
Rozwój nowych technologii wyraźnie zmienił i wciąż zmienia naszą rzeczywistość. Kiedyś nie było możliwe robienie zakupów przez Internet, czy rozmowy z bliskimi za pomocą komunikatorów. Wówczas niewiele osób znało też model pracy zdalnej, o której zrobiło się głośno w ostatnich miesiącach. Niektórym wydaje się, że wykonywanie zawodowych obowiązków z domowego zacisza to spełnienie marzeń, ale czy na pewno tak jest?
Praca zdalna przez Internet – na czym polega?
Codzienne dojeżdżanie do biura i siedzenie przed ekranem komputera przez osiem godzin należy do codzienności wielu polskich pracowników różnych branż. A gdyby tak realizować wszystkie powierzone zadania bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca? Na tym właśnie polega praca zdalna: na wykonywaniu obowiązków służbowych poza siedzibą firmy – najczęściej we własnym mieszkaniu, choć niekoniecznie. Jej nieodłącznym elementem jest wykorzystywanie środków komunikacji elektronicznej. Wielu pracodawców udostępnia pracownikom zdalnym specjalne platformy służące do przeprowadzania konsultacji z zespołem lub do realizowania projektów. Do codziennego komunikowania się z przełożonym wykorzystuje się najczęściej Internet. Za pomocą sieci wysyłane są również zlecenia.
Praca zdalna na odległość – najpopularniejsze mity
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że praca zdalna ma same zalety – nie musimy widywać się z szefem, brać udziału w stresujących spotkaniach z klientami i rozmawiać ze współpracownikami, których nie darzymy sympatią. Stanie w porannych korkach przestaje nas dotyczyć – zamiast tego cieszymy się poranną kawą i większą ilością wolnego czasu. Czy tak faktycznie jest? Praca zdalna w praktyce wcale nie wygląda tak dobrze, jak sądzimy. Rozprawmy się z najpopularniejszymi mitami na jej temat!
Mit 1: Praca zdalna jest idealnym rozwiązaniem dla każdego
Niektóre zawody wymagają od nas obecności w firmie każdego dnia – dotyczy to szczególnie wszelkiego rodzaju produkcji, czy konieczności wykorzystywania specjalistycznych maszyn albo sprzętu. W przypadku profesji biurowych, związanych z kreatywnością lub branżą IT sytuacja wygląda nieco inaczej – do realizacji obowiązków potrzebny jest najczęściej tylko komputer. Nawet jeśli nasze stanowisko nie narzuca stawiania się każdego ranka w firmie, czy praca zdalna na pewno będzie dla nas odpowiednia? Niekoniecznie. Wszystko zależy w dużym stopniu od charakteru danej osoby i jej osobistych predyspozycji. Praca zdalna wymaga obowiązkowości, samodyscypliny, efektywności, doskonałej organizacji, wykonywania zleceń na czas, a także motywacji do działania. Bez tych cech szybko przekonamy się, że trudno będzie nam sobie poradzić z codziennymi aktywnościami zawodowymi. Wielu pracowników potrzebuje też codziennego, bezpośredniego kontaktu z ludźmi, czego praca zdalna nam nie zapewni.
Mit 2: Pracowanie z domu to sama przyjemność i więcej czasu dla siebie
Nie będąc w biurze, unikamy wielu stresujących sytuacji, a w czterech ścianach własnego mieszkania czujemy się komfortowo i bezpiecznie – to fakt. Jednak praca online nie ma samych plusów. W domu działa na nas zdecydowanie więcej rozpraszaczy, co nie sprzyja koncentracji. Często krzątają się domownicy, a my nie zawsze potrafimy skupić się na służbowych obowiązkach. Zamiast tego zaglądamy do lodówki, załatwiamy bieżące sprawy, przeglądamy strony internetowe, czy krzątamy się po pokoju. Nikt nas nie pilnuje, więc tracimy motywację do intensywnej pracy. Nie jest też prawdą, że pracując zdalnie mamy więcej czasu dla siebie. Oczywiście wszystko zależy od odpowiedniej organizacji, ale proces realizowania zleceń w domu tak naprawdę niczym się nie różni od dnia spędzonego w biurze. Ponadto, jeśli nie uda nam się wykonać zadań w standardowych godzinach pracy, będziemy musieli przysiąść do komputera jeszcze wieczorem.
Mit 3: Praca zdalna gwarantuje balans między życiem zawodowym i prywatnym
Nikt nie lubi nadgodzin i weekendów spędzanych w firmie. Jednak czy praca zdalna pozwoli nam zachować większą równowagę życiową? Sprawa nie jest aż tak oczywista – po raz kolejny istotna będzie właściwa organizacja czasu i wysoka motywacja do realizowania zleceń. Zachowanie work life balance w przypadku pracy zdalnej potrafi stać się prawdziwym wyzwaniem. Z jednej strony o wiele łatwiej popaść w pracoholizm, ponieważ w każdej chwili mamy dostęp do wszystkich potrzebnych danych. Z drugiej czyha na nas pułapka prokrastynacji. Jeśli nie ustalimy priorytetów i nie wykażemy się konsekwencją, pojawi się zbytnie rozluźnienie, a praca rozciągnie się na cały dzień.
Mit 4: Pracować zdalnie można wszędzie
Jedną z największych zalet pracy zdalnej jest duża elastyczność i możliwość podróżowania lub przemieszczania się. Wystarczy mieć ze sobą laptopa i Internet, żeby realizować zawodowe zadania. Warto jednak wiedzieć, że nie każde warunki sprzyjają zdalnemu trybowi działalności zawodowej. Wszystko zależy od preferencji danej osoby, ale gwarna kawiarnia, pociąg, a nawet własne łóżko to miejsca, które nie pomagają w koncentracji i skupieniu się na obowiązkach.
Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment
Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.
Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.
- Błyskawiczna dostawa
- Redukcja kosztów
- Zero problemów z wysyłką
- Obsługa szczytów sprzedaży
- Oferta szyta na miarę
- Brak minimalnej liczby wysyłek