Przesyłki niestandardowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?
Porady

Przesyłki niestandardowe – czym są i co warto o nich wiedzieć?

4 Października 2022

Co zalicza się do przesyłek niestandardowych? W ofercie każdej firmy kurierskiej obowiązują limity i wytyczne dotyczące wymiarów paczek o różnych gabarytach. W przypadku ich przekroczenia naliczane są dodatkowe opłaty. Dowiedz się, w jaki sposób nadaje się przesyłki niestandardowe i czy kurier może odmówić ich przyjęcia.

Przesyłka niestandardowa — co to jest?

Do kategorii przesyłek kurierskich niestandardowych zaliczamy wszystkie paczki, które z jakichś powodów nie wpisują się w limity dotyczące wysyłek standardowych. Najczęściej przekraczają one dopuszczalną wagę. W InPost maksymalny ciężar wynosi 25 kg — w ofercie dla klientów detalicznych. Z kolei dopuszczalne wymiary boków największego gabarytu dostępnego w Managerze Paczek (D) jest to 500 × 500 × 800 mm.   

Paczki niestandardowe mogą również odbiegać kształtem. W cenniku dla firm wyszczególniamy kilka różnych rodzajów przesyłek standardowych: aż do 50 kg. Jednak w przypadku paczek o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym czy nieregularnym, przewidujemy dodatkową dopłatę.

Za paczki ponadgabarytowe uznajemy również przesyłki, w których jedna z długości przekracza 120 cm lub suma wymiarów wynosi ponad 220 cm.

Przeglądając ofertę dla firm, zauważysz jeszcze jeden nietypowy rodzaj przesyłki — paczkę dłużycową. Plasuje się ona pomiędzy kategorią standardową i niestandardową. W jej przypadku wymiar najdłuższego boku wynosi ponad 200 cm, jednak waga nie może przekraczać 30 kg. Maksimum długości boku to 350 cm.

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

​​​​​​​Ile kosztuje przesyłka niestandardowa?

Jeśli jesteś klientem detalicznym, najtaniej przesyłki niestandardowe wyślesz poprzez Managera Paczek. Chociaż dopłata za nadanie towaru ponadgabarytowego jest stała, w tym cenniku dopuszczamy większy wybór standardowych gabarytów. Koszt przesyłki niestandardowej dla klientów detalicznych wynosi 246 zł. Jednak do tej ceny należy doliczyć również usługi dodatkowe: weryfikację wagi i wymiarów paczki (14,76 zł) i opłatę za traktowanie przesyłki jako ponadgabarytowej (18,45 zł). Co to oznacza?

Weryfikacji wymiarów dokonuje kurier w momencie odbioru paczki, aby dokonać właściwej wyceny paczki niestandardowej i stwierdzić, czy na pewno zmieści się ona w samochodzie dostawczym. Traktowanie przesyłki jako ponadgabarytowej obejmuje szereg czynności związanych z przekroczeniem limitu wymiarów m.in. dodatkowy czas pracownika, konieczność dźwigania i większą ostrożność podczas transportu.

Współpracując z InPost jako klient biznesowy i e-commerce, znacznie trudniej przekroczyć standardy dotyczące wymiarów. Cennik obejmuje bowiem przesyłki o wadze od 1 kg do 50 kg. Możesz więc hurtowo wysyłać towary, jak również większe zamówienia bezpośrednio do klientów.

Chcesz nadać przedmioty ułożone na palecie? Jest to najbezpieczniejsza metoda przewozu hurtowych zamówień. Dobierając odpowiedni rozmiar palety, możesz wysyłać niemal dowolne towary m.in. umywalki, zderzaki, a w odpowiednim kartonie nawet opony. Jeśli szukasz przewoźnika, który podejmie się obsługi najcięższych paczek – oto jesteśmy!

W usłudze Paleta Standard możesz nadać zapakowany towar o wadze nawet 800 kg. Palety niestandardowe kurier wycenia indywidualnie podczas weryfikacji przesyłki, dodając 3 zł za każdy kilogram powyżej dopuszczalnego limitu.

Nieco inaczej wyceniana jest paczka dłużycowa. Może mieć ona formę tuby, chociaż owalne opakowanie nie jest wymogiem. W przesyłce dłużycowej długość najdłuższego boku przekracza 200 cm. Koszt takiej wysyłki wynosi 100 zł za każde rozpoczęte 100 cm wspomnianej krawędzi.

Warto dodać, że długie paczki są obsługiwane wyłącznie w ofercie biznesowej. Cena przesyłki niestandardowej dłużycowej obliczana jest indywidualnie, jednak nie jesteśmy w stanie przetransportować paczki dłuższej niż 350 cm ze względu na rozmiary samochodów dostawczych.

Jak nadać przesyłkę niestandardową?

Nadanie przesyłki niestandardowej przebiega nieco inaczej niż standardowej. Paczki ponadgabarytowej nie wyślesz poprzez urządzenia Paczkomat. Nawet jeśli zmieści się w dopuszczalnych wymiarach, ale przekroczy wagę 30 kg, kurier będzie traktować ją jako przesyłkę niestandardową i naliczy dodatkową dopłatę. Duże paczki najlepiej nadawać w usłudze od drzwi do drzwi (door-to-door).

W momencie przyjazdu kuriera paczka musi być odpowiednio zapakowana. Na naszej stronie internetowej lub z poziomu aplikacji możesz zamówić jedynie odbiór przesyłek standardowych. Chęć nadania przesyłki niestandardowej należy zgłosić telefonicznie. Dostosujemy termin odbioru na podstawie dostępności kurierów.

Jeśli posiadasz konto firmowe, to w przypadku paczek ponadgabarytowych lub dłużycowych również prosimy o wcześniejszy kontakt. Zazwyczaj traktujemy je jako przesyłki paletowe, jednak warunki ustalamy indywidualnie. Stąd również dodatkowa opłata za weryfikację wymiarów i wagi paczek.  

Jakiego opakowania użyć dla przesyłki niestandardowej?

Niezależnie od rodzaju wysyłanej paczki, zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi pakowania. Standardowe zalecenia mają zazwyczaj zastosowanie również w przypadku nietypowych przesyłek. Do właściwego zapakowania przyda się solidny karton, folia stretch i taśma.

Przy bardzo ciężkich przedmiotach lepszym wyborem może być skrzynia. Bywają też przesyłki, przy których najlepiej skorzystać z beczki. Do paczek dłużycowych sprawdzi się tuba. Pamiętaj, że przesyłki kurierskie niestandardowe należy ważyć i mierzyć po zapakowaniu.

W celu zabezpieczenia przedmiotów wolne przestrzenie wewnątrz kartonu wypełnij tkaniną lub folią bąbelkową. W przypadku dużych sprzętów najlepiej zastosować styropian. Krawędzie kartonu należy wzmocnić kilkukrotnie za pomocą wytrzymałej taśmy.

Przedmioty na palecie mogą być pakowane bez zewnętrznego opakowania. Towar należy ułożyć obok siebie, a następnie zastosować folię stretch do owinięcia zawartości. Ograniczy to zsuwanie się przedmiotów z palety. Folie połącz ze sobą przy użyciu taśmy.

Przesyłki niestandardowe wyślesz najtaniej, posiadając konto biznesowe. Zachęcamy do jego założenia! Zyskasz nie tylko rozszerzone limity wagowe, ale także możliwość zamówienia kuriera, nawet tego samego dnia.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


  • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
  • Darmowe podjazdy kurierskie
  • Ekspresowa dostawa
  • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
  • Opłata paliwowa wliczona w cenę
  • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.