Przesyłka obrazów – jak to poprawnie zrobić?
E-commerce Porady

Przesyłka obrazów – jak to poprawnie zrobić?

13 lutego 2020

Jesteś artystą, który sprzedaje swoje dzieła w Internecie? A może Twój e-commerce prowadzi sprzedaż obrazów, które urozmaicają domowe wnętrza? W każdym z tych przypadków będziesz musiał samodzielnie przygotować pakunki do drogi. Jak się z tym uporać, by przewóz prawdziwego dzieła sztuki nie skończył się prawdziwą katastrofą?​​​​​​​

Dzieła sztuki to bardzo delikatne przedmioty, dlatego trzeba uważać, by nie uszkodzić ich podczas transportu. Jeżeli więc decydujesz się na wysłanie obrazu za pomocą kuriera, koniecznie ubezpiecz swoją przesyłkę.​​​​​​​

Oprócz wykupienia specjalnego ubezpieczenia musisz samodzielnie zabezpieczyć pakunek, zanim wyruszy w drogę. Do tego zadania będą Ci potrzebne: folia, papier, karton, styropian, pudło kartonowe, taśma i nożyczki. Brzmi skomplikowanie? W praktyce wcale takie nie jest!

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®. Kilka chwil i paczka nadana!

Jak zabezpieczyć obraz przed wysyłką?

Odpowiednie zabezpieczenie obrazu przed transportem jest bardzo istotne. Trzeba zwrócić uwagę na każdy jego element, nie tylko płótno. Pamiętaj, by dotykać obrazu wyłącznie w białych, nieużywanych rękawiczkach. Najbardziej narażone na uszkodzenia są ostre krawędzie ramy. Jak więc krok po kroku wszystko dobrze osłonić i przygotować do długiej podróży?

 • Zabezpiecz obraz papierem

W pierwszej kolejności powinieneś obłożyć dzieło papierem – w tym celu najlepiej wykorzystać biały brulion o kilka centymetrów większy niż rozmiar obrazu. Wyściel papierem płaską powierzchnię, a następnie umieść na nim obraz tak, by pomalowana strona spoczęła na brulionie. Następnie obłóż papierem drugą stronę obrazu. Zabezpiecz całość taśmą, uważając, by była ona przyklejona jedynie do papieru.

 • Obuduj obraz kartonem

Obraz pokryty papierem zabezpiecz za pomocą kartonu. W tym celu wytnij z tektury prostokąty o wymiarach dzieła. Przyłóż je z dwóch stron i sklej ze sobą taśmą. Zamiast kartonu można użyć pianki pcv. Pamiętaj, by dobrze skleić ze sobą elementy, używając do tego mocnej taśmy (np. czarnej taśmy do klejenia folii).

 • Owiń obraz folią

W kolejnym kroku należy owinąć obraz folią – najlepiej dwukrotnie. Do tego zadania dobrze się sprawdzi folia bąbelkowa oraz streczowa. Możesz także włożyć dzieło do foliowej reklamówki, jeżeli tylko ma ona odpowiednie wymiary. To bardzo ważny krok, ponieważ takie opakowanie uchroni je przed wilgocią, na którą może być narażone podczas transportu. Upewnij się, że dobrze zakleiłeś materiał.

 • Zrób ochraniacze na narożniki ramy

Aby rogi ramy nie uległy uszkodzeniu, musisz zabezpieczyć je za pomocą kartonowych narożników. W tym celu wytnij z tektury dopasowane do obrazu rożki. Pamiętaj, by nie były one zbyt luźne, ponieważ nie zapewnią wtedy należytej ochrony, tym samym zwiększając szansę na uszkodzenie obrazu. Gotowe narożniki dobrze zabezpiecz taśmą, przymocowując je do folii.

 • Zabezpiecz obraz styropianowymi płytami

W kolejnym kroku musisz przygotować dwie styropianowe płyty. Najlepiej, by miały one wydrążony kształt obrazu, tak, by można go było do nich włożyć i zatrzasnąć. To bardzo istotne, ponieważ obraz musi zostać unieruchomiony. Całość dobrze zabezpiecz taśmą, kilkukrotnie owijając nią styropianowe płyty. Zamiast styropianu możesz skorzystać ze sklejki lub płyty piankowej.

 • Umieść obraz w kartonie

Tak zabezpieczony obraz możesz włożyć do przygotowanego kartonu. Pamiętaj, aby odpowiednio dobrać rozmiar opakowania do wysyłanego dzieła, tak aby nie miał on przestrzeni do poruszania się podczas przewożenia. Wolne miejsce w opakowaniu napełnij specjalnymi wypełniaczami – na przykład chrupkami skrobiowymi  albo zmiętym papierem. Zanim zakleisz pudełko, upewnij się, że obraz w środku jest nieruchomy. Jeżeli w dalszym ciągu obawiasz się o bezpieczeństwo przedmiotu, możesz zapakować go w jeszcze jedno pudło i ponownie umieścić w nim wypełniacze.

 • Dobrze zaklej karton

W ostatnim kroku zadbaj o to, by Twoje opakowanie było dobrze zaklejone. Dzięki temu obraz będzie mógł bezpiecznie podróżować. Na gotową paczkę naklej etykietę oraz oznaczenie dla kuriera, że przewozi materiały delikatne.

Wysyłka obrazu kurierem

Decydując się na wysłanie tak cennych rzeczy jak dzieła sztuki musisz pamiętać, że firma kurierska nie zawsze może zapewnić im odpowiednie warunki transportu. Tym samym nie zawsze godzi się, by takie rzeczy przewozić. Największym kłopotem, podczas przewożenia obrazów, jest zmieniająca się temperatura, która może negatywnie wpłynąć na transportowane płótno.

Wysyłając obraz, musisz brać pod uwagę możliwość jego uszkodzenia, nawet gdy doskonale go zabezpieczysz. W przypadku unikatowych dzieł sztuki trudno o zwyczajną procedurę reklamacyjną. Dlatego przed wysyłką powinieneś zdawać sobie sprawę, że nie odzyskasz takiego dzieła, kiedy ulegnie ono uszkodzeniu.

Dlatego jeszcze raz przypominamy, że w przypadku tak delikatnych przedmiotów, zamawiając transport kurierem, nie zapominaj o wykupieniu specjalnego ubezpieczenia. Aby wycenić jego wartość, należy zapoznać się z kalkulatorem na stronie przewoźnika, podając jej dokładne wymiary (po spakowaniu!) oraz specjalne usługi zabezpieczające.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.