Czym jest ślad węglowy i w jaki sposób go ograniczać?
Ekologia

28 Sierpnia 2023
W dobie rosnącego znaczenia ekologii warto wiedzieć co to jest ślad węglowy produktu, człowieka czy organizacji. Ślad węglowy to rodzaj wskaźnika odnoszący się do emisji gazów cieplarnianych, które trafiają do atmosfery i tym samym przyczyniają się do jej zanieczyszczenia. Codzienna produkcja szkodliwych substancji negatywnie oddziałuje na środowisko, klimat, a także całą planetę. Dowiedz się, co ma wpływ na wzrost śladu węglowego i jak możesz zredukować go we własnym zakresie.
Ślad węglowy – co to jest?
W ekologicznym dyskursie często pojawia się aspekt, jakim jest ślad węglowy. Co to jest i jak wpływa na funkcjonowanie naszej planety? Ślad węglowy to nic innego, jak ilość gazów cieplarnianych, która emitowana jest przez jedną osobę, produkt, przedsiębiorstwo czy wydarzenie (wszystko zależy od tego, w jakim zakresie rozpatrujemy sprawę). Gazy cieplarniane to natomiast grupa szkodliwych substancji takich jak dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu i wiele innych składników.
Niektórzy zadają pytanie, czy zwyczajny człowiek na co dzień rzeczywiście emituje do środowiska naturalnego takie szkodliwe środki? Okazuje się, że tak. Nasz indywidualny ślad węglowy budują codzienne czynności i decyzje konsumenckie. Wskaźnik emisji gazów zależny jest bowiem od procesu produkcji towarów i zużytych w tym celu surowców, sposobu ich transportu, użytkowania, a także utylizowania.
Wpływ śladu węglowego na zmiany klimatyczne
Ślad węglowy człowieka, produktów, organizacji czy wydarzeń ma ogromny wpływ na naszą planetę. Wszystkie szkodliwe substancje, które emitujemy do atmosfery, przyczyniają się do pogłębiania globalnego ocieplenia. Najmocniej odbija się to na klimacie, którego zmiany z roku na rok są coraz bardziej zauważalne. Topniejące lodowce, upalne lata czy susze to wszystko negatywne skutki niebezpiecznie wysokiej emisji gazów cieplarnianych.
Ślad węglowy definiuje również zużycie zasobów, jakie oferuje nasza planeta. Nierozważne gospodarowanie tym, co daje nam Ziemia, może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do deficytów surowców potrzebnych do przeżycia.
Obliczanie śladu węglowego, czyli ile produkuje go przeciętny człowiek?
Jak obliczyć ślad węglowy? Aby sprawdzić, jaką ilość gazów emitujemy do atmosfery, trzeba posłużyć się miarą śladu węglowego, czyli toną ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e). Skala ta opracowana jest tak, aby umożliwiała odzwierciedlanie różnic pomiędzy szkodliwością różnych gazów cieplarnianych. Dzięki niej można porównać wpływ każdej emitowanej substancji na środowisko.
Według kalkulacji średnio każdy mieszkaniec Polski produkuje rocznie około 10 ton śladu węglowego. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim mieszka domu i jak go ociepla, czym i jak często podróżuje, co jada oraz jaki ma ogólny styl życia. Zastanawia Cię, co zostawia największy ślad węglowy w Twoim przypadku? Możesz sprawdzić to za pomocą poglądowego kalkulatora emisji gazów. Narzędzie do wyliczenia śladu węglowego znajdziesz na stronach organizacji proekologicznych lub też na witrynie ONZ.
Jak zmniejszyć ślad węglowy? – działania zmierzające do ograniczania jego emisji
Zerowy ślad węglowy to ideał, do którego powinni dążyć nie tylko przedsiębiorcy od przemysłu, ale także indywidualni konsumenci tworzący podstawy społeczeństwa. Obniżenie emisji gazów możesz wprowadzić do życia małymi krokami. Warto zacząć od zmian w diecie. Jedz produkty sezonowe i lokalne, a także staraj się ograniczyć mięso. Wybieraj ryby z odpowiedzialnych hodowli, a zakupy spożywcze pakuj zawsze do wielorazowych toreb.
Stawiaj także na pojazdy napędzane prądem, ponieważ ślad węglowy samochodów elektrycznych jest znacznie mniejszy od tego, jaki emitują te spalinowe. A najlepiej to przesiądź się z auta na rower i pociąg. Dodatkowo ograniczaj zużycie wody i energii. Możesz przykładowo zmniejszyć temperaturę grzejników o 1 stopień, odłączać od prądu naładowany telefon i wybierać sprzęty o energooszczędnej klasie A. Pamiętaj także o segregacji odpadów, która odgrywa ważną oraz istotną rolę w ekologii.
Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment
Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.
Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.
- Błyskawiczna dostawa
- Redukcja kosztów
- Zero problemów z wysyłką
- Obsługa szczytów sprzedaży
- Oferta szyta na miarę
- Brak minimalnej liczby wysyłek
Czytaj również
Dystrybucja sampli w e-commerce – rozwijaj biznes z InPost Fulfillment
Sampling, czyli dystrybucja próbek produktów, to skuteczna strategia, wspierająca rozwój e-commerce poprzez: budowanie świadomości marki...
Jak przygotować sklep internetowy do Black Week? Poznaj sprawdzone sposoby!
Black Week to najlepsza sposobność do upolowania wymarzonych towarów w atrakcyjnych cenach. W tym okresie sklepy internetowe przeżywają ...
Jak wygląda przejście na fulfillment? O procesie
Wzrost zapotrzebowania na zakupy online przyczynił się do większej liczby e-sklepów i poszerzenia ich asortymentów. Obsługa zamówień to ...

