Wysyłka dokumentów kurierem – wszystko, co musisz wiedzieć
Porady

Wysyłka dokumentów kurierem – wszystko, co musisz wiedzieć

27 Sierpnia 2022

​​​​​​​Nie zawsze istnieje możliwość dostarczenia ważnego pisma do rąk własnych. Z pomocą przychodzi wysyłka dokumentów kurierem. Mimo małego rozmiaru, tego typu przesyłka ma dużą wartość. Zazwyczaj znajdują się w niej osobiste dane – to dlatego wysyłka dokumentów kurierem musi być przeprowadzona profesjonalnie, szybko i z zachowaniem zasad poufności. 

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

​​​​​​​Wysyłka dokumentów kurierem – jak je zabezpieczyć?

Staranne zapakowanie paczki leży po stronie nadawcy. Przewoźnicy nie odpowiadają za ewentualne uszkodzenia powstałe w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia przesyłki. Nie wszyscy podejmują się także wysyłki dokumentów, dlatego warto mieć sprawdzonego kuriera, który bezproblemowo dostarczy poufne papiery. Przesyłka dokumentów kurierem dostępna jest u najlepszych przewoźników.  

Jak wysłać dokumenty kurierem, aby dotarły do adresata w stanie nienaruszonym? Najlepiej nie wkładaj ich bezpośrednio do koperty. Najpierw zapakuj kartki w teczkę lub foliową osłonę. Dopiero zabezpieczone w taki sposób włóż do koperty bąbelkowej. Uzyskasz podwójną ochronę przed wilgocią i deszczem, które mogą doprowadzić do rozpuszczenia tuszu na dokumentach. Ewentualnie możesz wybrać zwykłą kopertę z grubego papieru i dodatkowo zapakować w folię.

W internecie znajdziesz również naklejki do druku, którymi możesz oznaczyć paczkę. Kiedy kurier zobaczy symbol „Dokumenty w środku”, będzie wiedział, jak obchodzić się z przesyłką. Pamiętaj, aby sprawdzić listę przedmiotów zakazanych w wysyłce.​​​​​​​

Jak przebiega wysyłka dokumentów kurierem?

List z dokumentami możesz przekazać bezpośrednio kurierowi lub nadać w punkcie nadania. W pierwszym przypadku usługa podjazdu pracownika do domu może być dodatkowa płatna

Za pośrednictwem kuriera InPost możesz wysłać dokumenty do podpisania. Kurier podjeżdża do domu odbiorcy we wcześniej ustalonym terminie, przedstawia mu pismo do odczytu oraz prosi o złożenie podpisu. Podpisane dokumenty oraz pozostała dokumentacja zostaną zapakowane w odpowiednią kopertę. Korzystając z tej oferty, możesz wysyłać np. faktury, umowy i inne poufne dokumenty. Oferta dedykowana jest dla firm.   

Wysyłka dokumentów kurierem – ile kosztuje?

Przesyłka dokumentów kurierem może być traktowana jako usługa specjalna lub standardowa w zależności od przewoźnika. Koperty mają określone wymiary, a zazwyczaj ich waga jest niewielka, dlatego nie należą do najdroższych przesyłek. Za wysyłkę dokumentów kurierem nie zapłacisz tyle, co za towar o wymiarach kartonu rowerowego. 

Koszt wzrośnie, jeśli postanowisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Jednak InPost oferuje ubezpieczenie już w cenie wysłania paczki. Inaczej będzie wyglądać wysyłka dokumentów do podpisania kurierem, która będzie wymagać innego podejścia.

Jeśli wystarczająco zabezpieczysz dokumenty, nie musisz martwić się o ich dostarczenie do odbiorcy. Bardzo ważne jest skorzystanie z usług zaufanego przewoźnika. Nie wszyscy specjalizują się w wysyłce poufnych dokumentów. Zawczasu zadbaj o ochronę swoich danych i bezproblemowo wysyłaj ważne papiery.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.