
LPG a ekologia – czy instalacja LPG w pojazdach pozytywnie wpływa na środowisko?
25 Stycznia 2023
LPG a ekologia – czy LPG jest paliwem ekologicznym, czy może lepiej wybrać diesla? Auta zasilane gazem uchodzą za jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska form transportu. Dlaczego tak jest i czy naprawdę warto zainwestować w instalację? Poznaj normy emisji spalin dla LPG i zalety auta zasilanego tym paliwem. Samochód na gaz – ekologia, korzyści, schemat budowy instalacji i ewentualne negatywne skutki użytkowania – te wszystkie kwestie znajdziesz w poniższym artykule!
LPG a ekologia – co warto wiedzieć o tym paliwie?
Paliwo LPG – co to jest? Znany skrót pochodzi od angielskiej nazwy liquefied petroleum gas. Oznacza ona gaz w formie płynnej, który powstaje z takich związków chemicznych jak butan i propan. Powstaje on podczas rafinacji, czyli oczyszczania ropy naftowej, co oznacza, że jest on produktem pobocznym. Można pozyskiwać go także ze złóż gazu ziemnego. Naturalnie jest to gaz, jednak przyjmuje postać ciekłą przy odpowiednio wysokim ciśnieniu. Właściwość tę wykorzystuje się podczas transportu LPG w butlach.
Warto wiedzieć, że LPG naturalnie nie ma barwy ani zapachu, jednak ze względów bezpieczeństwa nadaje mu się bardzo charakterystyczną woń. Wszystko po to, by w razie jakichkolwiek awarii czy uszkodzeń natychmiast wyczuć unoszący się w powietrzu gaz. Jest on łatwopalny, dlatego jego uwalnianie się może być niebezpieczne. Dzięki temu, że zapach jest wyczuwalny już na wczesnym etapie uwalniania, szybko można zapobiec nieszczęściu.
Jak instalacja LPG w samochodach wpływa na ekologię? Czy gaz jest ekologiczny?
Spaliny samochodowe to jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Auta produkują ogromne ilości szkodliwych związków chemicznych, takich jak np. dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla stanowi dominujący gaz cieplarniany, który ulatując do atmosfery, przyczynia się do zmian klimatycznych i sprzyja globalnemu ociepleniu. Ze względu na to coraz więcej marek samochodowych wprowadza do swojej oferty auta elektryczne, które zasilane są energią, a nie paliwem. Pojazdy te wciąż są dość kosztowne, a stacje ładujące nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione, szczególnie w niewielkich miejscowościach. Zatroskani o losy planety poszukują zatem alternatyw dla szkodliwych olejów napędowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy paliwo LPG jest ekologiczne.
Emisja spalin LPG jest zauważalnie mniej szkodliwa dla środowiska w porównaniu z olejem napędowym czy benzyną. W zestawieniu z tą drugą LPG ma nawet do kilkudziesięciu procent mniej tlenku i dwutlenku węgla. Paliwo LPG jest też znacznie uboższe w węglowodory. Gaz ten wytwarza o wiele mniej szkodliwych związków niż spalany węgiel czy drewno, dlatego też używa się go nie tylko jako paliwa napędowego, ale także m.in. w systemach grzewczych.
LPG – ekologia mówi jasno, że gaz ten jest znacznie korzystniejszą opcją niż stosowana zazwyczaj w samochodach benzyna, dlatego warto zdecydować się na instalację LPG w swoim aucie. Niezależnie od tego, jaki masz samochód, możesz zmienić sposób jego zasilania właśnie na gaz. W zależności od marki auta może to okazać się mniej lub bardziej kosztowne, ale jest możliwe. Instalacja LPG kosztuje zwykle kilka tysięcy złotych, co później zwraca się w trakcie użytkowania, ponieważ LPG jest tańsze niż zwykła benzyna. Instalację warto zlecić profesjonalistom, a później pamiętać o tym, by co jakiś czas poddawać ją kontroli.
Czy są jakieś negatywne skutki używania paliwa LPG na ekologię?
Nie masz już chyba wątpliwości, czy samochody na gaz są ekologiczne, ale warto wspomnieć także o tym, czy mają one jakieś negatywne skutki środowiskowe. Okazuje się, że największym zagrożeniem są zdarzające się niekiedy wybuchy instalacji LPG. Gaz jest łatwopalny, a co za tym idzie, może doprowadzić także do wybuchu. Nic nie dzieje się jednak bez przyczyny. Dobrze zamontowana instalacja u doświadczonego montera, poddawana cyklicznym przeglądom nie ma prawa wybuchnąć sama z siebie. Sytuacje takie mogą wydarzyć się np. wtedy, kiedy za montaż instalacji zabierze się amator i popełni przy tym sporo błędów.
Dla ekologii zagrożeniem mogą być skutki wybuchu. Znajdujące się obok samochodu obiekty czy przedmioty mogą ulec zniszczeniu, więc konieczna będzie ich naprawa lub zakup nowych. Poza tym wybuch może przerodzić się w większy pożar, w wyniku którego do atmosfery przedostaną się gazy cieplarniane i szkodliwe związki. Niech to nie powstrzymuje Cię jednak przed instalacją LPG w swoim aucie, ponieważ odpowiednio wykonana i poddawana przeglądom nie stanowi zagrożenia.
Co jest bardziej ekologiczne – LPG czy diesel?
Udowodniono już, czy auto na gaz jest ekologiczne. Niektórzy zastanawiają się, jak jest w przypadku diesla. Silnik takiego samochodu napędza się nie benzyną, a olejem napędowym. Okazuje się jednak, że i ten ma negatywny wpływ na środowisko i emituje do atmosfery szkodliwe gazy cieplarniane. Dlatego jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie paliwo jest najbardziej ekologiczne, odpowiedź jest prosta – gaz LPG. Choć gaz spala się szybciej niż benzyna czy olej napędowy, jego znacznie niższa cena pozwala i tak na spore oszczędności. Szczególnie jeśli podróżujesz na trasach długodystansowych. Do odpalania samochodu i tak zużywa się benzynę, jednak w trasie auto korzysta już tylko z LPG. Spalanie samochodów na gaz jest dzięki temu mniej szkodliwe dla planety.
Dlaczego warto zainwestować w instalację LPG?
LPG to najbardziej ekologiczne paliwo dostępne aktualnie na rynku. Instalacja LPG w samochodzie ma mnóstwo korzyści. Oto część z nich:
- W porównaniu do innego paliwa, np. benzyny, LPG emituje o wiele mniej szkodliwych gazów cieplarnianych, które trafiają do atmosfery. Jest to bardzo istotne, ponieważ to właśnie te gazy przyczyniają się do globalnego ocieplenia i trwającego aktualnie kryzysu klimatycznego. Wszelkie działania na rzecz zmniejszenia ich produkcji (w tym instalacja LPG) przyczyniają się do ratowania Ziemi i zapobiegania anomaliom pogodowym i klimatycznym, które są coraz intensywniejsze;
- LPG jest znacznie tańszy od benzyny czy oleju napędowego. Cena gazu stanowi zwykle połowę ceny za benzynę na stacjach paliw w Polsce czy Europie. Dzięki niskim kosztom napędu auta istnieje szansa na szybki zwrot inwestycji w instalację, szczególnie jeśli pokonuje się długie trasy;
- Samochód napędzany LPG jest znacznie cichszy niż te napędzane benzyną;
- Nie trzeba inwestować w drogi samochód elektryczny, aby jeździć ekologicznie. Za kilka tysięcy złotych można przeprowadzić instalację LPG w niemal każdym samochodzie, nawet starszym. To doskonała opcja na oszczędność pieniędzy i dowód na to, że nie trzeba wydawać dziesiątek lub nawet setek tysięcy na nowoczesny samochód, by przyczyniać się do redukcji emisji gazów cieplarnianych;
- Zawsze można w razie braku gazu przełączyć się na jazdę napędzaną benzyną. To pozwala na długą trasę bez konieczności przerw na tankowanie;
- LPG wydłuża żywotność silnika, ponieważ forma gazu nie zmywa oleju silnikowego tak szybko jak benzyna.
Czy samochód na gaz jest ekologiczny? Zdecydowanie tak! Podsumowując wszystkie wymienione wyżej korzyści, można zauważyć, że nie tylko względy ekologiczne przemawiają za tym, by w swoim samochodzie zamontować instalację LPG.
Wady instalacji LPG w aucie
LPG – emisja spalin mniejsza niż samochodów na benzynę i wiele innych zalet przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka minusów, które wiążą się z posiadaniem samochodu z LPG. Oto one:
- Na niektórych parkingach podziemnych nie można zaparkować samochodem z instalacją LPG. Wiąże się to z ryzykiem wybuchu, który, choć jest mało prawdopodobny, jednak może się wydarzyć. Brak aut LPG na parkingach podziemnych ma zapobiegać konsekwencjom wybuchów pod budynkami mieszkalnymi czy usługowymi;
- Zbiornik na gaz znajduje się w bagażniku, co zmniejsza ilość miejsca na przewożenie innych rzeczy, np. zakupów czy walizek. Wiele zależy w tym przypadku od budowy samochodu. W niektórych autach bagażnik jest na tyle duży, że nie stanowi to żadnego kłopotu, jednak może okazać się problematyczne w pojazdach z niewielkim bagażnikiem;
- Samochody LPG wymagają nieco wyższych opłat niż te napędzane benzyną;
- Należy częściej kontrolować taki samochód u mechanika, a koszt corocznego przeglądu jest wyższy niż standardowy.
LPG a emisja spalin – mimo wskazanych wad, z którymi trzeba liczyć się przy instalacji LPG, korzyści środowiskowe i oszczędnościowe znacznie je przewyższają. Jeśli jednak mieszkasz na osiedlu z parkingiem podziemnym i wiesz, że nie będziesz mógł tam parkować, warto wziąć to pod uwagę.
Schemat instalacji LPG w samochodzie
Aby użytkować paliwo ekologiczne do samochodów, konieczny jest montaż w samochodzie instalacji LPG. Nieco kłopotliwa i bardziej kosztowna może ona okazać się w pojazdach produkcji japońskiej, które nie są zbyt dobrze dostosowane do gazu. Mimo tego instalację da się zamontować niemal w każdym aucie. Na cały system dostarczający LPG do silnika samochodu składają się następujące komponenty:
- Sterownik – element odpowiedzialny za dozowanie LPG i czas dostarczenia go do silnika;
- MAP sensor – czujnik kontrolujący ciśnienie LPG;
- Filtr – oczyszcza gaz z ewentualnych zanieczyszczeń;
- Reduktor gazowy – ma kilka funkcji, np. reguluje ciśnienie gazu;
- Wtryskiwacze – wtryskują odpowiednią ilość gazu do silnika;
- Zbiornik na gaz – znajduje się w miejscu, w którym przechowuje się dodatkowe koło lub w bagażniku;
- Wlew – miejsce, z którego dostarcza się gaz go samochodu;
- Wielozawór – kontroluje ilość gazu w zbiorniku podczas jego doładowywania w taki sposób, aby nie było go zbyt dużo.
Teraz nie masz już wątpliwości, czy LPG jest ekologiczne. LPG – emisja zanieczyszczeń jest znacznie mniejsza niż w przypadku benzyny, dlatego jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, istnieje wiele przesłanek za tym, aby to zrobić. Normy emisji spalin LPG są zgodne z wszelkimi testami i pozwalają na bezpieczny i ekonomiczny transport.