Paczka dłużycowa – czym jest? Kiedy z niej skorzystać?
Porady

Paczka dłużycowa – czym jest? Kiedy z niej skorzystać?

10 Września 2022

​​​​​​​Paczka dłużycowa wymaga specjalnego traktowania, dlatego nie każda firma kurierska podejmuje się jej transportu. Nietypowy kształt paczki dłużycowej sprawia, że wymaga obecności dwóch pracowników lub załadowania większego samochodu. Kurier InPost bez problemu dostarczy twoją przesyłkę dłużycową na terenie Polski. 

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

​​​​​​​Przesyłka dłużycowa – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest przesyłka dłużycowa? Trzeba przyznać, że określenie funkcjonuje głównie wśród przedsiębiorców. Paczki dłużycowe mają niestandardową długość – powyżej 200 cm. Zazwyczaj wyróżnia je także smukły kształt, a ich ciężar wynosi mniej niż w przypadku standardowych przesyłek.

Dlaczego w takim razie cena paczki dłużycowej jest wyższa? Pomimo niskiej wagi potrafią zajmować dużą powierzchnię. Często w środku znajdują się przedmioty mogące ulec uszkodzeniu, więc nie można ustawić na nich innych paczek. Transport dłużycowy nie zawsze jest załadowany do pełna, a przy tym wiąże się z większym zaangażowaniem kuriera.  

Jak wysłać przesyłkę dłużycową?

Jak wysłać długą paczkę niższym kosztem? Najważniejsze, aby prawidłowo ją zapakować i wybrać przewoźnika mającego w ofercie transport dłużycowy. Niektórzy kurierzy realizują tego typu wysyłki jako paczki niestandardowe, co niekoniecznie bywa opłacalne. InPost bezpiecznie dostarcza przesyłki dłużycowe na terenie Polski.

Przed wysłaniem dłużycy koniecznie należy określić zawartość paczki. W ten sposób kurier może odpowiednio przygotować się do wykonania usługi. Prawie każdy przewoźnik kategoryzuje paczki dłużycowe jako piętrowalne lub niepiętrowalne. Do pierwszej grupy zaliczana jest każda przesyłka dłużycowa, której zawartość i wysokość pozwalają na ustawienie na niej innych pakunków. Jeśli w środku znajduje się kruchy przedmiot np. lampa, niezależnie od wymiarów paczka zostanie zaliczona do kategorii niepiętrowalnych.

Dłużyca musi mieć odpowiednie opakowanie. Obowiązek jego zapewnienia stoi po stronie nadawcy. U niektórych przewoźników istnieje możliwość zapakowania lub przepakowania paczki przez kuriera, jeśli trafi do niego niewystarczająco zabezpieczona. Jednak usługa jest dodatkowo płatna, a w przypadku braku wcześniejszego powiadomienia o tym fakcie pracownik może odmówić przewozu.       

​​​​​​​Koszt nadania przesyłki dłużycowej

Na cenę paczki dłużycowej wpływają głównie jej wymiary. Korzystając z oferty jednego z kilku dostępnych w sieci serwisów, możesz sprawdzić, gdzie najtaniej wyślesz przesyłki dłużycowe na terenie Polski lub dłużycę międzynarodową – w tym drugim przypadku odbywa się to zwykle poprzez indywidualny kontakt mailowy. W celu dokonania wyceny należy wypełnić formularz z wymiarami przesyłki.

Im dłuższa paczka, tym mniej kurierów podejmie się jej transportu. W InPost wysyłamy przesyłki dłużycowe do nawet 3,5 m i 30 kg.

Przesyłka dłużycowa – o czym pamiętać przy pakowaniu?

Jak wysłać długą paczkę, aby na pewno dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie? Transport dłużycowy wymaga więcej uwagi niż wysyłka koperty z dokumentami. Jako nadawca musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie paczki, zwłaszcza w przypadku delikatnych przedmiotów. Bardzo ważne jest umieszczenie na przesyłce w widocznym miejscu prawidłowo wypełnionej etykiety z danymi adresowymi. Warto dodać także naklejkę „Ostrożnie”.

Pamiętaj, aby zważyć paczkę po zapakowaniu. Wycena odbywa się na podstawie wagi całościowej. Jeśli przesyłka dłużycowa będzie ważyła więcej, niż podano w formularzu, kurier może odmówić wykonania usługi lub naliczyć dodatkowe opłaty.

Wybierając ofertę InPost dla firm możesz mieć pewność, że twoja paczka dłużycowa nie zginie w transporcie. Usługa zostanie wykonana z największą starannością, co zmniejszy ryzyko uszkodzeń. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi wysyłki oraz pakowania paczek w InPost. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie https://inpost.pl/regulaminy w zakładce Pozostałe dokumenty pod nazwą "Zasady przygotowania i pakowania przesyłek InPost"

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.