshop czy Adobe Illustrator.

Umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu grafika można nabyć samodzielnie albo ukończyć odpowiednie studia. Innym rozwiązaniem jest zapisanie się na specjalny kurs online.

Jak zarabiać w internecie? Praca jako copywriter

Osoby lubiące pisać, które nie mają problemu ze sprecyzowaniem swoich myśli i dotarciem do odbiorcy, również nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy online. Jak dorobić w internecie w tym przypadku? Odpowiednim rozwiązaniem może okazać się praca jako copywriter.

Do jego obowiązków należy tworzenie treści dla firm z różnych branży, w tym m.in. reklam, opisów produktów czy broszur informacyjnych. Najlepiej, jeśli znajdziesz swoją specjalizację, np. finanse czy marketing, i będziesz się w niej doskonalić. Copywriterzy zazwyczaj pracują na etacie lub jako cieszący się większą swobodą freelancerzy.

Jak rozliczać pieniądze zarobione w internecie?

Wiedza o tym, jak zarobić pieniądze w internecie to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio rozliczyć wygenerowane zyski. Sposób, w jaki należy to zrobić, zupełnie jak w przypadku pracy w trybie stacjonarnym, zależy od formy zatrudnienia lub rodzaju prowadzonej działalności.

Przykładowo pracownicy online wykonujący swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę rozliczają się przy pomocy odpowiedniego druku PIT. Z kolei freelancerzy działający w ramach kontraktu B2B muszą opłacać składki ZUS, wystawiać faktury, regulować podatki i rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy właściwego druku.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: dane_osobowe@inpost.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.