Serwer DNS — czym jest i jak działa?
Porady

Serwer DNS — czym jest i jak działa?

15 Sierpnia 2022

Każdego dnia, gdy surfujemy po internecie, towarzyszą nam serwery DNS. Mimo iż mało osób zdaje sobie z tego sprawę, są one jednym z fundamentów, na których zbudowano współczesny internet. Co warto wiedzieć o tej technologii? Co oznacza skrót DNS? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Serwer DNS — co to jest?

Nazwa pochodzi od skrótu Domain Name System, co należy przetłumaczyć jako System Nazw Domen. Jest to rozwiązanie grupujące nazwy w sieci w sposób hierarchiczny. Usługa DNS każdego dnia, gdy chcemy odwiedzić jakąś stronę w sieci, znacząco przyspiesza cały proces.

Aby wejść na inpost.pl, nie musisz podawać adresu IP serwera. Wystarczy, że wpiszesz w pasku wyszukiwania inpost.pl i naciśniesz enter. Adresy DNS serwera zautomatyzują i wykonają cały proces w tle, a Ty będziesz mógł szybko wyświetlić naszą stronę.

Na czym dokładnie polega system hierarchiczny? Nadrzędną rolę pełnią domeny krajowe (.pl, .de, .cz, .us) oraz domeny funkcjonalne, jak .com czy .biz. W ich obrębie mogą powstawać domeny niższego rzędu, np. subdomeny regionalne:

 • .rybnik.pl,
 • .waw.pl,
 • katowice.pl.

Każda domena wyższego rzędu ma swojego zarządcę, który odpowiada m.in. za ustanawianie zasad dotyczących rejestracji czy dostępności wybranej puli adresów. W Polsce jest to NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

To, że praktycznie każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania, może zarejestrować domenę .pl, to zasługa wytycznych, jakie wdrożyła właśnie ta organizacja. Przykładowo, agencja rządowa z ramienia Stanów Zjednoczonych, ograniczyła dostępność domeny .us tylko dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych, działających w granicach tego kraju.

Od strony technicznej, struktura serwerów DNS bazuje na klastrach. Na dziś dzień mamy 13 takich punktów, stworzonych w największych serwerowniach na świecie. Jeśli interesują nas najszybsze serwery DNS, to bez dwóch zdań trzeba szukać przedsiębiorstw, które obsługują domeny najwyższego rzędu, czyli na przykład .pl lub .eu.

Do czego służy i jak działa serwer DNS?

W pewnym uproszczeniu jest to identyfikator, który sprawia, że po wpisaniu konkretnej nazwy, na naszym komputerze wyświetli się określona witryna. Co ważne, rozwiązanie jest multiplatformowe: dokładnie tak samo działa na komputerach z MS Windows, Linuxem, MacOS czy na platformach mobilnych. Jest to ujednolicony standard, który obowiązuje na całym świecie, także w państwach, które ograniczają dostęp do globalnej sieci danych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że adresy serwera DNS przydają nam się nie tylko w globalnej sieci danych, ale i w strukturze LAN. Jeśli połączyliśmy ze sobą kilka komputerów, to bez trudu będziemy mogli ustanowić połączenie między nimi. To typowa sytuacja, kiedy — na przykład pod kontrolą Linuxa — możemy stworzyć konto hosta oraz użytkowników. Można tu wykorzystać protokół TCP/IP.

W niektórych sytuacjach, na przykład w dużych działalnościach gospodarczych, sieć WAN i LAN połączona jest za pomocą routera, który wspólnie z serwerem pełni funkcję bramy, tzw. gate’a. Użytkownicy mogą korzystać z internetu, np. z wyszukiwarki Google czy wybranych serwisów, jakie autoryzuje administrator, ale dostępne są też połączenia wewnętrzne, na przykład do współdzielonych plików między różnymi działami w przedsiębiorstwie.

To świetny system komunikacji, który (jeśli jest odpowiednio skonfigurowany) realnie zwiększa też nasze bezpieczeństwo. Z technicznego punktu widzenia, tak udostępnione listy z danymi adresowymi, czy firmowe dokumenty są offline, a więc nie powinny one paść ofiarą ataków hakerskich — chyba, że cyberprzestępcy złamią zabezpieczenia na serwerze, w czym pomoże np. nieaktualne oprogramowanie.

Sporo osób szuka też informacji o tym, jakie DNS ustawić, by mieć pewność, że nasza strona będzie działać poprawnie. Standardem jest podawanie dwóch ścieżek dostępu do DNS. Jeśli główna (tzw. master) nie działa, to awaryjny DNS (slave) przejmuje jego funkcję.

Warto podkreślić, że profesjonalne hostingi stawiają tutaj na najwyższą jakość, dzięki czemu czas niezbędny na "przełączenie się" na adres pomocniczy, będzie liczony w milisekundach, a więc użytkownik nie dostrzeże nawet, że coś poszło nie tak. Nie wyświetli się też żaden komunikat o niemożności wyświetlenia witryny.​​​​​​​

Rodzaje serwerów DNS

Wszystkie, także i bezpieczne DNS-y, można podzielić na dwie kategorie:

 • podstawowe,
 • drugorzędne.

Zadaniem tego pierwszego jest odczytywanie danych z hostingu, do którego prowadzi wybrana domena. Pozwala to stwierdzić, że hosting i DNS to zagadnienia, które wzajemnie się przeplatają. Serwer drugorzędny gromadzi dane, a następnie przetwarza informacje, dzięki którym na naszym smartfonie lub komputerze, wyświetli się interesujący nas serwis WWW.

Przytoczoną wyżej strukturę można dodatkowo rozbudować. Najlepszy DNS daje też możliwość ustanowienia tzw. punktów buforowania. Są to serwery, które nie pełnią roli autorytatywnej, a jedynie zmniejszają obciążenie serwera pomocniczego, poprzez „wzięcie na siebie” części zapytań, na przykład te o nazwy zapisane w pamięci podręcznej.

Serwisy, do których trafiają miliony, a czasem i miliardy zapytań, poszerzają też ustawienia DNS o forwardery. Zmniejszają one liczbę zbędnych zapytań poza witryną. Można stwierdzić, że taki host służy do przekierowywania ruchu na przykład w zależności od miejsca, skąd pojawia się zapytanie od użytkownika. Internauci z Azji mogą trafić na inne serwery pomocnicze, niż np. Europejczycy czy mieszkańcy Ameryki Północnej. To rozwiązanie, które sprawdza się w projektach o skali globalnej.

Jakie czynniki wpływają na szybkość odpowiedzi serwera DNS?

Kluczowa jest prędkość transferu danych między kontem użytkownika (internautą) a hostem. Prędkość ta jest w dużej mierze zależna od odległości od najbliższego węzła serwerów DNS. Jeśli przykładowo chcemy wejść na stronę hostowaną w Japonii, a ta nie ma włączonej obsługi serwerów lustrzanych, to jest dość prawdopodobne, że na załadowanie się witryny poczekamy nieco dłużej, niż dla strony w domenie .pl, która utrzymywana jest na serwerach znajdujących się np. w Warszawie.

Problem z serwerem DNS i długim czasem ładowania może wynikać też ze złej struktury strony. Im więcej dodatkowych żądań wysyła witryna, np. do preinstalowanych widżetów zarządzających social mediami, publicznych plików hostowanych np. na wirtualnym dysku czy do grafik, tym większe obciążenie serwerów DNS. To zaś przekuwa się na dłuższy czas wczytywania strony.

Jak naprawić serwer DNS, który laguje? Przede wszystkim, możemy skorzystać z usługi PageSpeed by Google. To proste, darmowe narzędzie, które szybko podpowie nam, na jakie kwestie związane z optymalizacją, warto zwrócić uwagę. Czasem wystarczy tylko zoptymalizować łańcuch przekierowań, usunąć zbędny kod JS czy wspomniane wcześniej widżety, by strona zaczęła wczytywać się o wiele szybciej.

Pamiętajmy też o tym, że DNS-y nie są dane "raz na zawsze". Jak zmienić serwer DNS? Jeśli hostujemy stronę, wystarczy skorzystać z takiego rozwiązania, jak CloudFlare — firma oferuje swoje własne, autorskie rozwiązania, w tym także szybkie połączenia z Domain Name System.

To także dodatkowy bufor bezpieczeństwa — usługodawca będzie chronił witrynę np. przed atakami DDoS czy zablokuje próby ataku na plik xmlrpc.php, który jest jednym ze słabszych ogniw w WordPressie.

Zmiana adresów serwera DNS — jak skonfigurować?

Jeśli chcemy zmienić DNS na swoim hostingu, trzeba w tym celu wybrać odpowiednią zakładkę w panelu administratora. Gdy już ją znajdziemy, wystarczy tylko ręcznie wpisać nowe dane i zatwierdzić wybór. Czasem trzeba trochę odczekać, by zobaczyć efekty. Pliki tymczasowe muszą się odświeżyć. Jeśli więc chcemy zweryfikować czy nowe ustawienia już działają, można to zrobić np. ze smartfona lub z innej, nieużywanej wcześniej przeglądarki na komputerze PC.

Jeśli brak połączenia z serwerem DNS wynika z problemów naszego dostawcy usług internetowych, można poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z darmowych serwerów od Google.

Są one dostępne pod adresami: 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Usługa działa też z poziomu komputerów i smartfonów. Wystarczy tylko w ustawieniach połączenia z internetem znaleźć odpowiednią opcję i ręcznie wpisać tam ww. dane. Pamiętajmy jednak, że ceną za szybki DNS będzie w tym przypadku udostępnianie firmie z Mountain View sporej liczby naszych danych, np. o stronach, jakie odwiedzamy.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.