Czym zajmuje się magazynier?
Kariera

Czym zajmuje się magazynier?

22 Sierpnia 2022

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywają magazynierzy – szczególnie w firmach kurierskich. Są oni odpowiedzialni za czynności, które wpływają na funkcjonowanie magazynu. Główne obowiązki magazyniera to m.in. kontrola procesu przeładunkowego, obsługa urządzeń technicznych czy prowadzenie regularnej dokumentacji i inwentaryzacji. W tym zawodzie istnieją rozmaite możliwości awansu na Koordynatora, Kierownika lub do innych działów operacyjnych. Zastanawiasz się, czy to zawód dla Ciebie? A może właśnie szukasz pracy jako magazynier? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak wygląda praca na tym stanowisku oraz zapoznasz się z ofertami pracy w InPost!

Magazynier – obowiązki i ogólna charakterystyka

W ostatnich latach rynek usług logistycznych rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Ma to związek z powstawaniem wielu sklepów internetowych i prawdziwym rozkwitem sprzedaży online. Polscy konsumenci cenią sobie wygodę zakupów w internecie i coraz chętniej robią zakupy online przy pomocy zaledwie kilku kliknięć myszką. Z tego powodu wzrasta zapotrzebowanie na magazynierów, czyli osoby wykonujące wszystkie podstawowe czynności związane z danym obiektem. Wszystko po to, aby proces wysyłkowy mógł przebiegać szybko oraz sprawnie. Do ich zadań należy odpowiednie zabezpieczanie paczek, realizacja zamówień we właściwy sposób. Inne obowiązki magazyniera to:

  • procesowanie przesyłek i wydawanie ich do dystrybucji
  • rozładowywanie i załadowywanie transportów paczek na samochody dostawcze
  • transportowanie nośniki z paczkami za pomocą wózka niskiego składu
  • wykonywanie prac porządkowych i pomocniczych na terenie magazynu
  • inne czynności zlecone przez przełożonego

Zobacz oferty pracy na stanowisko magazyniera w InPost:

Oferty pracy

Zawód magazynier – wymagane wykształcenie i praktyczne umiejętności

Praca magazyniera nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia. Wystarczy ukończenie szkoły średniej lub zasadniczej szkoły zawodowej, gdzie nabędziemy potrzebnych kompetencji technicznych. Aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy, warto zrobić uprawnienia do obsługi wózków widłowych oraz posiadać umiejętność obsługi komputera, głównie pakietu MS Office. Przydatne będzie również prawo jazdy kategorii B, jednak nie jest ono wymagane. Kandydaci na stanowisko magazyniera, mający już doświadczenie w tym zawodzie, mogą awansować na lidera – ważnym elementem będzie posiadanie kompetencji zarządczych.

Praca magazynier – kompetencje miękkie

Oprócz praktycznych umiejętności wymienionych powyżej liczą się również cechy osobowości przydatne w tym zawodzie. Jakim charakterem powinien wyróżniać się zatem idealny magazynier? Dla pracodawców istotne będą przede wszystkim: dyspozycyjność, odpowiedzialność, odporność na stres, łatwość odnajdywania się w nowych sytuacjach, zaangażowanie, samodzielność oraz pracowitość. Ponadto osoba chcąca pracować jako magazynier musi posiadać zdolności komunikacyjne pozwalające owocnie współpracować z zespołem, a także potrafić organizować pracę własną.

Jak kształtują się zarobki na stanowisku magazyniera?

Wysokość pensji magazyniera zależy w dużym stopniu od stażu pracy oraz zaangażowania pracownika. Znaczenie ma również wielkość miasta - inną pensje będzie miał magazynier w Poznaniu, a inną może mieć magazynier pracujący w Warszawie. Ponadto, więcej zarobią osoby z uprawnieniami do obsługi wózka widłowego i innymi cennymi kompetencjami.

Praca magazyniera – najważniejsze zalety

Wciąż nie masz 100-procentowego przekonania, że sprawdzisz się w zawodzie magazyniera? Analizujesz swoje możliwe perspektywy na przyszłość, aby podjąć ostateczną decyzję? Poznaj kilka istotnych zalet tego rodzaju pracy. Oto najważniejsze z nich:

  • perspektywy rozwoju zawodowego wraz z możliwością podnoszenia kwalifikacji, np. poprzez szkolenia,
  • samodzielność w działaniu, która pozwala się wykazać i realizować ciekawe zadania,
  • rozwój własnych umiejętności (twardych i miękkich) oraz talentów w zakresie logistyki magazynowej,
  • nabywanie zupełnie nowych kompetencji i doświadczenia zawodowego.

„Na stanowisku magazyniera bardzo cenię sobie samodzielność i wpływ, jaki mam na swoją pracę. Lubię też zespół, w którym pracuję i świetną atmosferę. Dużym plusem jest fakt, że na koniec dnia czuję satysfakcję, bo widzę realne efekty mojej pracy” – mówi Bartosz, który na stanowisku magazyniera w InPost pracuje od 2 lat.

Magazynier w InPost – praca od zaraz!

Wszyscy, którzy chcieliby rozpocząć karierę w zawodzie magazyniera lub pracowali już na podobnym stanowisku, ale szukają nowych wyzwań, znajdą interesujące oferty zatrudnienia w InPost. To najlepsza okazja do tego, aby rozwinąć skrzydła w prężnie rozwijającej się branży kurierskiej i zdobyć nowe umiejętności. InPost poszukuje magazynierów na terenie całej Polski. Otrzymując posadę, możesz liczyć na stałą współpracę w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie, doskonałe możliwości rozwoju zawodowego oraz na przyjazną atmosferę i zgrany zespół. Ponadto czekają na Ciebie benefity w postaci prywatnej opieki zdrowotnej i karty sportowej.

Szukasz pracy na tym stanowisku? Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już dziś – być może szukamy właśnie Ciebie! Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy, aplikuj i dołącz do #TeamInPost!