
Nadmierny konsumpcjonizm przyczynia się do wielu negatywnych efektów na Ziemi. Obsesyjne gromadzenie rzeczy, których się nie potrzebuje, powoduje m.in. zwiększoną ilość odpadów. Aby nie dopuścić z tego powodu do kolejnych katastrof ekologicznych, warto wprowadzić w życie jedną z trzech zasad 3R – reuse. Co to znaczy? W jaki sposób stosować tę zasadę i jak wpływa na środowisko?
Reuse – co to właściwie jest?
Współcześnie wiele mówi się o recyklingu i jego dobroczynnym wpływie na stan środowiska. Wtórne wykorzystanie tworzyw i materiałów faktycznie przyczynia się do ograniczenia szkód ekologicznych, jednakże najbardziej istotna jest racjonalna konsumpcja. Powód jest prosty. Zmniejszenie ilości wytwarzanych zbędnych produktów powoduje mniejsze zużycie surowców naturalnych. Pozwala również na spadek produkcji składników ubocznych, czyli odpadów.
Ponadto, jeżeli społeczeństwo zdołałoby przyhamować swój konsumpcjonizm, recykling w praktyce mógłby mieć korzystniejsze efekty, bo nie istniałoby aż tak wiele produktów przeznaczonych do ponownego przerobu.
Reuse (tłum. użyj ponownie) jest jedną z zasad 3R – Reduce, Reuse, Recycle. Polega na jak najpóźniejszym uznaniu produktu za odpad niezdatny do ponownego użycia. To najprostszy sposób, który wspomaga świadome konsumowanie i zmusza do wyboru przedmiotów, które nadają się do użytku przez długi czas. Mowa np. o wykorzystywaniu przedmiotów jednorazowych wielokrotnie.
Jak wykorzystać ponownie produkty domowe?
Pierwszym sposobem jest wybór produktów, które nadają się do ponownego użycia już podczas zakupów. Jednorazowe maszynki do golenia, co prawda nadają się do wielorazowego użytku, ale nie mają wymiennego ostrza. To oznacza, że w pewnym momencie będą musiały zostać wyrzucone. Taka maszynka składa się również z rękojeści wykonanej z plastiku. Gdy konsument zdecyduje się na kupno maszynki tradycyjnej, jedyną częścią, którą trzeba będzie wyrzucać regularnie, jest żyletka. Takie rozwiązanie zmniejsza ilość zbędnych odpadów.
Kolejnym sposobem jest upcycling przedmiotów, czyli nadawanie im drugiego życia. Z pudełka po żywności można zrobić pojemnik na elementy drobnicowe w garażu, z butelek plastikowych wykonać doniczki, a np. z europalet podstawkę na materac w sypialni. Wystarczy odrobina wyobraźni i pracy, aby z banalnych elementów wykonać coś zupełnie nowego.
Zbędne rzeczy można także oddawać np. potrzebującym. Odzież, z której właściciel zdążył wyrosnąć lub też po prostu mu się znudziła, z pewnością zostanie doceniona przez innych. Co więcej, aby kupić nowe ubrania, warto udać się do sklepów typu second-hand. Można również skorzystać z usługi EKOzwroty oferowanej przez InPost. Zbędne, ale sprawne urządzenia można zostawić w jednej ze skrytek, w które wyposażony jest Paczkomat. Stamtąd zostaną odebrane przez kuriera i trafią np. do organizacji społecznych.
Reuse – jak wpływa na środowisko?
Stosowanie zasad 3R przyczynia się do ograniczenia częstotliwości występowania katastrof ekologicznych, zmniejszenia śladu węglowego konsumentów i zredukowania liczby odpadów na Ziemi. Co więcej, umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy zainteresowanym. Jest to więc hasło, które pozwala budować pozytywne nawyki i stać się przykładem dla innych.