Znaczek recykling – skąd wziął się taki symbol i co oznacza?
Ekologia

3 lutego 2023
Wtórne użycie materiałów (i produktów z nich stworzonych) wśród konsumentów jest coraz częstszym zjawiskiem. Bardzo dobrze, bo przekłada się to bezpośrednio na stan środowiska. Skąd wiedzieć, które rzeczy nadają się do ponownego użycia? Na szczęście, wystarczy spojrzeć na istniejące w recyklingu oznaczenia, które zapewniają dostęp do potrzebnej informacji. Do najbardziej znanych należy trójkąt złożony z trzech strzałek. Skąd wziął się taki symbol i co oznacza?
Znaczek recyklingu – jak go rozpoznać?
Piktogram recyklingu to trójkąt złożony z trzech strzałek, których końcówki skierowane są w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (od lewej do prawej). Najczęściej ma kolor zielony – choć ten może się różnić w zależności od materiału, na którym jest umieszczony. Informuje użytkownika, że wyrzucenie tworzywa z jego oznaczeniem do odpowiedniego pojemnika przyczyni się do jego ponownego wykorzystania.
Znak graficzny recyklingu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizualnie znaków na świecie, prawdopodobnie obok logotypów wielkich międzynarodowych korporacji. Przez lata obecności w kulturze przeszedł kilka zmian – obecnie w jego centrum znajduje się kod liczbowy, a pod dwiema dolnymi strzałkami, stanowiącymi podstawę figury – skrót literowy. Nie ma żadnej międzynarodowej regulacji prawnej tego znaku – jest to grafika, którą stosuje się ze względu na łatwą rozpoznawalność. Trójkąt ten stał się w XXI wieku symbolem ekologii.
Nadaj rzeczom drugie życie i wyślij za darmo do Fundacji!
Znaczek recyklingu – kto go wymyślił?
Twórcą recyklingowego znaku, który na dobre odmienił świat produkcji i ponownego użycia odpadów jest Gary Anderson. Wygrał on w 1970 roku konkurs zorganizowany przez Container Corporation of America, którego celem było zaprojektowanie symbolu wizualnego, który ułatwi konsumentom łatwe rozpoznanie opakowania papierowego, nadającego się do wtórnego użycia.
Projekt znaku zajął mu niecałe dwa dni, bez żadnego wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie grafiki. Nagrodą, którą za to dostał były 2 tysiące USD. Ponadto – świadomość, że w istotny sposób przysłużył się społeczeństwu i Ziemi. Pieniądze wykorzystał do studiowania na Uniwersytecie w Sztokholmie, a po powrocie do swojego państwa – Ameryki – zaczął pracować jako architekt.
Znaczek recyklingu – gdzie możemy go znaleźć?
Znaczkiem recyklingu na opakowaniu są opatrzone wszystkie produkty i opakowania, które nadają się do ponownego użycia. Znaleźć go można najłatwiej na butelkach i odpowiednich koszach, które ułatwiają dalszą segregację odpadów. Warto rozejrzeć się we własnej przestrzeni za różnymi przedmiotami dostępnymi pod ręką – najprawdopodobniej będą one oznaczone trójkątem. Jeżeli w najbliższej przyszłości planujesz wysyłkę paczki kurierem InPost – znaczek recyklingu znajdziesz np. na opakowaniach, które są dostępne w sprzedaży na stronie internetowej firmy przewozowej. Oferowany Foliopak Eko jest oznakowany właśnie tym symbolem.
Symbole recyklingowe są jednym z najistotniejszych elementów walki z postępującymi zmianami klimatycznymi. Ich obecność przyczyniła się do poprawy stanu środowiska, ze względu na znaczne ułatwienie procesu segregacji śmieci.
Czytaj również
Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?
W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wska...
Ekologia w ogrodzie – jak założyć i pielęgnować eko ogród?
Ogród stanowi idealne dopełnienie każdego domu. Warto stworzyć to miejsce w sposób przyjazny dla środowiska. Stworzysz tak piękną przestrzeń...
Zrównoważony rozwój i jego cele. Definicja i idee w praktyce
Zrównoważony rozwój jest niezbędnym procesem, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zarówno tobie, jak i kolejnym pokoleniom. Zadbanie o...

