Dział Operacji i Logistyki to serce każdej firmy kurierskiej. To tutaj odbywają się skomplikowane procesy mające na celu jak najszybsze dostarczenie paczki do odbiorców.
Chociaż każdy z nas przynajmniej kilka razy w miesiącu zamawia online, to niewielu zdaje sobie sprawę, jakie procesy logistyczne zapoczątkowuje naciśnięcie przycisku „kupuję”. Rozpoczyna się skomplikowana wędrówka przesyłki – najpierw ze sklepu do oddziału nadawczego, a potem do oddziału docelowego. Jeśli trasa paczki jest długa, przed oddziałem docelowym może po drodze trafić jeszcze do Sortowni Centralnej. To od umiejętności i zorganizowania całego Zespołu Operacji i Logistyki zależy zadowolenie klientów, którzy oczekują niecierpliwie kuriera lub SMS-a o paczce oczekującej w Paczkomacie.
Koordynator serwisu kurierskiego – grunt to dobra logistyka
Koordynator serwisu kurierskiego to trochę „człowiek orkiestra” - musi być znakomitym strategiem, planistą, a przy tym świetnym znawcą topografii danego miasta lub regionu. Jego zadaniem jest bowiem planowanie tras kurierskich i dbanie o ich obsadę i rentowność. Krótko mówiąc - trasę kuriera należy ułożyć w taki sposób, aby paczki dostarczył jak najszybciej, bez pokonywania zbędnych kilometrów, a przy tym zdołał odebrać jak największą liczbę nadań. Koordynator musi ustalać i kontrolować harmonogramy zadań dla dyspozytorów i całego zespołu kurierskiego, jak również sprawdzać skuteczność doręczeń i odbiorów w podległym obszarze. Jest więc odpowiedzialny na kompleksowe wyniki serwisu kurierskiego i stopnień realizacji codziennych planów. Na tym stanowisku zdecydowanie przyda się doświadczenie w firmach kurierskich, spedycyjnych lub logistycznych, gdyż umiejętność planowania i rozliczania tras kurierskich musi być poprzedzona dogłębną wiedzą z zakresu pracy kuriera i dyspozytora. Zarobki koordynatora serwisu kurierskiego zazwyczaj są bardzo dobre, gdyż jest to praca niezwykle absorbująca i wymagająca. Może on także awansować na wyższe stanowisko w strukturze, np. na koordynatora regionalnego lub dyrektora serwisu kurierskiego
Dyspozytor, mistrz planowania i organizacji!
Dyspozytor, podobnie jak koordynator serwisu kurierskiego, nigdy nie narzeka na nudę. Jego praca jest również bardzo odpowiedzialna, gdyż to od jego zaangażowania zależy, czy wszyscy odbiorcy otrzymają swoje paczki na czas. Głównym zadaniem dyspozytora jest dystrybuowanie zleceń kurierom i kontrolowanie stopnia realizacji wyznaczonych zadań. Codziennie musi prowadzić ewidencję stałych i bieżących zleceń. To oczywiście nie wszystko – musi także sprawnie reagować na sytuacje kryzysowe. Kurier jest chory? Trzeba szybko zaplanować zastępstwo na trasie. Kurierowi zepsuł się samochód? Trzeba zorganizować samochód zastępczy i pomoc w przeładunku przesyłek w najbliższym oddziale albo przekazać paczki innym kurierom. To oczywiście tylko nieliczne przykłady możliwych problemów operacyjnych. Najważniejsze – nie tracić głowy i zimnej krwi! Jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił w tym zawodzie, powinien poszukać pracy jako dyspozytor np. w Warszawie. Praca w wielkim mieście zawsze dodaje adrenaliny!
Kierownik magazynu
Podczas gdy koordynator i dyspozytor dbają o paczki w trasie, kierownik magazynu jest odpowiedzialny za wszelkie operacje magazynowe oraz zarządzanie zatrudnionym tam personelem. Musi weryfikować wszystkie przesyłki pod kątem opakowania, wagi i wymiarów, a także dbać o terminowy załadunek i rozładunek towarów. Na bieżąco musi kontrolować stany magazynowe, weryfikować dane wprowadzane do systemu i sprawdzać statusy poszczególnych dostaw. W jego pracy pomagają mu magazynierzy, którzy również dbają o prawidłowe funkcjonowanie magazynu. Podobnie jak w przypadku dyspozytorów, województwo mazowieckie jest obszarem, w którym znajduje się dużo ofert pracy jako jako kierownika magazynu.
Praca na stanowisku magazyniera
Magazynierzy mają za zadanie dbanie o przesyłki i wyłapywanie najmniejszych nieścisłości lub błędów w sortowaniu i przyporządkowywaniu paczek do transportów, aby cały proces ich dostarczania mógł się sprawnie odbyć. Praca magazyniera często odbywa się pod presją czasu (przecież transport paczek do oddziałów nie mogą czekać!), dlatego dobra organizacja jest w tym zawodzie kluczowa. Do innych obowiązków należy wykonywanie prac porządkowych i pomocniczych na magazynie, a także transport nośników z paczkami za pomocą wózka widłowego.