„Przekazano do umieszczenia w Paczkomacie” i... gdzie ten kurier?

„Przekazano do umieszczenia w Paczkomacie” i... gdzie ten kurier?

14 Maja 2015

Rzadko – ale jednak – zdarzają się sytuacje, kiedy status „Przekazano do umieszczenia w paczkomacie” widnieje na stronie dłużej niż kilkanaście godzin. Dlaczego? Przyczyn może być wiele i nie ma powodów do obaw – na pewno nie jest to lenistwo kuriera (pracę którego śledzimy na bieżąco). Brak doręczenia przesyłki może wynikać za to z powodu: 

  • przepełnionego Paczkomatu - gdy kurier zjawił się pod maszyną docelową, a kilka chwil wcześniej ktoś w danym Paczkomacie nadał przesyłkę musimy poczekać, aż owe się zwolnią. W takich sytuacjach, kurier niejednokrotnie wraca do danej maszyny jeszcze tego samego dnia. 
  • weekendu - coraz więcej oddziałów doręcza paczki w weekendy i to jest kierunek, w którym zmierzamy. Jednak zanim dojdziemy do tego poziomu w całym kraju, część Paczkomatów będzie odwiedzana przez kurierów najpóźniej w piątkowy wieczór (choć nieraz nawet i w nocy). 
  • dużego oddalenia miasta docelowego od oddziału - nasz kurier może dojechać do któregoś z miast docelowych dopiero następnego dnia od podjęcia paczki z oddziału (wcześniej zajmie się bliższymi mu maszynami). 
  • awarii maszyny - rzadki przypadek, ale trzeba podkreślić, że każde zaawansowane technicznie urządzenie może odmówić posłuszeństwa. Nasz serwis motywuje taki Paczkomat dokonując szeregu pieszczot w odpowiednich kabelkach. Zanim jednak maszyna zostanie naprawiona, nasz kurier musi przełożyć swoją wizytę na kolejny dzień. 

To jedynie wyjątki od reguły. Jak zazwyczaj wygląda to od strony naszego kuriera? 

Chcecie mieć swoją Paczuchę jak najszybciej. Wiemy o tym doskonale, wszak Paczkomaty wymyśliliśmy właśnie po to, abyście nie musieli czekać. Gdy więc sprzedający przekazuje nam paczkę, rozpoczynamy wyścig z czasem i naszymi dotychczasowymi rekordami. Wysłana paczka wędruje przez Polskę, aż trafi do oddziału docelowego. Oddział przekazuje paczkę kurierowi, a ten rusza w teren i odwiedza maszyny. 

Jeszcze przed odjazdem kuriera z oddziału, status przesyłki zmieniany jest na „Przekazano do umieszczenia w Paczkomacie”. To informacja dla Was – ostatnia prosta przed nami. Możecie zacząć spoglądać na telefon w wyczekiwaniu kodu odbioru. Ale butów jeszcze lepiej nie ubierać. Nasz kurier oblicza bowiem trasę, która pozwoli mu najszybciej odwiedzić wszystkie obsługiwane przez niego Paczkomaty (a maszyn często bywa więcej niż „naście”). Co więcej, kurier może obsługiwać Paczkomaty zlokalizowane w miastach innych niż to, w którym mieści się oddział. 

I paczka rusza do maszyny. Nasz rekord? Liczony w kilkunastu minutach. Nie zawsze jednak bywa różowo, i wierzcie nam, że nie zależy to od naszych pracowników. Ruch uliczny nie reaguje na nasze samochody jak na karetki pogotowia. Korek pozostaje korkiem. Kurier, który zaczął od punktu A o godzinie 10 rano, a skończyć ma na punkcie Z, do tego ostatniego może dotrzeć nawet po dwunastu godzinach. Gdybyście nie śledzili statusu, to prawdopodobnie czas doręczenia minąłby niezauważony. Jednak ten, kto o zbliżającej się paczce już wie, ten... niecierpliwi się. To dla nas zrozumiałe. 

Pamiętajcie jednak, że przez cały czas, Wasze paczki są w dobrych rękach, a kurierzy trzymają rękę na pulsie. Bezpieczeństwo przesyłek jest dla nas bowiem równie ważne, jak termin doręczenia.