Jak zapakować paczkę do wysyłki? Kompleksowy poradnik

Porady
Jak zapakować paczkę do wysyłki? Kompleksowy poradnik Jak zapakować paczkę do wysyłki? Kompleksowy poradnik

28 Marca 2024

Osługaj tekst Odsłuchaj tekst
Wycisz odsłuch

Przesyłanie wszelkiego typu rzeczy, czy to jako prezentu, czy jako zamówienia złożonego przez internet nigdy nie było trudne, a proces ten jest stale upraszczany dla konsumentów w różnym wieku i z różnych miejscowości. Stało się to dzięki udogodnieniom, takim jak Paczkomat®, który polubiło mnóstwo Polaków. By się o tym przekonać, a przy tym mieć pewność, że wszystko zrobiło się prawidłowo, warto przeczytać nasz poradnik wyjaśniający krok po kroku jak zapakować paczkę do wysłania i skorzystać z maszyny do wysyłki.

 

Zanim zaczniesz – co jest istotne przed zapakowaniem paczki?

Pakowanie paczek do wysyłki należy rozpocząć od sprawdzenia, jaki maksymalny rozmiar jest dozwolony oraz ile może ważyć przesyłka. W InPost z wysyłką przez Paczkomat wyróżniamy cztery gabaryty paczek. Trzeba również pamiętać o tym, że wielkość przesyłki (a więc zakwalifikowanie do jednego z gabarytów) wpływa na cenę dostawy. Jakie więc paczki można przygotować do transportu? Naszym klientom dajemy możliwość wybrania spośród gabarytów:

  • XS – niewielka paczka, której wymiary to maksymalnie 4 x 23 x 40 cm, a waga do 3 kg. Paczka mini dostępna jest do nadania tylko w aplikacji InPost Mobile;
  • A – jego maksymalne wymiary mogą wynieść 8 x 38 x 64 cm, max 25 kg;
  • B – w tej kategorii mieszczą się paczki o wymiarach 19 x 38 x 64 cm, max 25 kg;
  • C – największe przesyłki o rozmiarze 41 x 38 x 64 cm, max 25 kg.

Przy przygotowywaniu przesyłki liczą się nie tylko jej wymiary i ciężar, ale także opakowanie, w którym towar będzie transportowany do adresata. W co zapakować paczkę, by zabezpieczyć zawartość przed uszkodzeniami?

Jednym z najlepszych materiałów jest sztywny karton. Jedną z jego zalet jest bardzo niska waga, co ma szczególne znaczenie w przypadku ciężkich przesyłek. Do tego można go kupić w wielu rozmiarach, a tym samym dobrze dopasować do wymiarów paczki. Takie opakowanie, o ile jeszcze zapewni się bezpieczeństwo umieszczonym w środku przedmiotom, amortyzuje też wstrząsy i upadki. Do wypełnienia pudła warto użyć takich materiałów jak papier nacinany czy skropak.

Co jest niezbędne do zapakowania paczki do wysyłki?

Osoby zastanawiające się, jak zapakować przesyłkę, powinny również zwrócić uwagę na to, jak podatny na uszkodzenia jest dany produkt. Od tego zależy rodzaj pudełka, które należy wybrać. Warto też pamiętać, by niektóre przedmioty dodatkowo zabezpieczyć.

Przygotowanie ciężkiej przesyłki

Odpowiednio trzeba się też przygotować do pakowania ciężkiej przesyłki. Jak zapakować dużą paczkę tak, by dotarła do odbiorcy nienaruszona? W tym przypadku nie obejdzie się bez kartonu ze wzmocnionego papieru dostosowanego do bezpiecznego utrzymania takich przesyłek. Dla pewności, że się nie podrze, krawędzie powinny być właściwie zaklejone. Co więcej, także i tu najlepiej użyć nowego pudełka.

Wysyłka płynów

Kolejnym trudnym do zapakowania towarem jest ciecz. Produkty kosmetyczne w formie płynnej powinny być zapakowane w elastyczne, szczelne woreczki. Płyny takie jak napoje, produkty kosmetyczne czy perfumy należy umieścić w paczce o wymiarach jak najbardziej dopasowanych do wielkości butelki lub flakonika. Zakrętkę powinno się zabezpieczyć taśmą lub tekturową opaską. Warto pamiętać też o maksymalnej pojemności butelek, która w InPost wynosi 750 ml (z wyłączeniem butelek szklanych). Jeśli do wysyłki przygotowujesz więcej sztuk, możesz włożyć je do pudełka z przegródkami, które dodatkowo zamortyzują obijanie się o siebie opakowań, w których jest ciecz.

Transport przedmiotów innych typów

Pozostałe przedmioty dużo łatwiej przygotować do transportu. Dla przykładu dokumenty należy włożyć do tekturowej koperty, co ustrzeże je przed zawilgoceniem i zgnieceniem. Duże papierowe plakaty, mapy czy projekty trzeba jeszcze włożyć do tuby w kształcie walca wykonanej ze wzmocnionego kartonu.

Paczkomat czy kurier? Wybierz ulubiony sposób nadania paczki!

Z InPost wysyłasz jak chcesz - kurierem, przez Paczkomat, bez etykiety czy w apce mobilnej. Bez względu na to, co wybierzesz, Twoja paczka dotrze szybko i bezpiecznie!

Przygotowanie przedmiotu do spakowania

Każdy wysyłany przedmiot warto dodatkowo ochronić przed uszkodzeniem, obkładając go materiałem minimalizującym ryzyko powstawania obić i otarć. Sprawdzonymi i skutecznymi sposobami jest papier bąbelkowy lub nacinany. Jeśli jest on dostatecznie długi i szeroki, można owinąć nim przesyłkę kilka razy. W razie potrzeby, czyli kiedy jest go za dużo, da się go również przyciąć do żądanego rozmiaru.

Doskonałym zastępstwem jest również dopasowany fragment styropianu. Niestety, nie ma możliwości samodzielnego wymodelowania jego powierzchni. Niewykluczone jednak, że zgodny z kształtem przedmiotu styropian, dołączony do oryginalnego opakowania, chronił przedmiot zapakowany w pudełko i można go ponownie wykorzystać. Właśnie z tego powodu tego rodzaju zabezpieczenia nie warto wyrzucać zaraz po wyjęciu nowo kupionego produktu.

Do tego, by paczka dotarła nienaruszona do odbiorcy, konieczne jest jeszcze przygotowanie samego pudełka. Przed wysłaniem należy okleić miejsca otwarcia znajdującego się w centralnej części na górze i spodzie. Jeśli przeznaczone do wysyłki przedmioty dużo ważą, najlepiej spakować je w grubszy i wytrzymalszy karton.

Zadbaj o bezpieczeństwo, czyli zabezpieczenia przedmiotów

Nawet najtrwalsze i najlepiej zabezpieczone pudełko nie będzie w pełni bezpieczne, jeśli umieszczony w środku towar będzie przesuwał się w trakcie transportu. Z tego powodu tak ważną funkcję pełnią materiały służące do wypełnienia. Jak zapakować paczkę do wysyłki kurierem lub poprzez Paczkomat? W tym celu produkt należy obłożyć jednym z wypełniaczy, którym mogą być:

  • folia bąbelkowa;
  • arkusze z pianki;
  • skropak;
  • papier bąbelkowy;
  • zwitki szarego papieru;
  • nacinany papier;
  • wełna drzewna;
  • worki powietrzne.

Wykorzystanie skropaku jest świetnym pomysłem, aby wypełnić puste przestrzenie w kartonie. Wsypany do środka wypełni całe pudełko, a przy tym dopasuje się do kształtu przesyłanego przedmiotu. Wypełniacze papierowe, takie jak nacinany papier, papier bąbelkowy czy zwitki papieru doskonale wypełnią rzeczy w paczce i zapobiegną przesuwaniu się po pudełku.

Jednak oprócz wypełniaczy, bardzo istotne jest dopasowania pudełka do rozmiaru rzeczy. Nie ma sensu do wielkiego pudła pakować niewielkich elementów. Odpowiedniej wielkości pudełko z wypełnieniem sprawi, że w samochodzie kurierskim znajdzie się miejsce na więcej paczek, a do tego wymiary przesyłki będą mniejsze. Im niższy gabaryt, tym niższa cena za nadanie paczki.

Jak zaadresować i nadać paczkę do wysyłki?

Przesyłka wysyłana w InPost powinna mieć naklejoną w widocznym miejscu etykietę adresową. Zawiera ona niezbędne informacje, bez których nie zostanie dostarczona lub też zwrócona. Jeśli jako miejsce odbioru wybrany został Paczkomat są to:

  • skrócone do minimum dane odbiorcy;
  • 4 ostatnie cyfry numeru telefonu;
  • adres e-mail odbiorcy;
  • kod datamatrix zawierający numer przesyłki;
  • skrócone dane nadawcy;
  • miejsce na uwagi nadawcy.

Jeżeli przesyłka została nadana za pośrednictwem Managera Paczek i ma zostać doręczona przez kuriera, na etykiecie znajdują się następujące informacje:

  • wszystkie istotne dane odbiory – imię nazwisko, adres, numer telefonu oraz e-mail;
  • pełne dane osobowe i teleadresowe nadawcy;
  • kod datamatrix;
  • pole na ewentualne uwagi nadawcy.

Etykieta generowana jest automatycznie, a nadając paczkę wystarczy podać tylko najważniejsze dane. Stworzenie etykiety do naklejenia na paczkę wysyłaną za pośrednictwem InPost nie jest trudne. By ją przygotować, można skorzystać z internetowego Managera Paczek. Po zalogowaniu się i wpisaniu wszystkich danych automatycznie generowany jest plik PDF, który trzeba wydrukować. Ostatni krok to naklejenie etykiety w widocznym miejscu, czyli na górze przesyłki.

Przesyłkę można nadać też na inne sposoby – poprzez aplikację InPost Mobile lub dostępną Szybkie Nadania. Zaletą skorzystania z aplikacji jest brak konieczności drukowania i naklejenia etykiety. Z kolei w przypadku wyboru drugiej możliwości do wysłania przesyłki nie jest potrzebne własne konto użytkownika.

Później pozostaje już tylko czekanie na kuriera lub udanie się pod Paczkomat. Jeśli wybór padł właśnie na Paczkomat, można skorzystać z jednego z trzech sposobów na jej nadanie. Pierwszy, czyli za pomocą aplikacji, nie wymaga korzystania  z ekranu maszyny. Jeśli nadanie zostało utworzone, w aplikacji pojawi się przycisk do nadania paczki zdalnie. Będąc pod maszyną Paczkomat, wystarczy kliknąć przycisk na smartfonie, a otworzy się odpowiednia skrytka.

Posiadając etykietę na paczkę, można nadać ją za pomocą kilku kliknięć na ekranie maszyny Paczkomat. Można to zrobić skanując kod z etykiety lub wpisując numer telefonu oraz numer paczki. Nadana przesyłka może dotrzeć do odbiorcy nawet kolejnego dnia!

Błędy, których należy unikać przy pakowaniu paczki do wysyłki

Zastosowanie się do powyższych zaleceń wystarczy, żeby paczka dotarła do adresata w nienaruszonym stanie. Oprócz tego należy pamiętać jeszcze o estetyce. Dbanie o nią jest ważne, zwłaszcza gdy prowadzi się sklep internetowy. Podniszczone, użyte wcześniej do innych celów pudełko źle wpłynie na wizerunek marki i może spowodować, że klient nie będzie zadowolony z wizualnego aspektu paczki.

Warto też zadbać o odpowiednią ilość i jakość wypełniaczy. Tak, jak nie może być ich zbyt mało, tak nie powinno wkładać się ich zbyt dużo. Innymi słowy, lepiej nie marnować materiału. Najlepiej, by on sam również ładnie wyglądał. Z tego powodu lepszym wyborem od papierowych zwitek jest np. skropak.


Czytaj również

Jak zapakować plakat do wysyłki – kompleksowy poradnik

Miłośnicy plakatów czy obrazów wiedzą doskonale, że każde drobne uszkodzenia, zarysowania lub zagniecenia obniżają drastycznie wartość e...

Jak zapakować sukienkę do wysyłki? Prosty i szybki sposób

Sprzedawanie wielu ubrań przez internet, w tym sukienek, to niezwykle szybki i łatwy sposób na zrobienie porządku we własnej szafie i do...

Przesyłka przez Paczkomat? Jakie wymiary paczek obowiązują – sprawdź!

Wysyłanie przesyłek stało się prostsze niż kiedykolwiek – wszystko za sprawą innowacyjnych urządzeń do samodzielnego nadawania i odbiera...

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!