Strefy magazynowe – jak je efektywnie podzielić?
Dla biznesu E-commerce

Strefy magazynowe – jak je efektywnie podzielić?

25 Września 2023

Czym są obszary magazynowe? Podział na strefy to sposób na usprawnienie pracy i efektywniejsze przeprowadzanie poszczególnych procesów. Logistyka przy realizacji zamówień e-commerce jest kluczem do dobrej obsługi klienta. Jakie są strefy magazynowe i co trzeba o nich wiedzieć?

Strefy magazynowe – czym się charakteryzują?

Strefy magazynowe powinny znajdować się w każdym magazynie niezależnie od tego, jaki typ zamówień obsługuje. Charakteryzują się tym, że każda z nich jest dopasowana do konkretnego rodzaju działań odpowiadającego poszczególnym etapom realizacji. Oznacza to, że w innym miejscu towary są przechowywane, w innym pakowane, a w jeszcze innym odbierane przez kuriera.

 

Podział magazynu na strefy – co musisz wiedzieć?

Aby prawidłowo rozplanować podział magazynu na strefy magazynowe, trzeba najpierw dokładnie przeanalizować, jak wyglądają procesy pracy w danym miejscu. Warto skrupulatnie rozpisać, jaką drogę przebywa towar od momentu zdjęcia go z półki, poprzez zapakowanie, aż do nadania. Na tej podstawie będzie można wyznaczyć kolejne obszary.

Jeśli nie chcesz zajmować się dzieleniem magazynu samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z opcji fulfillmentu. Taką opcję oferuje InPost. Jest to usługa przeznaczona tylko dla firm, w ramach której wszystkie procesy logistyczne przekazuje się specjalistom. Najpierw łączy się systemy sprzedawcy z magazynowymi, a następnie to pracownicy InPost przyjmują i realizują wszystkie zlecenia za sprzedawcę.

Gdy tylko klient złoży zamówienie w sklepie internetowym, pracownicy magazynu od razu otrzymują powiadomienie. Kompletowanie i pakowanie zakupów dzieje się zatem niemal natychmiast. Dzięki magazynom InPost produkty opłacone do godziny 20:00 trafiają do odbiorców już następnego dnia.

Fulfillment daje opcję personalizacji. Każda przesyłka może być pakowana dokładnie według zaleceń sprzedawcy. Niesie to ze sobą mnóstwo korzyści, ponieważ wpływa na szybką obsługę klienta i nie pozwala utracić cech charakterystycznych marki (np. specjalnych opakowań, dodatków, ulotek).

Dzięki oddaniu procesów realizacji doświadczonej firmie sprzedawca ma pewność, że jego towary będą przechowywane w odpowiednich warunkach i sprawnie wysyłane. Może wtedy zająć się innymi sprawami takimi jak marketing marki czy prowadzenie profili w social mediach. Układy technologiczne magazynów InPost są doskonale zaplanowane, więc handlowiec nie musi martwić się o to, że praca nie będzie przebiegała efektywnie.

Rozwijaj swój biznes, a magazynowanie, kompletowanie i dostawę zostaw nam! Zobacz wszystkie korzyści, jakie przyniesie Twojemu biznesowi współpraca z InPost.

Czas na integrację z InPost Fulfillment!

Jakie strefy muszą znaleźć się w każdym magazynie?

Każda strefa magazynowa to wydzielony obszar magazynu, na którym odbywają się określone procesy. Takich miejsc powinno być co najmniej pięć. Są to:

 • strefa załadunku i rozładunku;
 • strefa przyjmowania towaru;
 • strefa składowania towaru;
 • strefa kompletowania zamówień;
 • strefa nadawania zamówień.

Pierwsza z nich niekiedy znajduje się w magazynie, a niekiedy na zewnątrz. Jest to miejsce, gdzie magazynierzy przyjmują towary z zewnątrz, które przyjeżdżają do nich np. na pakach ciężarówek. Obszar pełni również funkcję wywozu artykułów z przestrzeni magazynowej. Czasami rozdziela się te strefy na dwie, ale zależy to przede wszystkim od wielkości magazynu i ilości towaru. W jej ramach trzeba liczyć się z rozmiarami palet i artykułów wielkogabarytowych.

Strefa przyjęć to miejsce, w którym pracownicy sprawdzają jakość dostarczonego towaru i jego ilość. Kontrolują, czy wszystko się zgadza i czy wolno przekazać produkty do kolejnego obszaru, czyli strefy składowania. Ta może wyglądać różnie, ponieważ każdy towar wymaga innych warunków. Niektóre z nich potrzebują np. odpowiedniej temperatury przechowywania.

Strefa kompletowania zamówień to miejsce, w którym pracownicy magazynu pakują produkty zamówione przez klientów. Pobierają je z obszaru składowania, sprawdzają, czy wszystko się zgadza, a następnie przekazują do ostatniej strefy, czyli do wysyłki. Stamtąd zapakowane i zaadresowane zamówienia trafiają w ręce kurierów, a ci doręczają je do konsumentów lub punktów odbioru.

Kluczowa wydaje się też funkcjonalność stref magazynowych i to, aby były one dopasowane do specyfiki towarów. Od tego zależy efektywność pracy i porządek panujący w danym miejscu. Im lepiej są rozplanowane, tym bardziej komfortowa jest praca wszystkich magazynierów.

Ze względu na specyfikę danej firmy można wyodrębnić jeszcze inne obszary niezbędne do pracy. Coraz częściej spotyka się również strefę do realizacji zwrotów. Tam pracownicy przyjmują paczki, które zostały odesłane przez klientów. To szczególnie popularne rozwiązanie wśród sprzedawców odzieży.

​​​​​​​Po co dzieli się magazyn na strefy?

Logistyka stref magazynowych to klucz do efektywnej realizacji zamówień e-commerce. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń pozwala dobrze wykorzystać metraż magazynu. W bezpiecznej i szybkiej pracy pomaga to, że towarów nie trzeba przenosić przez całą halę. Strefy powinny być ułożone tak, aby przedmioty do każdej kolejnej pokonywały, jak najkrótszą trasę. W strefie składowania powinien być porządek i wymagane odstępy, aby dało się bez trudności dotrzeć do każdego przedmiotu.

Im lepiej zaplanowany jest magazyn, tym szybciej przebiega praca w nim. Właśnie po to m.in. wydziela się poszczególne strefy. Inny cel to zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom. Dobrze zaplanowane procesy pozwalają uniknąć kolizji czy innych niepotrzebnych kłopotów na magazynie.

Wydzielenie stref ma też na celu właściwe ulokowanie wszystkich urządzeń. Swoje miejsce muszą mieć nie tylko regały, ale i wózki widłowe, komputery czy rampy. Trzeba pamiętać, że taka przestrzeń nie służy tylko do magazynowania, ale i przepakowywania czy wydawania ładunków do innych lokalizacji. Konieczne jest zatem, aby kompletacja zamówionych produktów i przekazywanie ich do transportu odbywało się w oddzielonych strefach.

Wszystko to wspomaga utrzymanie porządku, efektywne operacje i bezpieczny załadunek. Pracownicy nie przeszkadzają sobie wzajemnie i znają swoje przypisane miejsce. Dzięki temu w zależności od tego, do jakich podzespołów należą, ich dostosowanie się do miejsca pracy jest znacznie łatwiejsze. Uporządkowanie obszarów na magazynach to klucz do prawidłowego działania i wysokiej klasy obsługi klientów.

Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment

Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.

Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.


 • Błyskawiczna dostawa
 • Redukcja kosztów
 • Zero problemów z wysyłką
 • Obsługa szczytów sprzedaży
 • Oferta szyta na miarę
 • Brak minimalnej liczby wysyłek

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!