Na czym polega zielony łańcuch dostaw?

Ekologia
Na czym polega zielony łańcuch dostaw? Na czym polega zielony łańcuch dostaw?

18 Marca 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

W dzisiejszych czasach, kiedy nieustannie można obserwować postępujące zmiany klimatyczne, coraz większą uwagę przykłada się do tego, co i jak się kupuje. W produkcji oraz dystrybucji towarów niezwykle ważny jest zrównoważony łańcuch dostaw. Dowiedz się, co to jest łańcuch dostaw, jak działa i dlaczego warto go wdrożyć!

​​​​​​​Zielony łańcuch dostaw – czym tak naprawdę jest?

Zielony łańcuch dostaw to określenie dla zrównoważonego i ekologicznego zarządzania produktem od pozyskania surowca, poprzez jego obróbkę, aż po dystrybucję. Na każdym etapie prac nad towarem dba się o to, aby stosowane technologie były jak najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz ingerowały w nie w możliwie minimalnym stopniu.

Pierwszym etapem zielonego łańcucha dostaw jest dbałość o ekologiczne sposoby pozyskiwania surowców do produkcji. Może to przejawiać się np. w wykorzystywaniu energooszczędnych maszyn. Następne są m.in. procesy transportu surowców. Powinny odbywać się np. przy użyciu pojazdów elektrycznych, co można zaobserwować w firmie InPost, a każdy kurs musi być maksymalnie wykorzystany. Oznacza to, że trzeba ograniczać przejazdy niezapełnionych samochód dostawczych.

W procesie samej sprzedaży jest mnóstwo czynników wpisujących się w działania zielonego łańcucha. Jednym z nich są metody pakowania towarów do wysyłki. Ważne jest to, aby korzystać z biodegradowalnych wypełniaczy, kartonów z recyklingu czy papierowych taśm do zaklejania przesyłek. Do tego bardzo ważną rolę odgrywają sposoby doręczania paczek. Dostawy do punktów odbiorów w miejsce doręczeń door-to-door pozwalają zmniejszyć ilość dwutlenku węgla przedostającego się do atmosfery. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ekologicznych automatów Paczkomat® InPost.

Aby łańcuch mógł zostać nazwany zielonym, kluczowe jest to, aby dążyć do ekologicznych rozwiązań na każdym etapie. Wszystko po to, aby zapobiegać postępującym w bardzo szybkim tempie zmianom klimatu. Ograniczanie produkcji spalin czy odpadów ma ogromne znaczenie w dbaniu o środowisko naturalne. Niestety, wiele firm stosuje niezrównoważone procesy produkcyjne, a także wytwarza produkty w nadmiarze, przez co pogarsza się stan środowiska naturalnego.

Jak działa zielony łańcuch dostaw?

Zielony łańcuch dostaw to przejaw dbałości firm o planetę. Handel to sektor gospodarki, który rozwija się cały czas. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługuje przede wszystkim e-commerce. Przy tak dużej skali zjawiska nawet małe zmiany w firmach biorących udział w łańcuchu dostaw mają duże znaczenie dla ogółu i środowiska.

Przykładem może być optymalizacja tras samochodów ciężarowych, które dostarczają surowce do hal produkcyjnych. Tiry produkują ogromne ilości spalin, które w znacznym stopniu wpływają na stan atmosfery i, co za tym idzie, ocieplenie klimatu. Jeśli skróci się trasy, które mają pokonać, a do tego zmniejszy się częstotliwość kursów, to ilość spalin w skali rocznej będzie zdecydowanie mniejsza.

Podobna sytuacja dotyczy sposobu i ilości wytwarzanych towarów. Zmniejszenie liczby ubrań wypuszczanych w ramach konkretnej kolekcji czy korzystanie z materiałów recyklingowanych w szerszej perspektywie daje duże efekty środowiskowe. Klient powinien mieć możliwość wyboru sposobu doręczenia, w tym koniecznie dostaw do punktów odbioru, takich jak Paczkomat®. W takich sytuacjach kurier w ramach jednego kursu doręcza większą liczbę paczek do jednego miejsca, co zmniejsza ilość pokonywanego dystansu.

Niewielkie usprawnienia na poszczególnych etapach łańcucha są w stanie realnie zmieniać wpływ rozwijającego się handlu na środowisko. Duże znaczenie ma wykorzystywanie samochodów elektrycznych oraz hybrydowych, a także szerzenie świadomości ekologicznej we wszystkich firmach. Warto organizować szkolenia oraz wdrażać przyjazne dla środowiska rozwiązania, takie jak m.in. segregacja odpadów czy wykorzystywanie wody kranowej.

Dlaczego warto wdrażać zielony łańcuch dostaw w przedsiębiorstwie?

Zrównoważony łańcuch dostaw w przedsiębiorstwie pozwala na czerpanie ogromu korzyści i to nie tylko tych środowiskowych. Zaletą takiego rozwiązania są m.in. oszczędności czasowe i finansowe. Można zaobserwować je np. po lepszym zaplanowaniu transportu czy korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Dzięki energooszczędnym systemom produkcyjnym znacznie zmniejszają się koszty, które musi ponieść firma, aby móc doprowadzić produkt do sprzedaży.

Stosowanie ekologicznych rozwiązań ma duże znacznie w tym, jak klienci oraz partnerzy biznesowi postrzegają dane przedsiębiorstwo. Konsumenci coraz chętniej sięgają po towary pochodzące ze zrównoważonej produkcji i przejrzystych źródeł. Doceniają nawet ekologiczne sposoby pakowania produktów i znacznie częściej kupują w sklepach, które nie ukrywają swoich proekologicznych działań.

Z funkcjonującymi w ten sposób firmami chcą współpracować też inne przedsiębiorstwa. Pozwala to na nieustanny rozwój biznesu i poszerzanie zakresu działań. Wiąże się z tym także zwiększanie zysków.

Dzięki zielonemu łańcuchowi dostaw oszczędza się również wodę. W czasach kryzysu wodnego chronienie tego zasobu naturalnego jest szczególnie istotne. Dbałość o środowisko naturalne pozwala na nieustanne wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań do wszystkich firm biorących udział w łańcuchu. Właśnie dzięki prośrodowiskowym dążeniom powstają takie rozwiązania jak np. fulfillment.

Co można zyskać, wprowadzając zielony łańcuch dostaw w firmie?

Zielone łańcuchy dostaw to sposób na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy. Poza korzyściami dla planety nie można zapominać o tym, jak dobrze działania proekologiczne kierują decyzjami konsumenckimi. Dzięki dążeniom do oszczędności wiele procesów produkcyjnych ulega automatyzacji, a to oznacza, że produkcja odbywa się szybciej i efektywniej. W grę wchodzi tutaj m.in. sztuczna inteligencja czy różnego rodzaju roboty.

Zminimalizowanie ilości procesów, które przyczyniają się do problemów otoczenia naturalnego, jest niezbędne we współczesnych strategiach logistyki. Odpowiedzialne łańcuchy dostaw to przejrzyste korzyści zarówno dla klientów, jak i producentów. Firmy ponadto powinny obejmować patronat nad akcjami proekologicznymi, np. zazielenienia terenów. Działaj zgodnie z zasadami zrównoważonego łańcucha!


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!