Małe samochody elektryczne na polskich drogach – czy warto kupić?
Ekologia

Małe samochody elektryczne na polskich drogach – czy warto kupić?

23 Stycznia 2023

Małe samochody elektryczne to jedne z najbardziej poszukiwanych elektryków w Polsce. Osoby, które chcą zainwestować w ekologiczne auto, a na dodatek mieszkają w mieście, szukają najbardziej kompaktowych i ekonomicznych rozwiązań. Z artykułu dowiesz się, jakie elektryki możesz kupić w Polsce, czym się one charakteryzują, czy są opłacalne i na co zwracać uwagę, wybierając samochód osobowy elektryczny. Przekonasz się także, czy taki samochód to dobra opcja na dłuższe trasy!

Małe samochody elektryczne – co oferuje polski rynek?

Małe auto z napędem elektrycznym to kusząca propozycja dla zwolenników ekologicznej jazdy i braku kłopotów z parkowaniem. Nadają się one do jazdy nie tylko po zakorkowanych miastach, ale także na wypady poza centrum. Mimo swoich rozmiarów są wygodne i wydajne, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Jakie małe samochody osobowe elektryczne są dostępne w Polsce? Oto kilka przykładowych modeli wraz z krótką charakterystyką:

  • Fiat 500 – kompaktowy i nowoczesny Fiat 500 pozwala na przejechanie 320 kilometrów na jednym naładowaniu. Jeśli jeździsz tylko po mieście, może to być nawet 460 kilometrów. Dzięki funkcji szybkiego ładowania wystarczy mu zaledwie 5 minut, aby mógł przejechać 50 kilometrów. Przyspieszanie i zwalnianie jest możliwe za pomocą jednego pedału. Auto dysponuje systemem Sherpa, który kontroluje wszelkie parametry trasy w taki sposób, by udało się dojechać do celu z aktualnym poziomem baterii. Na uwagę zasługuje także umiejętność rozpoznawania znaków drogowych i utrzymywanie odpowiedniej odległości od samochodu jadącego przed Fiatem. Model ten ma czujniki parkowania, opcję automatycznego hamowania awaryjnego i wspomaga utrzymywanie się w granicach pasa jezdni;
  • Honda e – to auto rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 8 sekund, a promień skrętu wynosi nieco ponad 4 metry. Dystans, jaki może pokonać na jednym ładowaniu, różni się w zależności od trybu jazdy. Akumulator ładuje się także podczas hamowania, więc w jeździe po mieście będzie to znacznie więcej kilometrów niż na dłuższej, monotonnej trasie. Zwykle jest to ponad 200 kilometrów. Model ten ma system automatycznego parkowania, podgrzewane fotele i kierownicę, a także opcję szybkiego ładowania;​​​​​​​

  • Smart EQ Forfour – zasięg tego małego samochodu wynosi około 150 kilometrów, a prędkość maksymalna to 130 km/h. Niewielki rozmiar auta wpisze się doskonale w przestrzeń miejską. Ponadto jest to jeden z najtańszych samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce. Za pomocą aplikacji w smartfonie można ustawić pożądaną temperaturę wewnątrz auta, by była ona odpowiednia w momencie rozpoczynania trasy. Tylne szyby w tym modelu można uchylić;
  • Renault Zoe – samochód na jednym naładowaniu jest w stanie przejechać nawet 395 kilometrów. Podczas jazdy korzystać można z systemów wspomagających prowadzenie pojazdu, w tym np. ze wspomagacza parkowania czy programu B-Mode, który sprawdzi się do poruszania się po mieście. Po zainstalowaniu aplikacji na smartfona użytkowanie auta jest jeszcze prostsze, ponieważ umożliwia ona m.in. zlokalizowanie go na przepełnionym parkingu. Samochód odczytuje znaki drogowe i informuje o przekroczeniu obowiązującej prędkości;
  • Opel Corsa-e – zasięg tego modelu wynosi 352 kilometrów i jest to auto nieco większe od poprzedników, jednak wciąż bardzo kompaktowe i mniejsze niż SUV. Aby osiągnąć 80% naładowania baterii, wystarczy jedynie 30 minut podłączenia do źródła prądu. Model ten ma funkcję alarmowania przed możliwą kolizją oraz system, który wspomaga zachowanie odpowiedniej odległości od auta jadącego przed nim. Nowoczesne światła LED są komfortowe dla kierowców jadących z naprzeciwka, jednocześnie zapewniając komfort widzenia dla prowadzącego pojazd;
  • Nissan LEAF – to auto podobnych gabarytów do Opla. Jego maksymalny zasięg na jednym naładowaniu i dłuższej trasie wynosi 385 kilometrów. W mieście jest to około 270 kilometrów. Programy wspomagające kierowcę pomagają m.in. w zachowaniu bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu. Kamery ułatwiają parkowanie nawet w wymagających miejscach parkingowych.

Czym się charakteryzują małe samochody elektryczne?

Małe samochody z napędem elektrycznym cechują się przede wszystkim swoim proekologicznym charakterem. Zamiast tankowania benzyną na stacjach paliw trzeba je ładować energią elektryczną za pomocą ładowarki. Auta te nie są najtańsze, ale przekłada się to nie tylko na rodzaj zasilania, lecz również na typ wyposażenia i komfort jazdy. Małe auta elektryczne mają nowoczesne wnętrza, w tym zwykle dość spore ekrany do monitorowania m.in. ilości miejsca do zaparkowania czy wyszukiwania pobliskich stacji ładujących. Przekłada się to znacznie na jakość prowadzenia pojazdu. Ze względu na kompaktowe rozmiary i fakt, że bateria małych samochodów nie jest zwykle zbyt duża, poleca się je szczególnie mocno do jazdy po mieście. Niewielki rozmiar pozwala zaparkować w wielu miejscach, a elektryczna forma pojazdu sprawia, że do atmosfery przedostaje się z wielkich miast mniej gazów cieplarnianych. Samochody te nie produkują ich wcale.​​​​​​​

 

Czy opłaca się kupić mały samochód elektryczny?

Małe samochody elektryczne – ceny tych pojazdów nie idą niestety w parze z ich rozmiarami i nawet za najtańsze nowe modele w podstawowych wersjach trzeba zapłacić około 100 tysięcy złotych. Przed udaniem się do salonów warto sprawdzić także ofertę rynku wtórnego, gdzie ceny samochodów elektrycznych mogą okazać się znacząco niższe. Jednoznaczne określenie tego, czy zakup się opłaca, jest niemożliwe. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Małe auto elektryczne najbardziej opłaci się mieszkańcom dużych aglomeracji. Nie jest to najlepszy pomysł na podróże po całej Polsce czy Europie, ponieważ zasięg takich samochodów to rzadko więcej niż 300 kilometrów na jednym naładowaniu.

Na razie w Polsce nie ma bardzo wielu stacji ładujących, dlatego właściwie konieczne jest posiadanie własnego źródła ładowania dla takiego auta. Jeśli nie masz własnego garażu ani nie wynajmujesz miejsca na auto, samochód elektryczny może stanowić dla Ciebie kłopot. Poza tym jeśli od zakupu odstrasza Cię cena auta, warto sprawdzić możliwość dofinansowań. Po uzyskaniu wsparcia finansowego zakup może być znacznie bardziej opłacalny. Dopłaty wynoszą nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najważniejsze to określić swoje potrzeby i priorytety. Jeśli kluczowe są dla Ciebie losy planety, kupno elektryka to najlepszy wybór.

Czy małe samochody elektryczne sprawdzą się na długich dystansach?

Mały samochód elektryczny nie jest najlepszym wyborem do pokonywania długich dystansów ze względu na to, że bateria nawet u najlepszych modeli jest w stanie zasilać auto na około 300 kilometrów. Większość najmniejszych aut jest w stanie realnie przejechać około połowę tego dystansu. Małe samochody elektryczne miejskie są też mało pakowne, dlatego niezbyt sprawdzą się w podróży, podczas której trzeba przewieźć sporo bagaży. Jeśli mimo tego planujesz dłuższe trasy swoim elektrykiem, warto wybrać modele z opcją szybkiego ładowania, by w razie utraty energii móc jak najszybciej wrócić na drogę. Jeśli interesuje Cię samochód elektryczny w Polsce, który pozwoli Ci przemierzyć cały kraj, lepiej wybierać z modeli takich marek jak Tesla, Volkswagen czy Ford.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu małego samochodu elektrycznego?

Mały samochód elektryczny – cena to jedno z głównych kryteriów przy wyborze auta na prąd. Niestety trzeba przyznać, że pojazdy te są dość kosztowne, a ich wersje na benzynę można kupić znacznie taniej. Dlatego najpierw trzeba zastanowić się, gdzie kupić samochód elektryczny. Koszt zakupu auta prosto z salonu będzie znacznie wyższy niż koszt auta używanego.

Zwróć uwagę na rozmiar samochodu i pakowność bagażnika. Nawet niektóre małe modele mają całkiem sporo miejsca w środku. Poza tym warto sprawdzić dodatkowe funkcje, takie jak systemy wspomagające prowadzenie auta czy możliwość sterowania niektórymi funkcjami za pomocą aplikacji w telefonie. Bardzo ważną kwestią jest maksymalny zasięg samochodu, ponieważ to od niego zależy, jak często będzie trzeba podłączać auto do ładowania. Jeśli kupujesz samochód używany, koniecznie sprawdź stan akumulatora. W przypadku gdy bateria jest uszkodzona, kupno takiego auta jest stanowczo odradzane. A to dlatego, że naprawa takiej awarii jest wysoce kosztowna.

Elektryczne samochody w Polsce spotyka się jeszcze dość rzadko, ale to prężnie rozwijający się segment transportu, który odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach na rzecz środowiska. Mały elektryczny samochód to doskonały sposób na ekologiczne i sprawne poruszanie się po mieście. Aktualnie najwięcej stacji ładujących elektryki w Polsce znajduje się w Warszawie. Wiesz już, czym charakteryzują się małe auta na prąd, czy opłaca się je kupić i na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Czas rozpocząć poszukiwania!