Procesy logistyczne w firmie – jak powinny wyglądać oraz co się na nie składa?
Dla biznesu

Procesy logistyczne w firmie – jak powinny wyglądać oraz co się na nie składa?

17 Marca 2023

Efektywny transport towarów wymaga uwzględnienia wielu czynników, dzięki którym firma może zaoszczędzić duże pieniądze i pomnożyć zyski. Aby było to możliwe, niezbędne jest precyzyjne zaplanowanie bardzo wielu działań. Dowiedz się, co to jest proces logistyczny i jak jego przygotowanie wpłynie na wyniki finansowe Twojej firmy.

Procesy logistyczne – czym one właściwie są?

Proces logistyczny to szereg działań służących do przepływu dóbr od dostawcy do odbiorcy. Celem jego stworzenia jest wypracowanie jak najskuteczniejszych praktyk, czyli takich, które maksymalnie przyspieszą przepływ materiałów. Efektywny system transportu ma kluczowe znaczenie, ponieważ to od niego zależą zyski firmy. Innymi słowy, optymalizacja procesów logistycznych pozwala na przewiezienie większej liczby towarów w krótszym czasie. Tym samym przedsiębiorstwo jest w stanie przyjąć większą liczbę zamówień i osiągnąć wyższe zyski.

Dlaczego zarządzanie procesami logistycznymi jest tak ważne?

Projektowanie procesów logistycznych zapewnia niekiedy duże oszczędności. O tym, jak modelowanie procesów logistycznych wpływa na sukces biznesowy przedsiębiorstwa, można przekonać się na rodzimym przykładzie. Powodem dominacji InPost na polskim rynku kurierskim okazały się maszyny Paczkomat®. Dzięki nim na pojedynczy załadunek składa się większa ilość przesyłek. Mniejsza liczba kierowców pobierających z magazynu więcej paczek umożliwia dostarczenie ich w krótszym czasie.

Zysk z zastosowania takiego rozwiązania jest potrójny. Klienci odbierają swoje zamówienia prędzej, do tego z ustawionych w pobliżu miejsc ich zamieszkania automatów. Mniejsza liczba kierowców pozwala także ograniczyć ślad węglowy, szczególnie że część floty firmy to pojazdy elektryczne. W rezultacie InPost może pochwalić się milionami zadowolonych klientów i osiągnięciem statusu największego operatora przesyłek kurierskich w Polsce, będąc przy tym przedsiębiorstwem dbającym o środowisko.

Współpraca firm i sklepów internetowych z InPost zapewnia usprawnienie procesów logistycznych, zadowolenie klientów oraz dbałość o środowisko naturalne. Prowadząc własny biznes internetowy, logistyka pełni ogromną rolę i może być kluczowa w przypadku sukcesu. W ofercie dla firm od InPost można skorzystać z takich opcji, jak abonamenty na paczki czy fulfillment.​​​​​​​

Rodzaje procesów logistycznych

Na procesy logistyczne w przedsiębiorstwie składa się sześć czynników. Pierwszym jest samo magazynowanie towarów. Przedsiębiorstwo powinno przede wszystkim ustalić powierzchnię hali lub większej ich liczby, uwzględniając ilość miejsca potrzebną do jego przechowywania. W trakcie planowania ważne jest również ustalenie rozmieszczenia produktów pod kątem ich rozmiaru i wagi.

Do tego, by podstawowe procesy logistyczne przebiegały właściwie, niezbędne jest także rozplanowanie lokalizacji magazynów. Powinny znajdować się jak najbliżej głównych arterii komunikacyjnych. Ze względu na duży obszar wielu państw, w tym Polski, spółka kurierska powinna rozmieścić je w miarę możliwości równomiernie w różnych punktach kraju.

Oprócz infrastruktury do procesów logistycznych konieczne jest określenie sposobu transportu towarów. To właśnie na tym etapie trzeba wziąć pod uwagę przebieg tras pojazdów. Oprócz tego liczy się harmonogram ich pobierania i wyjazdu ciężarówek oraz parametry techniczne pojazdów. Dobrze zaplanowany transport pozwala przewieźć większą ilość dóbr w krótszym czasie i przy możliwie jak najniższym zużyciu paliwa.

W przedsiębiorstwach znaczenie ma także struktura zapasów. Właśnie w zależności od typu wykorzystywanych i składowanych surowców logistycy planują ich rozłożenie, lokalizację magazynów oraz transport. W szczególności dotyczy to firm z branży takiej jak produkcja materiałów niebezpiecznych (np. łatwopalnych lub trujących). W takich sytuacjach miejsca, w których składowane jest zaopatrzenie, powinny cechować się nie tylko łatwym dostępem do dróg, ale także odpowiednią odległością od siedzib ludzkich. Ta zasada stanowi również podstawę do planowania tras pojazdów, które niebezpieczny ładunek muszą przewozić z dala od miast.

Główne procesy logistyczne uzupełnia troska o jakość obsługi klienta oraz gospodarowanie opakowaniami. Do prawidłowej realizacji pierwszego zadania niezbędne jest określenie potrzeb klientów. O tym, jak to ważne, ponownie można się przekonać na przykładzie działalności firm kurierskich. Maksymalnie długi cut-off time w InPost umożliwia wydawanie nazajutrz paczek klientom, którzy złożyli zamówienie nawet do godziny 20:00 poprzedniego dnia. By ułatwić logistykę, opakowania powinny ułatwiać ich załadunek i przewóz. Z tego powodu (a także ze względów ekologicznych) InPost zachęca swoich klientów do korzystania z jak najlepiej dopasowanych opakowań.

Jak przebiega planowanie procesów logistycznych?

Planowanie procesów logistycznych powinno rozpocząć się od dokładnego określenia realizowanych zadań. Innymi słowy, na początek trzeba ustalić, co i dla kogo będzie transportowane. Dla przykładu, w przypadku firm kurierskich niezbędne jest określenie, czy usługa obejmie tylko małe, czy też wielkogabarytowe przesyłki. Od tego, jakie są procesy logistyczne w firmie, zależy wykonanie pozostałych działań. Jednym z nich jest rozpoznanie możliwych problemów oraz stworzenie rozwiązań, które będą im zapobiegać.

Co jeszcze należy uwzględnić w planowaniu procesów logistycznych?

Kolejnym krokiem jest obliczenie ilości zasobów potrzebnych do wykonywania procesów logistycznych. Pod uwagę trzeba wziąć takie kwestie jak liczebność załogi odpowiedzialnej za realizację zadań oraz floty samochodowej potrzebnej do jej realizacji. W tym drugim przypadku nie zawsze jest to konieczne. Zamiast tego w planach można uwzględnić znalezienie podwykonawcy. Planowanie wymaga ponadto określenia oczekiwanej wydajności i terminów realizacji zadań. To wszystko pozwala wykonać ostatnią czynność, czyli przeliczenie rachunku zysków i kosztów.

Nowoczesne technologie w procesach logistycznych

Procesy i systemy logistyczne są ze sobą coraz mocniej związane ze względu na korzyści, jakie przynosi implementacja nowych technologii. Przykładem są programy typu enterprise resource planning, czyli ERP. Służą one do planowania zasobów przedsiębiorstwa, obejmując większość czynności związanych z działalnością firmy: zaopatrzenie, transport, zarządzanie łańcuchem dostaw, księgowość czy też komunikację między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa.

Jednym z kilku przykładów zastosowania nowoczesnych technologii w logistyce jest także coraz powszechniejsze wykorzystywanie czytników RFID (ang. radio-frequency identification), czyli systemów identyfikacji radiowej. Ta technologia z powodzeniem zastępuje skanowanie kodów kreskowych, ponieważ pozwala na identyfikację towaru z większej odległości. Dzięki temu pracownik magazynu nie musi podchodzić do każdego z nich z osobna, a to skraca czas potrzebny np. na jego wyszukanie na regale.

Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment

Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.

Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.


  • Błyskawiczna dostawa
  • Redukcja kosztów
  • Zero problemów z wysyłką
  • Obsługa szczytów sprzedaży
  • Oferta szyta na miarę
  • Brak minimalnej liczby wysyłek

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.