Płatność BLIK-iem w terminalu? Dowiedz się, czy to możliwe!
Porady

Płatność BLIK-iem w terminalu? Dowiedz się, czy to możliwe!

17 Stycznia 2020

Płacenie kartą znacznie przyśpiesza robienie zakupów – nie zawsze mamy przy sobie odpowiednią ilość gotówki. Jedno jest pewne: trudno w obecnych czasach wyobrazić sobie brak terminala w popularnych sklepach. Wielu z nas lubi też korzystać z usługi BLIK – szczególnie podczas dokonywania przelewów internetowych. Czy możemy płacić BLIK-iem również w terminalu?

Płatność BLIK-iem – na czym polega?

BLIK to system mobilnych płatności bezgotówkowych wprowadzony w 2015 roku i kontrolowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową – mamy więc pewność, że każda transakcja odbywa się w całkowicie bezpieczny sposób. Stosowanie usługi BLIK jest możliwe w większości największych banków w Polsce.

Na czym dokładnie polega płatność BLIK-iem i dlaczego ta metoda zyskała tak dużą popularność? Proces płacenia sprowadza się w tym przypadku do tego, że użytkownik smartphona połączonego z Internetem generuje specjalny kod za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej (aplikacji banku). Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kodu do bankomatu w polu płatności internetowej BLIK lub do terminala w sklepie. Na końcu trzeba jeszcze zaakceptować daną transakcję w aplikacji mobilnej. Uwaga: wygenerowany kod BLIK jest ważny przez ograniczony czas – maksymalnie dwie minuty. Powinniśmy więc wpisywać go niezwłocznie i sprawnie. Aby zapłacić za pomocą BLIK-a nie musimy posiadać przy sobie karty płatniczej lub kredytowej – wystarczy telefon z aplikacją mobilną naszego banku i dostęp do Internetu. Dzięki tej łatwej metodzie w prosty sposób zrobimy też przelew bankowy – bez użycia haseł SMS-owych lub tokenów.

Jak płacić BLIK-iem w terminalu? Praktyczna instrukcja

Jak wynika z powyższych informacji, istnieje możliwość płatności BLIK-iem w terminalu. Skoro wiemy już czym jest BLIK i na czym polega tego rodzaju usługa, sprawdźmy, jakie dokładnie kroki musimy podjąć, żeby dokonać zapłaty. To nic skomplikowanego, wystarczy:

  • zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku,
  • zaznaczyć opcję płatności BLIK-iem, co spowoduje wygenerowanie 6-cyfrowego kodu,
  • w sklepie poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z terminala – następnie wcisnąć na nim przycisk blik i wprowadzić kod,
  • po wpisaniu numeru nacisnąć zatwierdzenie i poczekać na potwierdzenie transakcji w smartphonie – gdy pojawi się komunikat o kwocie płatności, należy go zaakceptować.

Warto zaznaczyć, że płatność BLIK-iem nic nie kosztuje. Uwaga: nie wszystkie terminale obsługujące karty płatnicze umożliwiają płatności kodami BLIK – ma to miejsce szczególnie w przypadku starszych urządzeń. Na nowszych terminalach często pojawia się symbol BLIK, który informuje nas o tym, że możemy skorzystać z tej usługi. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto dopytać kasjera.

Płatność BLIK-iem w terminalu – limity

Czy operacje wykonywane za pomocą BLIK-a mają jakieś limity? Tak: są one określone w systemie transakcyjnym banku, ale możemy je dowolnie modyfikować. Będą się one różniły w zależności od rodzaju transakcji.

Płatność BLIK-iem – jakie są zalety?

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę metodę płatności? Jakie są jej główne korzyści? Przede wszystkim chodzi o wygodę. Gdy na przykład spontanicznie pojechaliśmy po zakupy i okazało się, że nie mamy przy sobie wystarczającej ilości gotówki, a karta została w domu, płatność BLIK-iem przy pomocy telefonu uratuje sytuację. Tak samo będzie w przypadku zepsutego bankomatu, co czasem się zdarza – najczęściej akurat wtedy, kiedy bardzo się spieszymy i pilnie potrzebujemy gotówki. W ramach systemu BLIK wiele banków oferuje swoim klientom atrakcyjne promocje. Usługa zdecydowanie ułatwia dokonywanie codziennych płatności i jest całkowicie bezpieczna.

Płatność BLIK-iem – jakie są wady?

Czy płatność kodem BLIK ma jakieś minusy? W przypadku transakcji w sklepie musimy liczyć się z nieco dłuższym czasem dokonywania transakcji niż w przypadku korzystania z karty zbliżeniowej. Oczywiście, żeby dokonać płatności BLIK-iem w terminalu, potrzebujemy też telefonu z dostępem do Internetu – tylko w taki sposób zalogujemy się do aplikacji banku i wygenerujemy specjalny kod. Nie wszystkie osoby korzystają z nowoczesnych smartfonów i posiadają stałe połączenie z Internetem. Poza tym nie każdy bank i bankomat umożliwiają nam korzystanie z tej opcji. Trzeba również wspomnieć, że usługa BLIK działa tylko w Polsce – podczas wyjazdów za granicę nie będziemy mogli wykorzystać tego sposobu płatności.

Płatność BLIK-iem w terminalu – podsumowanie

Płacenie BLIK-iem w terminalu jest jak najbardziej możliwe, choć nie we wszystkich miejscach. Zawsze lepiej dopytać sprzedawcę, czy możemy skorzystać z tej usługi. BLIK przydaje się szczególnie w awaryjnych sytuacjach, ale nie ma przeciwwskazań, żeby używać go na co dzień. Metoda zyskuje coraz większą popularność i z pewnością będzie się rozwijać w przyszłości.