Konto firmowe w jednoosobowej działalności – dlaczego warto?
Porady

Konto firmowe w jednoosobowej działalności – dlaczego warto?

29 Czerwca 2020

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami, w tym z zarejestrowaniem firmy w CEIDG. Już na tym etapie przedsiębiorca musi podać numer rachunku bankowego, którym będzie się posługiwać podczas wykonywania wszelkich działań związanych z finansami firmy. Czy warto w tym celu zakładać osobne konto firmowe, czy lepiej skorzystać z rachunku prywatnego?

 

Rachunek bankowy to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi, jeżeli chodzi o prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Służy on nie tylko do celów sprzedażowych, ale również pozwala rozliczyć przedsiębiorcę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym.

Prawo obowiązujące przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie narzuca im wprost konieczności posiadania rachunku firmowego. Oznacza to, że wszelkie transakcje związane z działalnością mogą być wykonywane z prywatnego rachunku lub w formie gotówkowej.

Wyjątek stanowi zapis z artykułu 19., określający dwie sytuacje, gdzie transakcji powinno dokonać się za pomocą przelewu bankowego (z firmowego lub prywatnego konta):

  • gdy odbiorcą transakcji jest drugi przedsiębiorca,
  • gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. zł.

Co więcej, wszelkie rozliczenia z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym, które odbywają się za pomocą przelewów bankowych, także mogą być przeprowadzane z konta prywatnego. Choć wydaje się, iż ta opcja jest bardzo wygodna, wielu przedsiębiorców decyduje się jednak na założenie konta firmowego. Dlaczego?

Zalety konta firmowego

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na koncie prywatnym dla wielu wiąże się z wygodą oraz brakiem dodatkowych formalności, związanych z koniecznością założenia rachunku firmowego. Niemniej jednak, szereg zalet, jakie oferuje takie konto, czyni go bardzo atrakcyjnym dla przedsiębiorców:

  • Oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych

Jedną z głównych zalet konta firmowego w jednoosobowej działalności gospodarczej będzie możliwość oddzielenia bieżących, prywatnych wydatków od tych, związanych z kierowaniem firmą. Wygoda tego rozwiązania jest widoczna na każdym kroku – przedsiębiorca nie musi sam analizować kosztów pracy i życia prywatnego. Najważniejsze jednak, że taki podział pomaga w prowadzeniu księgowości, a w razie kontroli Urzędu Skarbowego nie wymaga ingerowania w prywatność, ukazując przejrzysty obraz finansów.

  • Kontrola nad przychodami i kosztami

Rachunek firmowy umożliwia również kontrolowanie aktualnych przychodów i kosztów prowadzenia działalności. Jeżeli wszelkie transakcje odbywałyby się na koncie prywatnym, właściciel bardzo łatwo mógłby pomylić niektóre wydatki, tym samym popełniając błąd w ważnych obliczeniach, dotyczących rozchodów firmy. Konto firmowe pozwala więc stale i precyzyjnie doglądać sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

  • Opłaty bankowe wliczone w koszt prowadzenia firmy

W przypadku kiedy prowadzenie konta firmowego jest płatne, przedsiębiorca bez problemu może wliczyć sobie taką opłatę do kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji niezbędne opłaty są w całości pokrywane ze środków firmowych, dzięki czemu nie musi on płacić za prowadzenie rachunku z pieniędzy prywatnych.

  • Odsetki nie są objęte podatkiem Belki

Jak powszechnie wiadomo, gromadzone na rachunkach środki, generują odsetki, które są opodatkowane. W przypadku konta prywatnego odlicza się od nich tak zwany podatek Belki – zryczałtowany podatek, wynoszący 19 proc. Zatem w sytuacji, gdy środki firmowe przechowywane są na rachunku prywatnym, także i one podlegają takiemu opodatkowaniu.

  • Dokonywanie płatności z wykorzystaniem mechanizmu split payment

W przypadku, w którym przedsiębiorca chce korzystać z mechanizmu split payment – czyli z mechanizmu podzielnej płatności, związanego z prowadzeniem subkonta dla podatku VAT – musi posiadać konto firmowe. Tylko i wyłącznie w takiej sytuacji bank ma bowiem obowiązek utworzyć specjalny rachunek VAT dla przedsiębiorcy.

  • Oferta banku skierowana do przedsiębiorców

Ogromną zaletą konta firmowego w jednoosobowej działalności gospodarczej jest także oferta banku. Bardzo często banki przewidują profity dla przedsiębiorców, udzielając kredytów na łagodniejszych i korzystniejszych zasadach, czy oferując specjalne produkty skierowane do właścicieli firm.

Konto firmowe dla przedsiębiorców

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest posiadanie rachunku bankowego. To, czy jego działalność będzie prowadzona na koncie firmowym, czy prywatnym, zależy już wyłącznie od własnych motywacji, jak i charakteru samej firmy. Niemniej jednak rachunek firmowy wydaje się być wygodniejszym rozwiązaniem.

Decydując się na którąś z opcji, warto także myśleć perspektywicznie. Rozwój działalności bezpośrednio wiąże się ze zwiększeniem liczby transakcji – także tych, pomiędzy kontrahentami. W takiej sytuacji o wiele lepiej mieć jeden, stały rachunek, zarejestrowany na firmę. Nie tylko świadczy on o profesjonalnym podejściu właściciela do biznesu, ale również nie wprowadza nieprzewidzianych nieporozumień podczas dokonywania transakcji.