
Prowadzisz firmę i zależy Ci na obniżeniu kosztów? Myślisz, że zwiększenie sprzedaży jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem? Według nas niekoniecznie – tym bardziej, że nie zawsze będzie to możliwe. Aby zredukować koszty w przedsiębiorstwie produkcyjnym, warto przyjrzeć się dokładnie łańcuchowi logistycznemu.
Obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa a logistyka
Rozbudowana produkcja zawsze będzie generowała spore wydatki bezpośrednio związane z logistyką – nie musimy jednak przepłacać. Nierzadko zapominamy, że odpowiednio zaplanowane gospodarowanie zapasami może przyczynić się do znacznych oszczędności. Szczególnie jeśli zajmiemy się też polepszeniem organizacji transportu i dystrybucji.
Na początek przybliżmy nieco pojęcie łańcucha logistycznego, na który składa się wiele różnych działań. Stanowi on przede wszystkim technologiczne połączenie punktów magazynowych oraz przeładunkowych drogami przewozu towarów. W łańcuchu logistycznym wyróżniamy kilka najistotniejszych procesów:
- zarządzanie zapasami,
- zarządzanie popytem,
- zarządzanie produkcją,
- zarządzanie realizacją zamówień,
- zakupy.
Dzięki sprawnej i bezproblemowej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, dostawcami i odbiorcami możliwy jest płynny przepływ produktów, informacji, a także środków finansowych. Nie ma więc wątpliwości, że logistyka odgrywa kluczową rolę w każdej firmie produkcyjnej, jednocześnie generując spore wydatki.
Redukcja kosztów w firmie dzięki optymalizacji łańcucha logistycznego – praktyczne sposoby
Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby obniżyć koszty stałe w firmie? Zanim udasz się do działu sprzedaży lub marketingu i zlecisz opracowanie lepszych strategii promocyjno-sprzedażowych, poświęć uwagę łańcuchowi logistycznemu. Będziesz zaskoczony, jak duże oszczędności wygenerujesz!
W pierwszej kolejności spójrz na każdą usługę indywidualnie. Pomyśl, co jesteś w stanie usprawnić, jeśli chodzi o magazynowanie, transport i dystrybucję towarów. Wielu przedsiębiorców chcąc obniżyć koszty w firmie decyduje się na outsourcing niektórych usług, co nie tylko redukuje wydatki, ale także wpływa na usprawnienie całego systemu przepływu produktów. Poniżej przygotowaliśmy kilka najskuteczniejszych sposobów cięcia kosztów w przedsiębiorstwie w obrębie łańcucha logistycznego.
-
Sposób pierwszy: wykorzystanie przestrzeni magazynowej do maksimum
Czy magazyn, z którego korzystasz, na pewno został urządzony optymalnie? Często okazuje się, że niektóre segmenty wymagają usprawnień. Właściwe zaplanowanie rozlokowania urządzeń produkcyjnych, wind, czy stref buforowania nie jest wymysłem, a wymogiem podnoszącym efektywność pracy. Sprawdź też, czy wyposażenie Twojego magazynu na pewno spełnia swoje zadanie. Jeśli wynajmujesz przestrzeń magazynową i nie masz na nią bezpośredniego wpływu, dowiedz się, jak wykorzystywana jest powierzchnia, za którą płacisz. Wszelkie niedociągnięcia będą odbijały się również na Twojej kieszeni.
-
Sposób drugi: redukcja zapasów
Nawet doświadczeni przedsiębiorcy nierzadko borykają się z problemem niewłaściwego zarządzania zapasami. Zamawianie zbyt dużej ilości towarów może znacząco odbić się na kosztach magazynowania, czego wolelibyśmy uniknąć. Poza tym nie chcemy, żeby w magazynie zalegały produkty, które nie zostaną sprzedane lub wykorzystane w inny sposób. Utrzymuj więc zapasy na minimalnym poziomie – tak, aby firma mogła sprawnie działać i na bieżąco realizować zamówienia. Przeprowadź generalne sprzątanie magazynu, dzięki czemu znacznie zredukujesz ilość zalegających produktów.
-
Sposób trzeci: optymalizacja opakowań
Odpowiednie pakowanie magazynowanego asortymentu ma ogromne znaczenie – nie chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo w trakcie transportu, ale także o możliwość obniżenia kosztów w firmie. Jak pakowane są produkty sprzedawane przez Twoje przedsiębiorstwo? Starasz się, żeby paczki były tak małe jak to możliwe, czy zazwyczaj nie przywiązujesz do tego aspektu uwagi? Wykorzystujesz oryginalne opakowania producenta? Jakich wypełniaczy używasz do przygotowywania przesyłek? Odpowiedzi na te z pozoru błahe pytania mają istotne znaczenie, ponieważ pomogą Ci w cięciu kosztów w przedsiębiorstwie. Towary powinny zajmować jak najmniej miejsca w magazynie. Warto korzystać też z opakowań i wypełniaczy wielokrotnego użytku.
-
Sposób czwarty: outsourcing
Angielskie słowo outsourcing przetłumaczone na język polski oznacza wykorzystywanie zewnętrznych źródeł. Chodzi o to, żeby zlecić część obowiązków przedsiębiorstwa innej firmie. W ten sposób możemy skupić się wyłącznie na najważniejszych zadaniach i rozwijaniu biznesu. Outsourcing w zakresie magazynowania lub dystrybucji zazwyczaj świetnie się sprawdza i pozwala dokonać redukcji kosztów w firmie. Dobrym rozwiązaniem okaże się pełna obsługa logistyczna przez jednego kontrahenta – wówczas wynegocjujemy lepsze warunki umowy, niższą cenę i zapewnimy lepszy przepływ informacji. Właścicielom e-commerce dedykujemy usługę InPost Fulfillment, która polega na oddelegowaniu obsługi zamówień od magazynowania, przez konfekcjonowanie, aż po dostawę. Sprawdź szczegóły, wypełnij formularz, a my odpowiemy na Twoje pytania dotyczące InPost Fulfillment»
Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment
Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.
Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.
- Błyskawiczna dostawa
- Redukcja kosztów
- Zero problemów z wysyłką
- Obsługa szczytów sprzedaży
- Oferta szyta na miarę
- Brak minimalnej liczby wysyłek