Etykieta na paczkę – jak ją poprawnie przygotować?
E-commerce Porady

Etykieta na paczkę – jak ją poprawnie przygotować?

4 Października 2023

​​​​​​​Etykieta wysyłkowa jest jak dowód tożsamości paczki: to dokument identyfikujący, zawierający dane nadawcy, odbiorcy, wagę i wymiary przygotowanej do transportu paczki. Dokument ten bywa nazywany w różny sposób, jest znany jako: list przewozowy, etykieta przewozowa czy etykieta wysyłkowa, ale w każdym z tych przypadków zawsze odnosimy się do dokumentu, który jest istotny w procesie wysyłki paczki. W tym artykule pokażemy Ci, jak wydrukować etykietę na paczkę i gdzie ją przykleić, aby była czytelna dla kuriera odbierającego przesyłkę, w sortowni, a wreszcie by mogła bez problemu dotrzeć do adresata.​​​​​​​​​​​​​​

 

Etykieta na paczkę – gdzie ją przykleić?

Każdorazowo to nadawca paczki jest odpowiedzialny za poprawność danych na etykiecie, właściwe umieszczenie jej na wysyłanym towarze oraz za ewentualne problemy, jakie mogą wyniknąć z nieprawidłowych informacji na przesyłce. Wygenerowaną etykietę pobiera się tuż po dokonaniu opłaty za przesyłkę. Gotowy wydruk wystarczy przykleić na paczce – ale w którym miejscu? Oto zasady, jak opisać paczkę:

 • etykieta przewozowa powinna być umieszczona na górnej powierzchni przesyłki lub – w przypadku opakowania w kształcie walca – równolegle wzdłuż dłuższej osi tuby;
 • nie należy umieszczać etykiety na łączeniu opakowania (kartonu, foliopaku itd.), ani też na rogach lub zagięciach przesyłek;
 • przy naklejaniu etykiety na opakowanie zwróć uwagę, aby przylgnęła do powierzchni w sposób jednolity, tj. by jej fragmenty nie skleiły się ze sobą;
 • sprawdź jakość wydruku z drukarki. Jeśli etykieta do wysyłki jest uszkodzona lub jej fragmenty zostały odcięte bądź zamazane, kod paczki nie zostanie prawidłowo odczytany przez skaner;
 • drukowanie powinno zawsze odbywać się na czystym papierze; możesz korzystać z naklejki – upewnij się, że nie stosujesz błyszczącego papieru. W przypadku przylg (kangurków) – stosuj folię bez nadruku, aby nie zasłaniała kodu kreskowego i danych adresowych;
 • pamiętaj, aby nie naklejać taśmy na kodzie kreskowym,
 • jeśli korzystasz z opakowania powtórnie, zwróć uwagę, czy wszystkie stare etykiety zostały usunięte.

Paczka do wysłania? Wyślij ją szybko i wygodnie przez dowolny Paczkomat®.

Kilka chwil i paczka nadana!

Gdzie można wydrukować etykietę na paczkę?

Jeśli zakupy przez Internet okażą się nietrafione i chcesz dokonać zwrotu, wymiany lub reklamacji, wystarczy odesłać przesyłkę do nadawcy. Niektóre firmy umieszczają w środku przesyłek wydrukowaną etykietę zwrotną, najczęściej w formie naklejki – wystarczy odkleić dolną warstwę zabezpieczającą klej i umieścić ją na swojej paczce.

Jeśli nadawca nie dołączył druku nadania paczki, do wydruku etykiety należy przystąpić samodzielnie – bez problemu podoła domowa drukarka atramentowa lub laserowa. Co jeśli nie mamy w domu drukarki? Zapewne znajdziesz w swoim mieście punkt umożliwiający wydruk z własnego nośnika, np. pendrive'a. Szukaj zwłaszcza takich placówek jak drukarnie, punkty ksero, księgarnie, biblioteki, a nawet centra handlowe, gdzie można znaleźć samoobsługowe stanowiska drukujące.

Co jeśli wciąż nie masz gdzie wydrukować etykiety na paczkę? Idealnym rozwiązaniem będzie opcja, jaką jest Paczkomat® InPost. Aby nadać paczkę bez etykiety, skorzystaj z aplikacji InPost Mobile.

Schemat jest następujący: z poziomu aplikacji podajesz informacje, takie jak typ nadania, rozmiar paczki oraz dane odbiorcy, a następnie opłacasz wysyłkę paczki. Prawidłowo opakowaną przesyłkę umieszczasz w skrytce w wybranym urządzeniu typu Paczkomat® I gotowe! Informacje o podróży zwrotnej Twojej paczki możesz śledzić online lub w aplikacji.

Rodzaje etykiet naklejanych na paczkę

​​​​​​​Jeśli Twoja przesyłka zawiera elementy szczególne, np. produkty płynne, sypkie, kruche, możesz na paczkę nakleić etykiety ostrzegawcze i informacyjne. Należą do nich m.in. następujące kategorie:

 • fragile;
 • nie rzucać;
 • utrzymywać w stanie suchym;
 • góra/ this way up.

Naklejenie na paczkę tego rodzaju etykiety będzie wskazówką dla kuriera i pracowników sortowni, jak obchodzić się z towarem znajdującym się wewnątrz paczki, co pozwoli na dowiezienie przesyłki w nienaruszonym stanie do klienta.

Weź na próbę i testuj abonament w InPost przez 3 miesiące!

Poświęć 1 minutę, zostaw kontakt do siebie i zacznij nadawać paczki już od 11,58 zł*.


 • Jedna umowa na paczki kurierskie i paczkomatowe
 • Darmowe podjazdy kurierskie
 • Ekspresowa dostawa
 • Gwarancja ceny przez okres trwania umowy
 • Opłata paliwowa wliczona w cenę
 • Dedykowana opieka posprzedażowa
* Cena netto za przesyłkę paczkomatową w abonamencie Midi Firma 600.

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.

InPost mobile
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!
Nie masz jeszcze apki InPost Mobile? Pobierz ją już teraz!
Z aplikacją InPost życie jest prostsze. Wysyłaj paczki szybciej niż kiedykolwiek, dzięki funkcji zdalnego otwarcia skrytki i nadaniu bez etykiety. Oszczędzaj czas z apką!