Recykling szkła – jak się odbywa i jak wygląda w praktyce?
Ekologia

27 Stycznia 2023
Szkło to tworzywo, które świetnie nadaje się do ponownego przetworzenia. Cały proces sprzyja środowisku, a oprócz tego jest opłacalny pod względem ekonomicznym. Wynika to z faktu, że szkło z recyklingu nie traci swoich właściwości i stanowi powszechnie wykorzystywany surowiec wtórny. Jak wygląda recykling szkła w praktyce?
Recykling szkła – na czym polega?
Recykling szkła rozpoczyna się w sortowni. W jego pierwszej fazie szklane odpady są sortowane ręcznie, a następnie usuwa się z nich zanieczyszczenia takie jak pozostałości po kosmetykach czy produktach spożywczych.
Kolejnym krokiem jest pozbawienie odpadów wszystkich elementów wykonanych z innych tworzyw, a następnie staranna segregacja z podziałem na szkło bezbarwne oraz kolorowe. W tym celu wykorzystuje się separatory elektrooptyczne. Są to urządzenia wyposażone w specjalne czujniki służące do szybkiego rozpoznania i rozdzielenia tworzyw.
Na tym etapie procesu recyklingu szkła nie wystarczy podział na materiał kolorowy i bezbarwny. Niezbędne jest również rozróżnienie szkła kolorowego na zielone i brązowe. Następnie tworzywo zostaje dokładnie skruszone, na skutek czego powstaje tzw. stłuczka szklana.
Później rozdrobnione szkło jest ponownie czyszczone – najpierw na etapie wstępnym, a później przy pomocy separatorów ferromagnetycznych. Dzięki nim ze stłuczki szklanej usuwane są metale żelazne i możliwy jest proces jej dalszego rozdrabniania na jeszcze mniejsze części.
W następnej kolejności ze skruszonego tworzywa ponownie usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, co na tym etapie wykonywane jest przy pomocy specjalnego sita, separatorów oraz piasku. Finalnie stłuczka jest wtórnie sortowana na podstawie jej koloru, a następnie przetapiana w hucie.
Warto podkreślić, że przetwarzanie szkła nie polega na myciu szklanych opakowań po chemii i żywności, nakładaniu nowych etykiet i nakrętek, a następnie oddawaniu ich do ponownego obrotu. To błędne stwierdzenie budzi bowiem wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa użytkowania szkła pochodzącego z recyklingu.
Jak recykling szkła wpływa na środowisko?
Rozpowszechnienie praktyki recyklingu szkła płaskiego oraz opakowaniowego z pewnością ma pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego. Przede wszystkim przekłada się on na wytwarzanie mniejszych składowisk śmieci, które przyczyniają się m.in. do zanieczyszczenia gleb i wód. Naukowcy szacują, że szkło potrzebuje ponad 4000 lat na to, aby się rozłożyć. Z tego względu korzystniejsza jest jego obróbka i ponowne wprowadzenie do obiegu. Tym bardziej że cały proces nie ma żadnego wpływu na jakość tworzywa.
Co więcej, podczas produkcji szkła powstaje ślad węglowy. Wynika to z konieczności obróbki tworzywa w wysokich temperaturach, do czego niezbędne są duże nakłady energii. Należy podkreślić, że szkło jest materiałem, który w całości może zostać poddany ponownej obróbce. Dodatkowo bez względu na to, ile razy przeprowadzi się proces recyklingu, kruszywo w żaden sposób nie utraci swoich właściwości. W ograniczeniu śladu węglowego pomaga również firma InPost. Dzięki dostawom do urządzeń Paczkomat emisja dwutlenku węgla jest ograniczona nawet do 75% w porównaniu z dostawami przesyłek bezpośrednio do domów klientów.
Oprócz korzyści środowiskowych recyklingu szkła warto zwrócić uwagę na ekonomiczne zalety recyklingu szkła. Biznes opierający się na odzysku szkła może przynosić spore dochody i przekłada się na oszczędność takich surowców jak piasek kwarcowy, wapno czy woda. Podczas ponownego przetapiania kruszywa potrzebna jest również niższa temperatura w porównaniu do procesu jego produkcji. Wobec tego do procesu recyklingu zużywa się mniejszą ilość energii, a co za tym idzie – ograniczona jest emisja dwutlenku węgla.
Gdzie możemy wyrzucić zużyte szkło?
Segregacja szklanych odpadów to cenny nawyk, który przekłada się na ułatwienie późniejszych procesów recyklingu, a co za tym idzie – troskę o środowisko naturalne. W zasadzie segregacja szkła jest bardzo prosta. Do zielonego pojemnika należy wrzucać wszystkie szklane butelki po napojach i innych płynach, opakowania po kosmetykach oraz słoiki.
Problematyczna może okazać się natomiast segregacja takich odpadów jak rozbita porcelana, lustra czy żarówki. Dwa pierwsze powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. W przypadku żarówek wszystko zależy od ich rodzaju. Zwykłe egzemplarze można z powodzeniem wrzucić do kosza na odpady zmieszane, natomiast żarówki energooszczędne jak np. świetlówki powinny trafić do specjalnych punktów bądź dedykowanych im koszy znajdujących się w wielu sklepach z oświetleniem.
W zielonych koszach na szkło nie powinny lądować również znicze. Wykonuje się je bowiem z innego szkła niż szklane słoiki czy szklanki. Tworzywo to ma inną temperaturę topnienia, przez co zmieszanie go ze szkłem sodowo-wapniowo-krzemowym, które powszechnie poddaje się recyklingowi, mogłoby w znacznym stopniu utrudnić cały proces odzysku.
Do czego używa się szkła z odzysku?
Wiele osób zastanawia się, co powstaje z recyklingu szkła. Jest to surowiec cyrkularny, który może zostać poddany procesowi odzysku dowolną ilość razy. Z tego względu recykling szklanych butelek owocuje powstaniem nowych. Gdy te zostaną zużyte, ponownie poddaje się je obróbce, a cały proces tworzy obieg zamknięty. Nie ma jednak żadnej zasady co do tego, że artykuły wykonane ze szkła muszą zostać przetworzone na ten sam rodzaj produktu.
W rzeczywistości recykling kruszywa może skutkować wytworzeniem pojemników, szklanek ze szkła z recyklingu, słoików, a nawet blatów kuchennych. Wszystko zależy od tego, na jakie produkty będzie zapotrzebowanie. Oprócz tego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się obecnie na stosowanie grysu, włókna szklanego czy masy ceramicznej, które również pochodzą z odzysku.
Obecnie bardzo popularne jest również wykorzystywanie szkła z odzysku do produkcji mniej oczywistych przedmiotów. Wśród nich można wymienić ozdobne dozowniki do mydła, świeczniki, bombki choinkowe czy wazony ze szkła z recyklingu.
Recykling odpadów szklanych polega na jego dokładnym rozdrobnieniu, wielokrotnym oczyszczeniu, a następnie ponownym wytopieniu w bardzo wysokiej temperaturze. Wszelkie opakowania pochodzące z recyklingu są więc w pełni higieniczne, a ich użytkowanie bezpieczne dla zdrowia.
Czytaj również
Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?
W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...
Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?
Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...
Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce
Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

