
Dobrze zachowany i niezniszczony towar to wizytówka każdego szanującego się biznesu. To dlatego magazynowanie to bardzo istotny element dla przedsiębiorstwa – także tego działającego online. Żeby odpowiednio dbać o swój asortyment, trzeba przestrzegać pewnych zasad, wiążących się z jego przechowywaniem.
Definicja magazynowania obraca się wokół takich stwierdzeń jak przechowywanie czy składowanie towaru. W rzeczywistości proces ten jest znacznie dłuższy i bardziej rozbudowany. Rozpoczyna się w momencie, w którym towar zostaje przyjęty na magazyn, a kończy wtedy, gdy go opuszcza. W międzyczasie,oprócz przechowywania i składowania, następują takie czynności jak kompletowanie, konserwacja czy ewidencjonowanie.
Każdy z tych elementów jest bardzo ważny i zapewnia sprawną obsługę przechowalni oraz odpowiednie warunki magazynowania towarów. Jednak nadzór nad magazynem wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dobrze wyszkolonego personelu. Jak więc radzić sobie z przebiegiem całego procesu?
Cztery fazy magazynowania towaru
Proces magazynowania składa się z kilku faz. Do każdej z nich przypisany jest szereg obowiązków.
-
Przyjmowanie towaru
Wpływ towaru do magazynu stanowi pierwszą fazę. W tej części istotna jest weryfikacja, tak aby przychodzący towar zgadzał się z danymi, zawartymi w dokumentach. Przyjmowanie towaru wiąże się także z rozładunkiem, sortowaniem towaru oraz przygotowaniem go do składowania.
-
Składowanie towaru
Druga faza polega na rozmieszczeniu towaru w uporządkowany sposób. W tej części asortyment jest przechowywany tylko czasowo. Należy pamiętać, by panujące w tym miejscu warunki (np. temperatura) były dostosowane do potrzeb składowanego towaru. Dodatkowo należy go konserwować oraz stale kontrolować.
-
Przygotowanie towaru
Trzecia faza polega na zabraniu odpowiedniej ilości towaru z zapasów i przygotowaniu go do dalszego transportu. Na ten krok składa się kompletowanie zamówień, zgodnie z wytycznymi, otrzymanymi od klienta. Na tym etapie towar jest pakowany i przygotowywany tak, by nie ulec uszkodzeniu podczas przewożenia.
-
Wydawanie towaru
Ostatnia faza to wydawanie towaru odbiorcy. W zależności od określonej umowy, asortyment może być wydawany w takiej formie, w jakiej został przyjęty na magazyn lub jak został skomplementowany. W tym kroku równie ważna jest dokumentacja, umożliwiająca zweryfikowanie przekazywanego towaru. W ostatnim etapie procesu magazynowania towar zostaje załadowany na środek transportu, by móc wyruszyć w dalszą drogę.
Odpowiednie wyposażenie magazynu
Aby proces magazynowania był kompletny, a wszystkie wykonywane tam czynności odbywały się sprawnie, należy zadbać o wyposażenie powierzchni, na której towar jest przechowywany. Aby zrobić to prawidłowo, trzeba przede wszystkim określić, z jakim magazynem mamy do czynienia i co będzie potrzebne, by cały proces przebiegał bez problemów. Dopiero wtedy można rozpocząć techniczne zaopatrywanie magazynu.
Wyposażenie techniczne magazynu uzależnione jest m.in. od jego wielkości oraz funkcji, rodzaju magazynowanego asortymentu, rodzaju opakowania towaru i stosowanych jednostek ładunkowych, sposobów składowania oraz metod konserwacji przechowywanego towaru.
Podstawowym wyposażeniem każdego magazynu są regały wysokiego składowania. Umożliwiają one wykorzystanie jak największej powierzchni, w celach przechowawczych. Podobną rolę odgrywają palety. Wartościowy towar można umieszczać w specjalnie dostosowanych do tego celu zamykanych szafach. Miejsce na towar wielkogabarytowy zapewnią solidnie wykonane stalowe stojaki.
W technicznym wyposażeniu magazynu nie powinno zabraknąć urządzeń transportowych (dźwignic), które służą do translokacji towaru w pionie i w poziomie. Wśród dźwignic największą popularnością cieszą się wózki widłowe. Podczas magazynowania towaru musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu oraz urządzeniach wentylacyjnych, ponieważ to one pozwolą przechowywać towar we właściwych warunkach.
Właściwe rozmieszczenie towaru
Wśród wszystkich zasad magazynowania towaru, na szczególną uwagę zasługuje właściwe rozmieszczenie asortymentu. To właśnie dzięki niemu powierzchnia magazynu jest wykorzystywana w stu procentach. Dodatkowo usprawnia to wszystkie prace, odbywające się na terenie składowiska, umożliwiając stały dostęp do oferowanego towaru, co pozwala na jego konserwację oraz prowadzenie koniecznej ewidencji. Zaleca się także, by najlepiej sprzedające się towary umieszczać jak najbliżej miejsca, w którym towar jest wydawany – ułatwia to przygotowanie go do transportu.
Organizując powierzchnię magazynu, nie zapominajmy, że wraz z sezonem przechowywany asortyment może ulec zmianie, a artykuły, na które aktualnie jest popyt – mogą stać się mniej ważne. Dlatego cały magazyn powinien być uporządkowany tak, by w każdej chwili można było go przeorganizować.
Chcesz prowadzić e-biznes, jednak przerastają Cię zasady magazynowania towaru? Koniecznie sprawdź ofertę naszego fulfillmentu, w którym oferujemy kompleksową pomoc przy przeprowadzaniu działań logistycznych w Twoim e-commerce!
Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment
Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.
Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.
- Błyskawiczna dostawa
- Redukcja kosztów
- Zero problemów z wysyłką
- Obsługa szczytów sprzedaży
- Oferta szyta na miarę
- Brak minimalnej liczby wysyłek