Paczkomaty tylko dla InPostu, wniosek Poczty Polskiej odrzucony

Urząd Patentowy przyznaje racje twórcy Paczkomatów.

 

Kolegium orzekające przy Urzędzie Patentowym odrzuciło wniosek Poczty Polskiej o unieważnienie znaku słowno towarowego Paczkomat®. Tym samym potwierdziło, że uprawnionym do korzystania z tego znaku jest firma InPost - lider nowoczesnej logistyki dla e-commerce w Polsce - która jest współtwórcą sukcesu tego uniwersalnego urządzenia do odbierania i nadawanie przesyłek.

Poczta Polska żądała unieważnienia znaku Paczkomat® gdyż twierdziła, że ten znak nie nadaje się na rejestrację w Urzędzie Patentowym, bo słowo to nie miało zdolności odróżniających się - nie jest orginalne - co jest wymagane przy rejestracji nowego znaku towarowego. Ponadto Poczta Polska podnosiła jako argument, że samo słowo Paczkomat® określa wyłącznie cechy tego urządzenia i jako takie nie nadaje się do rejestracji. Urząd odrzucił taką argumentację i uznał, że słowo Paczkomat® jest zarówno orginalne jak i unikalne, tym samym podtrzymał rejestrację tego znaku na rzecz jego dotychczasowych właścicieli.

"To bardzo dobra wiadomość, nikt bez naszej zgody nie będzie mógł teraz używać słowa Paczkomat®. To dowód, że Polska jest państwem prawa, które chroni dorobek intelektualny swoich obywateli i firm. Jestem jednak daleki od tryumfalizmu. Uważam, że polskie firmy powinny kooperować przynajmniej na krajowym podwórku tak jak się to dzieje w przypadku firm z innych państw chociażby Niemiec, Francji i Włoch, gdyż presja konkurencyjna dużych międzynarodowych koncernów jest olbrzymia" - powiedział Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu Grupy Integer.pl, do której należy InPost S.A.

Brzoska dodaje, że przy różnych okazjach podkreśla, iż konkurencja między podmiotami powinna toczyć się nie w sądzie ale na rynku w postaci jakości usług oraz oferowanych za nie cen. "Jednak tam gdzie można firmy powinny współpracować wykorzystując możliwe efekty synergii" - podkreślił Rafał Brzoska.

Pierwszy Paczkomat® został uruchomiony w Polsce w 2009 r. Kiedy Rafal Brzoska, twórca i założyciel InPostu, uruchamiał pierwsze urządzenie nie każdy wierzył, że odbiór paczek w czynnych przez całą dobę urządzeniach przyjmie się na rynku. Czas jednak bardzo szybko rozwiał wszelkie wątpliwości. Trend rozwojowy na światowym rynku e-commerce wykazał, że to właśnie Paczkomaty® są przyszłością i realną alternatywą dla każdego konsumenta, który nie chce czekać na kuriera albo stać w kilkunastominutowych kolejkach w tradycyjnych punktach odbioru. Dzisiaj w każdym miesiącu z przez sieć Paczkomatów® InPost miliony przesyłek, a usługa ta na rynku polskich rośnie o ponad 70 % r/r, a polska sieć Paczkomatów® obejmuje już 1800 maszyn (do końca roku wzrośnie do 2600 urządzeń) w 260 miastach i stanowi największą tego typu strukturę biznesową na świecie.

Obecnie Paczkomaty® InPost funkcjonują na 21 międzynarodowych rynkach na czterech kontynentach. Doskonale wpisały się w preferencje klientów, niezależnie od szerokości geograficznej. Od Australii, przez Rosję, Malezję, Francję, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Islandię, po Kolumbię, Chile, Kostarykę, Salwador - produkt “Made in Poland” doskonale przyjmuje się w kolejnych krajach. Międzynarodowa sieć, którą stworzył InPost umożliwi już w niedalekiej przyszłości dostawy transgraniczne, otwierając przed polskimi e-sklepami nowe międzynarodowe rynki i jednocześnie ułatwiając polskim klientom zamawianie w sklepach zagranicznych.

125 milionów finansowania z KKR

InPost: 125 milionów finansowania z KKR

Funduszu Advent International, jeden z największych globalnych inwestorów private equity i KKR – amerykańska firma inwestycyjna zawarły porozumienie gwarantujące 125 mln euro finansowania dla InPost w okresie 5,5 roku. A to zwiększy skalę działania i uruchomi nowe lokalizacje Paczkomatów – obecnie sieć liczy już 3800 maszyn w całej Polsce, w tym także w małych miejscowościach.
InPost Partnerem w Allegro Smart

InPost Partnerem w Allegro Smart! Mamy już 3800 Paczkomatów®

Nasza firma została partnerem Allegro w nowatorskiej usłudze Allegro Smart!, w której za abonament w wysokości 49 zł będzie można odebrać 365 paczek w roku w ponad 3800 Paczkomatach® InPost w całej Polsce. Gwarancją jakości InPost jest terminowość usługi paczkomatowej na poziomie 97 % w D+1 (dzień po nadaniu)
smart allegro

InPost partnerem nowej usługi Allegro SMART!

Chcesz robić zakupy na największym portalu aukcyjnym w Polsce codziennie przez okrągły rok, paczki odbierać wygodnie w Paczkomatach, a za przesyłki płacić jedną, niewielką opłatę roczną? Teraz to możliwe. A wszystko dzięki rewolucyjnej usłudze Allegro SMART!