BLIK – jak płacić szybko i sprawnie
Porady

BLIK – jak płacić szybko i sprawnie

17 Stycznia 2020

Od 2015 roku klienci wielu banków zyskali nową formę płatności. Jest nią BLIK, który bardzo szybko zyskuje na popularności. Choć niektórym metoda ta wydaje się ogromnie ryzykowna, nie da się ukryć, że okazuje się bardzo wygodna i pozwala na sprawne realizowanie płatności – i to bez używania karty.

BLIK to mobilny system płatności, pozwalający na realizowanie transakcji za pomocą takich urządzeń jak smartfony czy smartwatche. W praktyce jest to sześciocyfrowy kod, generowany za pomocą bankowej aplikacji mobilnej, który spełnia dokładnie taką samą funkcję, jak karta. I choć dla wielu „płacenie zegarkiem” mogłoby wydawać się paradoksalne, z roku na rok z BLIKa korzysta coraz więcej osób.

 

BLIK jest nowoczesnym polskim systemem płatności. Korzystanie z niego jest bezpłatne, jednak należy pamiętać o prowizjach, jakie mogą naliczać sobie banki za niektóre usługi. Cały projekt powstał z inicjatywy kilku instytucji finansowych. Obecnie jednak korzysta z niego coraz więcej placówek. Są to:

 • Alior Bank,
 • Bank Millenium,
 • Santander Bank Polska,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • GetIn Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa,
 • Noble Bank.

Jak i gdzie korzystać z BLIKa?

Aby korzystać z tej formy płatności, trzeba mieć telefon z aplikacją banku, w którym posiada się konto. Za jego pomocą wygenerowany zostaje kod, który następnie wprowadza się do bankomatu, w specjalnym polu płatności podczas płatności internetowych, czy w terminalu w sklepie. W ostatnim kroku potwierdza się transakcję w aplikacji mobilnej.

Osoba, korzystająca z BLIKa może za jego pomocą wypłacać pieniądze z bankomatu, uiszczać opłaty w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, wykonywać przelewy na telefon innej użytkującej BLIKA osoby, a także wystawiać czeki.

Żeby dokonać tej operacji, trzeba skorzystać ze specjalnego bankomatu, który oferuje taką możliwość (obecnie pozwala na to zdecydowana większość bankomatów, a ich liczba wzrasta z roku na rok). Jeśli chcemy wypłacić pieniądze, należy wybrać na ekranie transakcję BLIK bez karty. W następnym kroku trzeba wpisać wygenerowany kod, a następnie zatwierdzić całość poprzez wpisanie PIN-u w aplikacji mobilnej. Główną zaletą całego procesu jest brak konieczności posiadania karty.

Aby skorzystać z BLIKA podczas zakupów internetowych należy zaznaczyć taką opcję podczas wybierania formy płatności. Po przekierowaniu na stronę, na której realizowana jest wpłata, należy podać sześciocyfrowy kod, a następnie potwierdzić całą operację w aplikacji mobilnej.

Chcąc skorzystać z BLIKA w sklepie stacjonarnym najpierw trzeba upewnić się czy istnieje możliwość zrealizowania płatności za jego pomocą. Zazwyczaj informują o tym już naklejki na drzwiach. Jeżeli takich nie ma, warto zapytać o to obsługę sklepu. Przy kasie wystarczy uruchomić aplikację mobilną banku oraz nacisnąć ikonę BLIK, która wygeneruje sześciocyfrowy kod. Po jego uzyskaniu pozostaje tylko wprowadzić go na klawiaturze terminalu oraz potwierdzić płatność w aplikacji.

Największą zaletą tej możliwości jest brak konieczności podawania numeru rachunku odbiorcy przelewu. Pieniądze mogą trafić na konto adresata błyskawicznie – najlepiej, gdy on także korzysta z usługi BLIK (jeżeli tego nie robi, otrzyma SMS-a, który przekieruje go na stronę, na której będzie musiał podać numer rachunku).

Czek BLIK jest tworzony wcześniej, poprzez ustalenie konkretnej kwoty oraz wygenerowanie dziewięciocyfrowego kodu. Następnie, za jego pomocą, można wypłacać pieniądze z bankomatów, a także dokonywać płatności – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. To dobra opcja, gdy pojawia się potrzeba błyskawicznego przekazania środków finansowych innej osobie. By z nich skorzystać, wystarczy udostępnić jej hasło do kodów czekowych. 

Płać bezpiecznie z BLIKIEM

Używanie BLIKA to sprawny i szybki proces płatności, który zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Nie da się ukryć, że ta nowoczesna forma ma bardzo dużo zalet. Największą z nich jest brak konieczności posiadania karty. Wszystkie płatności można realizować za pomocą smartfonu i generowanego w nim jednorazowego kodu.

Kolejną zaletą jest fakt, że uzyskany kod jest czasowy (zazwyczaj jest to około 2 minut). Po tym czasie traci on ważność, więc nie można ponownie wykonać płatności za jego pomocą. To czyni z BLIKA bardzo bezpieczną formę płatności, ponieważ nawet gdy ktoś pozna uzyskany kod, nie będzie mógł wykorzystać go po raz drugi.

Korzystając z opcji BLIK, nie ma konieczności każdorazowego logowania się do bankowości internetowej oraz podawania numeru karty. Dzięki temu dane pozostają bezpieczne. Potwierdzanie każdej transakcji pozwoli uniknąć oszustw. Dużym plusem jest także możliwość wykonania przelewu, nawet gdy nadawca nie zna numeru rachunku odbiorcy. Chcąc ułatwić sobie życie, warto rozpocząć przygodę z płatnościami BLIKIEM!