Recykling tworzyw sztucznych – czym jest i jak przebiega jego proces?
Ekologia

Recykling tworzyw sztucznych – czym jest i jak przebiega jego proces?

6 lutego 2023

Obecnie całkowita rezygnacja z tworzyw sztucznych jest w zasadzie niemożliwa. Plastik powszechnie wykorzystuje się do produkcji opakowań, zabawek, ram, rur okiennych, a nawet ubrań. Skutecznym sposobem na ograniczenie jego produkcji jest odzysk tworzywa w celu jego ponownego użycia. Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

​​​​​​​Recykling tworzyw sztucznych – co to takiego?

Tani proces produkcji tworzyw sztucznych skutkuje ich ogromną powszechnością. Nie ulega wątpliwości, że plastik jest trwałym materiałem, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Niemal każdy człowiek korzysta z tego tworzywa na co dzień, chociażby podczas używania kosmetyków czy artykułów spożywczych, które są pakowane przy jego pomocy.

Niestety powszechność plastiku prowadzi do degradacji środowiska naturalnego. Konsekwencją jego masowej produkcji jest generowanie gazów cieplarnianych, czego następstwem są postępujące zmiany klimatyczne. Co więcej, składowiska odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczają morza i oceany, zagrażając żyjącym w nich stworzeniom. Plastikowe śmieci mają również niemały wpływ na pogorszenie stanu gleb, a więc także na pożywienie, które ludzie pozyskują z upraw.

Nie ulega wątpliwości, że ograniczenie produkcji plastiku jest konieczne. Z tego względu należy ponownie wykorzystywać jak największą ilość materiałów za pomocą recyklingu tworzyw sztucznych. Co to jest recykling tworzyw sztucznych? W skrócie proces opiera się na odpowiednim przygotowaniu produktów wykonanych z plastiku tak, aby możliwe było jego ponowne wykorzystanie. Firmą, która wykorzystuje opakowania pochodzące z recyklingu, jest InPost. Dzięki temu klienci przedsiębiorstwa mogą wspierać ponowne wykorzystanie surowców na co dzień.

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Wyróżnia się kilka rodzajów recyklingu tworzyw sztucznych. Każdy z nich poprzedza odpowiednia segregacja odpadów, ich rozdrabnianie oraz mycie. Dopiero później plastik przetwarzany jest przy pomocy odpowiedniej metody recyklingu. Jedną z nich jest recykling chemiczny, nazywany również surowcowym. Metoda opiera się na przetwarzaniu zużytych produktów w celu uzyskania surowca. Przykładem może być wykorzystanie plastikowych butelek do wytworzenia nowych opakowań.

Z kolei recykling materiałowy tworzyw sztucznych opiera się na ponownym pozyskaniu tworzywa, które następnie wykorzystuje się do wytworzenia nowych produktów użytkowych. Przykładowo z materiału pochodzącego z opon powszechnie produkuje się dywaniki samochodowe. Inną metodą jest recykling energetyczny. Nie skutkuje on odzyskaniem tworzywa lub surowca, tylko energii w postaci jej stałych, gazowych bądź ciekłych nośników.

Recykling tworzyw sztucznych – jak właściwie segregować tworzywa?

Aby możliwe było wykorzystanie któregokolwiek z typów recyklingu tworzyw sztucznych, konieczna jest ich odpowiednia segregacja. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami powinno zaczynać się w domu ich każdego użytkownika. Warto więc wiedzieć, jak segregować tworzywa sztuczne.

Plastikowe butelki po napojach, aluminiowe puszki, plastikowe reklamówki, opakowania i folie należy umieszczać w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne. Zanim zużyte opakowanie trafi do kosza, warto usunąć z niego pozostałości jedzenia czy kosmetyków.

Do oznaczonego w ten sposób kontenera nie powinno się natomiast wrzucać zużytych baterii czy pojemników po lekach i farbach. Takie działanie skutkuje dużymi utrudnieniami w procesie segregacji odpadów.

W parze z segregacją i recyklingiem tworzyw sztucznych powinno iść ograniczenie ich produkcji. Warto zastępować plastikowe przedmioty ich ekologicznymi odpowiednikami, na przykład zamienić foliową reklamówkę na torbę wielokrotnego użytku.