Zadbaj o zdrowe oczy w pracy!
Kariera

Zadbaj o zdrowe oczy w pracy!

3 Czerwca 2020

Spędzasz większość dnia przed ekranem monitora? Twoje codzienne służbowe obowiązki wiążą się z intensywną aktywnością on-line? Lubisz korzystać z komputera i urządzeń mobilnych także w wolnym czasie? W takim razie powinieneś zatroszczyć się o swój wzrok! Zdrowie jest przecież najważniejsze, o czym łatwo zapomnieć w zabieganej rzeczywistości. Jak się do tego zabrać? Czy okulary można wrzucić w koszty? O czym warto pamiętać?

​​​​​​​

Dbanie o zdrowe oczy w pracy – odpowiednie nawyki

Urządzenia elektroniczne na dobre zagościły w naszych domach oraz biurach. Każdego dnia mamy do czynienia z ekranami i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo czasu spędzamy w sieci lub realizując służbowe zadania przy pomocy komputera. Zastanawiamy się skąd wziął się nagły ból głowy, suchość oczu, zmęczenie i pogorszenie samopoczucia. Nasz wzrok narażony jest na pogorszenie przez negatywne oddziaływanie monitorów. Czy możemy się jakoś uchronić? W pierwszej kolejności powinniśmy wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, dzięki którym będziemy czuli się lepiej po wielogodzinnej pracy przed ekranem i lepiej zadbamy o wzrok. O jakich nawykach mowa? Oto one:

Kiedy skupimy się na pracy, czasem zapominamy, że siedzimy za biurkiem nawet kilka godzin bez żadnej przerwy. Tymczasem nawet oderwanie wzroku od monitora na kilka minut bardzo dobrze wpłynie na nasze oczy. Warto więc co godzinę robić pięciominutowy odpoczynek.

Pomieszczenie, w którym pracujemy, zdecydowanie wpływa nie tylko na naszą wydajność, ale również zdrowie. Ważny będzie zatem dostęp do naturalnego światła dziennego, a także prawidłowo dobrane oświetlenie sztuczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stanowisko do pracy z komputerem musi być oświetlone intensywniej niż do pracy bez niego. Dzieje się tak ponieważ przyczyną przemęczenia oczu jest przenoszenie wzroku z jasnego monitora na ciemne biurko, klawiaturę, czy ścianę,

Zmęczenie i zaczerwienienie oczu, nieostre widzenie, czy nadmierne łzawienie – z tymi dolegliwościami ma do czynienia wiele osób pracujących przed ekranem. Można złagodzić te objawy pamiętając o stosowaniu dobrej jakości kropel nawilżających nawet kilka razy dziennie. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, trzeba pójść do okulisty.

Gimnastyka dobrze wpływa na nasze ciało, ale niewielu z nas wie, że istnieje kilka skutecznych i łatwych ćwiczeń, dzięki którym nasz wzrok będzie miał się znacznie lepiej. Można na przykład wykonywać masaż gałki ocznej polegający na zamknięciu oczu i wykonywaniu delikatnych ruchów masujących. Innym skutecznym sposobem jest przykrycie zamkniętych oczu dłońmi – tak, aby nie docierało światło i trwanie w tej pozycji przez około minutę.

Okulary korekcyjne dla właściciela firmy – czy można wrzucić je w koszty?

Wyrobienie w sobie nawyków dbania o oczy jest bardzo ważne i pomoże nam chronić wzrok, ale czasem konieczny jest zakup profesjonalnych okularów korekcyjnych. Przed zakupem warto wybrać się do okulisty. Specjalista sprawdzi kondycję wzroku oraz pomoże dobrać odpowiednie okulary na podstawie badania i przeprowadzonego wywiadu. Z dobrze dopasowanymi soczewkami z antyrefleksem będzie się znacznie lepiej pracowało przy komputerze. 

Należy wiedzieć, że okulary korekcyjne nie mogą niestety zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie powinna zakładać, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne wydatki związane z prowadzoną działalnością. Okulary oraz soczewki korekcyjne są traktowane przez fiskusa jako koszty mające na celu poprawę zdrowia – przedsiębiorca będzie z nich korzystać nie tylko w czasie pracy, ale również w życiu prywatnym. Nawet jeśli prowadzenie danej firmy opiera się wyłącznie na wykonywaniu obowiązków przy komputerze, trudno będzie uzasadnić tego rodzaju wydatek przed urzędem skarbowym.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o zakup okularów korekcyjnych dla pracowników. To przecież pracodawca ponosi odpowiedzialność za higienę pracy i bezpieczeństwo zatrudnionych osób. Obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych ma miejsce, gdy:

  • zespół korzysta z komputera przez minimum połowę dobowego wymiaru czasu pracy podczas realizowania zawodowych obowiązków;
  • wyniki badań okulistycznych wskazują na potrzebę noszenia okularów korekcyjnych przez pracownika.

Okulary korekcyjne – niezbędnik każdego przedsiębiorcy

Nasze zdrowie jest najważniejsze i zawsze powinniśmy stawiać je na pierwszym miejscu. Jeśli więc każdego dnia spędzamy wiele godzin przed ekranem monitora – również w wolnym czasie - musimy chronić wzrok. Przede wszystkim poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków, ale także nabycie okularów korekcyjnych. Ten jednorazowy wydatek zwróci się w zdrowiu naszych oczu i komforcie pracy z komputerem.