Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym – najważniejsze fakty

Ekologia
Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym – najważniejsze fakty Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym – najważniejsze fakty

28 Czerwca 2023

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym może być dobrą zmianą, która wpłynie nie tylko na portfel, ale i na samopoczucie. Sposoby oszczędzania energii są tak liczne, że nie można ich wymienić na palcach jednej ręki. Jak wprowadzić do domu energooszczędne oświetlenie? Co zmienić w swoich nawykach? Przedstawiamy, w jaki sposób możemy oszczędzać energię elektryczną w domowym zaciszu!

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym – jak zarządzać energooszczędnie?

Oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym przychodzi łatwo mimo nieprawdziwego przekonania o tym, że jest to bardzo trudne zajęcie. Przyjęcie sposobów, które będą odpowiadać Tobie oraz domownikom jest kluczem do sukcesu. Nie ma po co się trudzić z wykorzystywaniem metod, które tylko pozornie ułatwią dotarcie do celu. Lepiej wykorzystywać to, na co mamy zasoby zarówno indywidualnie, jak i w środowisku domowym.

Oszczędzanie energii elektrycznej będzie znacznie przyjemniejsze, jeśli przed przystąpieniem do działania zrobisz plan z listą rzeczy, które możesz wprowadzić w życie od razu. Pozwoli to na przejrzysty wgląd we wszystkie możliwości i odznaczenie tego, co już zostało wdrożone.

Według wielu badań, w licznych domostwach to lodówka jest głównym „pożeraczem” prądu. Tuż za nią znajduje się oświetlenie – niepotrzebnie włączone lampy marnują więcej prądu, niż się może wydawać. Wyłączajmy światło tam, gdzie nie przebywamy. Dalej znajduje się drobne AGD i kuchenki elektryczne, które mają duży wkład w nadmierne wykorzystywanie energii elektrycznej.

Przyglądając się urządzeniom, jakie masz w domu, możesz sprawdzić ich klasy energetyczne, aby móc wymierzyć ile procent z całej energii szacunkowo pobiera właśnie ten sprzęt. To pozwoli zaplanować ich pracę oraz może zachęci do kupienia nowych urządzeń – inwestycja w dobry sprzęt AGD może owocować w przyszłości niższymi rachunkami i rzadszymi naprawami.

Odmrażanie zamrażarki wspiera ekonomiczne używanie energii. Utrzymanie temperatury wewnątrz urządzenia nie będzie wymagać wtedy większej pracy. Mówiąc o stopniach, pamiętajmy o ogrzewaniu oraz stałej temperaturze wewnątrz mieszkania. Nadmierne ogrzewanie nie jest potrzebne jeśli i tak otwiera się okna przez zbyt wysoką temperaturę.

Jak zwiększyć efektywność oszczędzania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym?

Sposoby na oszczędzanie energii często zakładają diametralną zmianę nawyków. Nie jest to łatwe – przyzwyczajenia, których się wyuczamy przez część życia, nie pójdą w niepamięć po jednym artykule. Dlatego właśnie dobrze jest rozplanować system oszczędzania energii, który pozwoli każdemu z domowników dołożyć się do wprowadzania nowych zwyczajów.

Oszczędzanie energii w domu z pewnością będzie efektywniejsze jeśli, jak wcześniej wspomnieliśmy, przyłożą się do tego wszyscy domownicy. Jeśli mocno zależy Ci na oszczędzaniu energii w domu i podchodzisz do sprawy poważnie, to dobrze zrobić spis zasad dostępny dla każdego z rodziny.

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym są różne i można je wymieniać w nieskończoność. Nie warto jednak wymieniać tych, które są mało efektywne lub zupełnie niedostosowane do możliwości osób początkujących w zakresie oszczędzania prądu.

W jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną kiedy w ciągu dnia nie mamy wiele czasu? Wystarczą drobne zmiany takie jak odpowiednie dopasowanie garnków do rodzaju kuchenki, jaką posiadasz. Jeśli wielkość rondelka nie będzie pokrywać całego palnika, możesz marnować dużo energii podczas samego gotowania jajek – nawet pod przykryciem. Tak samo w przypadku materiału, z którego garnek jest zrobiony – dobierając odpowiednie wykończenie dna, pozwolisz, aby ciepło zostało równomiernie rozmieszczone, co pozwoli na szybsze przygotowanie potrawy, a tym samym krótsze używanie kuchenki. Przykrywanie garnków przykrywką podczas gotowania również przyspieszy ten proces, wykorzystując znacznie mniej energii.

Kolejnym przykładem, w jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną, jest napełnianie urządzeń czyszczących odpowiednią ilością ubrań czy naczyń. Włączanie takich urządzeń jak pralka czy zmywarka, jeśli nie są napełnione, powoduje utratę dużej ilości energii elektrycznej. Dlaczego? Ładując je do pełna, prawdopodobnie nie będziemy musieli włączyć kolejnego prania jeszcze tego samego dnia. Jest to nie tylko oszczędność energii, ale i własnego czasu.

Mówiąc o urządzeniach AGD, nie można pominąć trybów oszczędzania wody. Sprzęty AGD np. do łazienki wyposażone są w tryby oszczędzania energii oraz wody. Charakteryzują się wydłużonym czasem pracy z optymalnym zużyciem zarówno energii, jak i wody.

Czy można zaoszczędzić energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zmieniając dostawcę prądu?

Sposoby oszczędzania energii w gospodarstwie domowym najczęściej ograniczają się do zmiany przyzwyczajeń domowników i rezygnowania z niektórych rozwiązań. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może znacznie zmniejszyć koszty za prąd.

Zmiana dostawcy prądu wiąże się z wyborem kolejnej taryfy. Polski rynek zalewany jest coraz to nowszymi ofertami przedstawiającymi konkurencyjne ceny, zachęcające nowych klientów do zmiany taryfy. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie?

Tak, jeśli podejdziemy do tego z głową. Co to znaczy? Warto na chłodno zapoznać się z ofertami każdego dostawcy, a jeśli nie chcesz poświęcać czasu na czytanie wszystkich zasad i cen, istnieją porównywarki internetowe, które ułatwiają wybór. Trzeba jednak uważać i sprawdzać informacje na nich zawarte u samego dystrybutora.

Niekiedy taryfa, z której korzystamy, nie odpowiada naszemu stylowi życia. Dla przykładu, osoby wybierające taryfę G12w będą korzystać z tańszego prądu poza godzinami szczytowymi. Wiąże się to jednak z wyrzeczeniami, czyli np. droższą opłatą w czasie ustanowionym na fakturze. Najczęściej stosowaną taryfą w gospodarstwach domowych jest G11 ze względu na swoją przejrzystość w zasadach i stałą stawkę.

 

Czy opłaca się oszczędzać energię elektryczną w gospodarstwie domowym za pomocą paneli fotowoltaicznych?

Ogromne panele zainstalowane na dachach mijanych budynków często sprawiają, że myślimy o inwestycji w takie samo źródło energii. Czy jest to dobre wykorzystanie zasobów i z jakimi kosztami się wiąże? Czy w ogóle opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne?

Prawda jest taka, że co osoba to inne zdanie na temat paneli. Wiele osób mówi, że jak oszczędzać energię elektryczną to tylko z fotowoltaiką. Nie do końca jednak mają rację, bo panele nie oszczędzają prądu, a pieniądze – zmniejszając rachunki za energię. Jednak tutaj warto wziąć pod uwagę to, kto takie panele zakłada. Często są to osoby, które mają większe domostwa lub przedsiębiorstwa i w takim przypadku szybko można zauważyć efekty zmiany.

Fotowoltaika rzeczywiście zmniejsza rachunki za prąd, jednak koszt montażu całego osprzętu kilkukrotnie przewyższy sumę rachunku za prąd z całego roku. Doradca zajmujący się fotowoltaiką powinien bez problemu doradzić czy taka inwestycja ma jakikolwiek sens. Nie każdy dach i zużycie prądu sprawia, że będzie to opłacalne. Do tego, nie każdego stać na pokrycie kosztów montażu. Oczywiste jest to, że zwrócą się one szybciej, niż można się spodziewać, jednak warto podkreślić, że niekiedy są to koszty w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.​​​​​​​​​​​​​​

Czy zmiana nawyków zwiększy oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym?

Jak oszczędzać energię elektryczną w gospodarstwie domowym, jeśli zmiana nawyków nie jest możliwa? Będzie to niestety trudne, jednak jak wspomnieliśmy wyżej, znaczną część wydatków można wyeliminować dzięki panelom fotowoltaicznym.

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej są zmianą przyzwyczajeń. Nie można mówić o nowych rozwiązaniach na używanie np. drobnego AGD bez wprowadzenia zmian w dotychczasowym użytkowaniu. Oczywiście są sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej, które nie wymagają zmiany nawyków, a są jedynie jednorazowymi czynnościami.

Jednym z przykładów takich zmian jest wymiana żarówek na energooszczędne. Aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd, można również dostosować sprzęty w domu to najnowocześniejszych standardów klas energetycznych. Co to oznacza? Jeśli Twoja pralka ma oznaczenie poniżej „C” lub „D” najlepiej ją wymienić.

W innym przypadku zmiana nawyków jest kluczem do odpowiedniego podejścia i rozpoczęcia bardziej oszczędnego korzystania z prądu. Przykładowo, jeśli będziesz codziennie przez dwa miesiące pamiętać o wyłączaniu telewizora, a nie pozostawianiu go w stanie czuwania, to wdrożysz w swoje życie jedno z proekologicznych przyzwyczajeń na dobre.


Czytaj również

Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?

W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...

Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?

Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...

Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce

Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!