Kto i dlaczego jest patronem ekologów?

Ekologia
Kto i dlaczego jest patronem ekologów? Kto i dlaczego jest patronem ekologów?

24 lutego 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

​​​​​​​Kto jest patronem ekologów? Wiele zawodów ma swoich patronów w postaci świętych, którzy swoimi poczynaniami dokonanymi za życia nawiązywali do pracy ludzi z dzisiejszych czasów. Świętego Franciszka z Asyżu możesz znać z lekcji języka polskiego lub filozofii. Przedstawiamy, czego patronem jest św. Franciszek i dlaczego, akurat on został na niego wybrany.

Patron ekologów – kim był św. Franciszek?

Dużo się słyszy o patronach osób z wielu dziedzin. Tak samo jest w przypadku św. Franciszka – patrona ekologów. Co robił ojciec Franciszek, kiedy się urodził i jakimi przekonaniami się kierował? Kim był Franciszek z Asyżu?

Święty Franciszek pochodził z zamożnej jak na czasy, w których przyszło mu żyć, rodziny. Urodził się w 1181 roku i przez pierwsze kilka lat życia uczęszczał do szkoły, aby zdobyć wykształcenie. W połowie jego życia nastąpił moment przełomowy, ponieważ to wtedy doznał wizji, w której Bóg miał go pouczyć o poprawności życia. Później zajął się pisaniem Źródeł franciszkańskich. Wyrzekł się dóbr doczesnych oraz rozpoczął życie pokutnika, pokazując, że nie zgadza się z przyjmowanymi wtedy wartościami.

Skupił się na pomocy najbardziej potrzebującym i z czasem stworzył swój własny zakon, do którego chętnie dołączali inni uczeni. Formacja na początku nazywała się Zakon Braci Mniejszych i z czasem rozrosła się aż do blisko dziesięciu tysięcy osób. Można się zastanawiać, dlaczego św. Franciszek jest patronem ekologów? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak działał patron ekologów – św. Franciszek?

Patron ekologów św. Franciszek był postacią słynącą z ciepła – franciszkanizm obracał się wokół szerzenia miłości, zachwycania się i uwielbiania piękna oraz ideału ubóstwa. Ponadto, jego zdaniem wszyscy powinniśmy się cieszyć z tego, że żyjemy oraz wierzyć w Boga.

Św. Franciszek, patron ekologów był zdecydowanym sojusznikiem osób ubogich i tych, których życie nie potraktowało lekko. Jego zdecydowana postawa przeciwko nienawiści, okrucieństwu oraz zabijaniu sprawiła, że zbierał wielu zwolenników. Stawiał się przeciwko niszczeniu przyrody. Szerzył słowa szczerej radości, pochwałę ciężkiej pracy, zwyczajnych przyziemnych obowiązków oraz szacunek w stosunku do bliźnich. Zachęcał do refleksji i działania na rzecz świata.​​​​​​​

 

Dlaczego patronem ekologów jest św. Franciszek?

Ten, kto jest patronem ekologii, został wskazany przez papieża Jana Pawła II. Św. Franciszek z Asyżu został wybrany dzięki swoim przekonaniom i temu, jakim był człowiekiem. Jednak od początku…

Jak już wiesz, św. Franciszek wyznawał bardzo radosne podejście do życia i otaczającego go świata. Zachęcał do zaprzestania okrucieństwa wobec wszelkich żyjących stworzeń i podziwiania piękna oraz uwielbiania miłości.

Św. Franciszek został nazwany patronem ekologów dzięki swojemu wieloletniemu wsparciu zapewnianemu zwierzętom oraz zacieraniu granic między ludźmi i innymi stworzeniami. Dzięki opowieściom znajdującym się w Kwiatkach św. Franciszka możemy się dowiedzieć o tym, jak edukował osoby napotkane na swojej drodze na temat zwierząt, ptaków oraz insektów.

Nie jest to jednak wszystko. Św. Franciszek był także mędrcem szerzącym wiedzę o tym, jak dbać o inne elementy przyrody takie jak drzewa, krzewy i kwiaty. Dbał o bezpieczeństwo najmniejszych mieszkańców lasu, tworząc dla każdego odpowiednie miejsce do życia. Jego celem było stworzenie miejsca, w którym ludzie, zwierzęta, insekty i inne stworzenia będą mogły żyć w całkowitej harmonii pozbawionej okrucieństwa.

Był także niesamowicie inteligentnym mędrcem, który zawsze wiedział, co doradzić każdemu, kogo spotkał. Osobom pracującym w ogrodzie podpowiadał, co zrobić, aby na ziemi było miejsce dla każdego ze stworzeń – nawet tak niewielkiego jak pszczoła. To drwalom doradzał, jak powinni ścinać drzewa, aby reszta rośliny mogła jak najszybciej się odrodzić.

Święty Franciszek z Asyżu całe życie pracował na to, aby wszystkie stworzenia żyjące na Ziemi mogły przebywać tu w spokoju i całkowitej harmonii. Ze względu na swoje zainteresowanie światem przyrody i chęcią szerzenia pokoju, został mianowany patronem ekologii.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!